netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Content marketing > SEO i UX – dlaczego muszą iść w parze? Poznaj najlepsze praktyki!
SEO i UX - dlaczego muszą iść w parze? Poznaj najlepsze praktyki!

SEO i UX – dlaczego muszą iść w parze? Poznaj najlepsze praktyki!

Konkurencja o uwagę użytkownika Internetu jest obecnie bardziej zacięta niż kiedykolwiek. Nie dziwne zatem, że dwie dyscypliny – SEO i UX (User Experience) są nierozerwalnie połączone. Aby zrozumieć, dlaczego SEO nie może istnieć bez UX, należy najpierw dowiedzieć się, czym jest UX i jakie ma znaczenie w kontekście tego pierwszego. Jakich praktyk należy się trzymać w działaniach optymalizacyjnych, by sprostać wyzwaniom stawianym przez koncepcję skoncentrowania na potrzebach i doświadczeniach użytkowników wyszukiwarek?

UX – co to jest i jak wpływa na SEO?

UX, czyli doświadczenie użytkownika, odnosi się do wszystkiego, co wpływa na sposób, w jaki osoba korzystająca z Internetu wchodzi w interakcję z witryną. Od szybkości ładowania strony, przez łatwość nawigacji, po jakość i przydatność treści – każdy z tych elementów ma bezpośredni wpływ na zadowolenie użytkownika i jego decyzje.

UX w kontekście SEO odgrywa krytyczną rolę, ponieważ algorytmy wyszukiwarek, zwłaszcza Google, coraz bardziej skupiają się na jakości doświadczeń użytkowników. Oznacza to, że algorytmy te nie tylko analizują treść i strukturę strony pod kątem zgodności z zapytaniami wyszukiwania, ale również oceniają, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z witryną. To, jak szybko strona się ładuje, jak łatwo można znaleźć poszukiwane informacje i jak satysfakcjonujące jest ogólne doświadczenie, ma bezpośredni wpływ na ranking SEO.

Na podstawie ścisłego związku pomiędzy działaniami SEO i UX został stworzony termin SXO (Search Experience Optimization). Koncepcja łączy SEO i UX, koncentrując się na optymalizacji dla wyszukiwarek z jednoczesnym zapewnieniem doskonałego doświadczenia użytkowników.

Czynniki UX wpływające na SEO – co trzeba wiedzieć?

W kontekście SEO, UX obejmuje szeroki zakres elementów, od prostych, takich jak wspomniany już czas ładowania strony i responsywność designu, po bardziej złożone, jak architektura informacji i interaktywne elementy. Wszystkie te aspekty mają wpływ na to, jak wysoko strona będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania, jak również na to, jak użytkownik będzie postrzegał daną markę po odwiedzeniu strony.

Doskonałe UX wspiera SEO nie tylko przez bezpośrednie wskaźniki, jak czas na stronie czy współczynnik odrzuceń, ale również poprzez budowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika, które przekładają się na długoterminową lojalność i rekomendacje, a co za tym idzie, naturalne linkowanie i współdzielenie treści, co jest kluczowe dla SEO. Systematyzując czynniki UX wpływające na SEO należy zatem wymienić:

 • Czas ładowania strony – strony, które ładują się szybko, zwiększają zadowolenie użytkowników, co jest korzystne zarówno dla UX, jak i SEO.
 • Responsywność – strony zoptymalizowane pod kątem różnych urządzeń (komputery stacjonarne, tablety, smartfony) oferują lepsze doświadczenia użytkowników, co wyszukiwarki nagradzają wyższym rankingiem.
 • Łatwość nawigacji – intuicyjna struktura strony, która pozwala użytkownikom łatwo znaleźć poszukiwane informacje, zwiększa zaangażowanie i zmniejsza współczynnik odrzuceń.
 • Jakość i użyteczność treści – treści, które są dobrze napisane, odpowiednio sformatowane i dostarczają wartości użytkownikom, przyciągają i utrzymują uwagę, co jest pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Interaktywne elementy – elementy takie jak formularze kontaktowe, kalkulatory, lub inne narzędzia interaktywne mogą poprawiać doświadczenie użytkownika, co wpływa na ranking SEO.
 • Oznaczenia semantyczne i dostępność – treści ułatwiające indeksowanie przez roboty wyszukiwarek oraz poprawiające dostępność strony dla użytkowników z ograniczeniami.

Definicja UX w kontekście jego wpływu na działania SEO podkreśla, że doświadczenia użytkowników na stronie internetowej nie są już tylko dodatkiem do strategii SEO, ale jej fundamentalnym elementem. Zrozumienie i optymalizacja UX, aby sprostać oczekiwaniom użytkowników i standardom wyszukiwarek, są niezbędne dla współczesnych strategii SEO. Dlatego też specjaliści SEO muszą ściśle współpracować z projektantami UX, aby tworzyć strony, które nie tylko są zoptymalizowane pod kątem słów kluczowych i treści, ale także oferują użytkownikom najwyższą jakość doświadczeń w interakcji z elementami budującymi serwis.

Wyniki wyszukiwania Google skoncentrowane na złożeniach UX

W ciągu ostatnich lat, zespół rozwijający wyszukiwarkę Google znacząco dostosował jej sposób działania tak, by premiować strony oferujące wysokiej jakości doświadczenia użytkownika. Wśród najważniejszych zmian w algorytmie Google, które skupiły się na założeniach wynikających z UX warto wymienić między innymi:

 • Wprowadzenie i ciągłe udoskonalanie algorytmu E-A-T (2014), a następnie E-E-A-T (2022)

E-A-T jest koncepcją pochodzącą z wytycznych dla oceniających jakość wyszukiwania Google, która odgrywa kluczową rolę w tym, jak Google postrzega jakość treści. Choć E-A-T nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym w sensie technicznym, to wpływa na to, jak treści są oceniane przez algorytmy Google.

Ekspertyza (Expertise) odnosi się do poziomu wiedzy autora treści na dany temat. Autorytet (Authoritativeness) mierzy, jak strona lub autor jest rozpoznawalny i szanowany w danej dziedzinie. Wiarygodność (Trustworthiness) ocenia zaufanie, jakie użytkownicy mogą mieć do treści, autora i samej strony.

W 2022 roku Google rozszerzyło koncepcję E-A-T, dodając „Doświadczenie” (Experience) jako kluczowy element, co jeszcze bardziej podkreśla znaczenie dostarczania treści, które są nie tylko technicznie i merytorycznie poprawne, ale także oparte na rzeczywistym doświadczeniu i użytkowaniu. Aktualizacja do E-E-A-T wskazuje na zwiększoną uwagę Google na kontekst i jakość doświadczeń użytkowników, jakie treści mogą są w stanie im zaoferować. “Experience” odnosi się do osobistego doświadczenia i bezpośredniej wiedzy autora treści w obszarze omawianego tematu, co dodaje unikalnej wartości do ekspertyzy i wiarygodności.

 • Sukcesywnie wprowadzane zmiany Product Reviews Update (od 2021)

Product Reviews Update to aktualizacja algorytmu Google, która ma na celu promowanie wysokiej jakości, dogłębnych recenzji produktów nad powierzchownymi i mało edukującymi. Google chce nagradzać recenzje, które dostarczają bogate w szczegóły informacje, osobiste doświadczenia i analizę, zamiast tych, które tylko powtarzają to, co zostało już napisane. Ta zmiana ma na celu poprawę jakości treści dostępnych dla użytkowników poszukujących rzetelnych opinii o produktach.

Aktualizacje skupiają się na recenzjach, które oferują unikalną treść, wartość dodaną użytkownikowi, np. poprzez analizę zalet i wad, porównania z konkurencyjnymi produktami czy też osobiste doświadczenia z użytkowania produktu. Promują treści, które są dobrze strukturyzowane, łatwe do zrozumienia i pomagają użytkownikom w podejmowaniu świadomych decyzji.

W kontekście tego, jak działanie wyszukiwarki Google zmieniało się, by dostarczać jej użytkownikom najlepszych doświadczeń, warto wymienić także:

 • Intrusive Interstitial Penalty (2017) – Google wprowadziło kary dla stron, które utrudniają dostęp do treści na urządzeniach mobilnych poprzez nachalne, pełnoekranowe reklamy, czy niechciane, wyskakujące okienka zasłaniające główną zawartość. Jest to odpowiedź na frustracje użytkowników związane z przeszkodami w dostępie do treści.
 • Mobile-First Indexing (2018) – wyszukiwarka Google zaczęła indeksować i rankować strony na podstawie ich wersji mobilnych, a nie desktopowych. To odzwierciedla fakt, że większość wyszukiwań jest przeprowadzana na urządzeniach mobilnych, a strony zoptymalizowane dla tych użytkowników dostarczają lepsze doświadczenia.
 • Page Experience Update (2021) – ta aktualizacja skupiła się bezpośrednio na doświadczeniach użytkownika, wprowadzając metryki zwane Core Web Vitals, które mierzą szybkość ładowania stron, interaktywność i stabilność wizualną. Strony, które dobrze radzą sobie z tymi metrykami, są lepiej oceniane, co podkreśla znaczenie szybkości i użyteczności strony.

Algorytmy Google i innych wyszukiwarek używają różnych sygnałów użytkownika, takich jak czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń i częstotliwość kliknięć (CTR), jako wskaźników doświadczeń użytkowników. Te metryki wpływają na to, jak wysoko strona pojawia się w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że inwestycje w UX bezpośrednio przekładają się na lepsze wyniki SEO.

Ponadto, w miarę jak algorytmy stają się coraz bardziej zaawansowane, zdolność do zrozumienia i zaspokajania złożonych potrzeb i zachowań użytkowników staje się kluczowa. Wysoka jakość UX prowadzi do lepszego zaangażowania, co z kolei generuje sygnały społeczne, linkowanie zewnętrzne i współdzielenie treści, które są ważnymi czynnikami rankingowymi w SEO.

SEO i UX – najlepsze praktyki optymalizujące strony

W obszarze współistnienia SEO i UX, istnieją pewne praktyki i wskazówki, które należy stosować, aby zwiększyć widoczność strony internetowej w wynikach wyszukiwania oraz poprawić doświadczenia użytkownika w interakcji z serwisem. Poniżej opisujemy najważniejsze z tych praktyk.

Optymalizacja szybkości ładowania strony

Szybkość ładowania ma kluczowe znaczenie dla UX i SEO. Użytkownicy są niecierpliwi i prawdopodobnie opuszczą stronę, jeśli ładowanie trwa dłużej niż kilka sekund. Użyj narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, aby zidentyfikować i usunąć problemy wpływające na szybkość ładowania, takie jak zbyt duże obrazy, blokujące renderowanie JavaScript czy nieużywane reguły z arkuszy stylów i ładowanie kodu CSS.

Responsywność i mobilna przyjazność

Zadbanie o responsywność i mobilną przyjazność witryny jest nie tylko kluczową praktyką SEO, ale również niezbędnym elementem zapewnienia doskonałego doświadczenia użytkownika (UX). W miarę jak urządzenia mobilne stały się dominującym sposobem dostępu do Internetu, zapewnienie, że Twoja strona działa płynnie i jest łatwa do nawigowania na smartfonach i tabletach, jest absolutnie niezbędne. Jak możesz to osiągnąć?

 • Responsywny design – upewnij się, że Twoja strona automatycznie dostosowuje swój layout, rozmiar czcionki i elementy interaktywne do rozmiaru ekranu urządzenia. To nie tylko poprawia UX, ale także ułatwia zarządzanie treścią, ponieważ nie musisz tworzyć oddzielnych wersji strony dla różnych urządzeń.
 • Uproszczenie menu i nawigacji – złożone menu mogą być trudne do nawigacji na małych ekranach. Projektuj menu mobilne, które są proste i intuicyjne, z łatwym dostępem do głównych sekcji strony.
 • Przyciski i elementy interaktywne dostosowane do dotyku – upewnij się, że wszystkie przyciski, linki i inne elementy interaktywne są na tyle duże i odpowiednio rozmieszczone, aby można było łatwo z nich korzystać na ekranach dotykowych.
 • Testowanie mobilnej przyjazności – korzystaj z narzędzi takich jak Google Mobile-Friendly Test, aby sprawdzić, czy Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych i zidentyfikować potencjalne problemy do poprawy.

Intuicyjna nawigacja i architektura strony

Intuicyjna nawigacja i dobrze zaplanowana architektura strony są fundamentami, które pozwalają użytkownikom łatwo poruszać się po witrynie, szybko znajdując potrzebne informacje. Te elementy są istotne zarówno dla pozytywnego doświadczenia użytkownika (UX), jak i dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO), ponieważ pomagają w lepszym indeksowaniu strony przez wyszukiwarki. Jak możesz zoptymalizować nawigację i architekturę swojej witryny?

1. Nawigacja fasetowa

Nawigacja fasetowa jest szczególnie przydatna w sklepach internetowych i witrynach, które oferują szeroki zakres produktów lub treści. Pozwala użytkownikom na filtrowanie wyników według różnych kryteriów, takich jak kategoria, cena, marka czy ocena, co ułatwia znalezienie dokładnie tego, czego szukają.

 • Zadbaj o SEO nawigacji fasetowej – aby zapobiec problemom z indeksowaniem i duplikacją treści, zastosuj tagi noindex i nofollow dla mniej istotnych stron wyników filtrowania oraz wykorzystaj atrybuty canonical, by wskazać preferowaną wersję strony.
 • Uprość filtrację – zapewnij, by filtracja była intuicyjna i nie przeciążała użytkownika zbyt wieloma opcjami. Pozwól na łatwe cofanie zmian i usprawnij proces wyszukiwania.

2. Optymalizacja breadcrumbs

Breadcrumbs (okruszki chleba) to kolejny element poprawiający UX i SEO, oferujący użytkownikom prostą drogę powrotu do poprzednich sekcji witryny lub głównej strony kategorii. Breadcrumbs są także wykorzystywane przez Google do lepszego zrozumienia hierarchii i struktury witryny.

 • Jasna hierarchia – upewnij się, że breadcrumbs odzwierciedlają strukturę witryny, pomagając użytkownikom zrozumieć ich obecną lokalizację i to, jak się do niej dostali.
 • Użycie słów kluczowych – włączanie słów kluczowych do breadcrumbs nie tylko pomaga w SEO, ale także czyni ścieżki nawigacyjne bardziej informacyjnymi dla użytkowników.
 • Widoczność – ścieżki nawigacyjne powinny być łatwo widoczne i dostępne, zazwyczaj umieszcza się je pod nagłówkiem strony lub bezpośrednio nad tytułem strony.

3. Intuicyjna struktura strony

Kluczową kwestią jest upewnienie się, że użytkownicy mogą łatwo nawigować po Twojej witrynie, bez względu na to, gdzie się znajdują. Obejmuje to:

 • Logiczne grupowanie treści – podziel swoją stronę na wyraźnie zdefiniowane sekcje lub kategorie, które są łatwe do zrozumienia i eksploracji.
 • Wyraźne oznaczenia – używaj jednoznacznych etykiet dla linków i przycisków, by użytkownicy wiedzieli, czego mogą się spodziewać po kliknięciu.
 • Minimalizm w projektowaniu – unikaj przeciążania strony zbyt wieloma linkami lub informacjami. Skup się na kluczowych punktach, które kierują użytkowników do najważniejszych działań.

Intuicyjna nawigacja i przemyślana architektura strony to nie tylko fundamenty dobrego UX, ale również kluczowe elementy skutecznej strategii SEO. Poprawiają one zarówno dostępność i zrozumienie strony przez użytkowników, jak i jej widoczność w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacja treści pod kątem intencji użytkownika

Optymalizacja treści pod kątem intencji użytkownika staje się coraz ważniejszym aspektem zarówno w kontekście UX, jak i SEO. Rozumienie i dopasowanie się do intencji stojącej za zapytaniami użytkowników pozwala nie tylko na stworzenie bardziej trafnych i angażujących treści, ale także na zwiększenie widoczności w wynikach wyszukiwania.

Twórz treści dopasowane do intencji

Po zidentyfikowaniu intencji użytkowników, następnym krokiem jest stworzenie treści, które bezpośrednio na nie odpowiadają:

 • Dla intencji informacyjnych – skup się na tworzeniu kompleksowych, dobrze zbadanych artykułów, postów na blogach, poradników i FAQ, które oferują wartość i odpowiadają na pytania użytkowników.
 • Dla intencji nawigacyjnych – upewnij się, że Twoja marka i strony produktów są łatwo identyfikowalne i dostępne, optymalizując tytuły strony, meta opisy i treść na słowa kluczowe związane z marką.
 • Dla intencji transakcyjnych – optymalizuj strony produktów i landing pages, włączając wyraźne wezwania do działania (CTA), informacje o produkcie, ceny, opinie i opcje zakupu.
 • Dla intencji eksploracyjnych – twórz treści, które edukują i informują o różnych opcjach i kategoriach produktów, oferując porównania, rankingi i przewodniki zakupowe.

Zastosuj struktury i formatowanie wspierające UX

Formatowanie i struktura treści są równie ważne, co ich zawartość. Używaj nagłówków, list punktowanych, pogrubienia i innych elementów formatujących, aby ułatwić skanowanie tekstu i pomóc użytkownikom szybko znaleźć informacje, których szukają. To poprawia czytelność i ułatwia użytkownikom oraz wyszukiwarkom zrozumienie kluczowych punktów Twoich treści.

Wykorzystuj dane i feedback użytkowników

Analizuj dane z Google Analytics, Search Console i innych narzędzi, aby zrozumieć, jak użytkownicy wchodzą w interakcję z Twoimi treściami. Uwzględniaj również bezpośredni feedback od użytkowników za pośrednictwem komentarzy, ankiet i badań. Te informacje mogą pomóc Ci lepiej zrozumieć i dostosować treści do ich intencji i potrzeb.

Optymalizacja obrazów

Obrazy mogą znacząco wpływać na szybkość ładowania strony i doświadczenie użytkownika. Optymalizuj obrazy poprzez kompresję, stosowanie formatów plików, takich jak WebP, które oferują dobrą jakość przy mniejszym rozmiarze pliku oraz dodawanie opisowych tagów ALT, co poprawia dostępność i widoczność w wyszukiwarkach.

Zapewnienie dostępności (Accessibility)

Strony internetowe powinny być dostępne dla wszystkich użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami. Obejmuje to użycie odpowiednich kontrastów kolorów, etykiet formularzy, nawigacji za pomocą klawiatury i opisów ALT dla obrazów. Dostępność nie tylko poprawia UX, ale także może wpłynąć na ranking w wyszukiwarkach.

Używanie strukturyzowanych danych (Schema Markup)

Strukturyzowane dane pomagają wyszukiwarkom zrozumieć kontekst i zawartość strony, co może przyczynić się do lepszego wyróżnienia w wynikach wyszukiwania poprzez fragmenty rich snippets. To z kolei poprawia UX, oferując użytkownikom bardziej szczegółowe i adekwatne informacje już w wynikach wyszukiwania.

Bezpieczeństwo strony (HTTPS)

Przechodzenie na HTTPS nie tylko zwiększa bezpieczeństwo Twojej strony przez szyfrowanie danych, ale także buduje zaufanie wśród użytkowników. Google traktuje HTTPS oraz np. aktualny certyfikat SSL jako czynniki rankingowe, preferując bezpieczne strony w wynikach wyszukiwania.

SEO i UX – jakie wyzwania?

Stojące przed specjalistami SEO wyzwania w kontekście wdrażania zasad UX obejmują konieczność ciągłego uczenia się i dostosowywania do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek, jak również projektowania stron, które nie tylko przyciągają ruch, ale również angażują użytkowników i zachęcają ich do interakcji. Jest to zadanie wymagające zarówno technicznej wiedzy o SEO, jak i głębokiego zrozumienia potrzeb i zachowań użytkowników.

Jednym z największych wyzwań, jest oczywiście zapewnienie, aby strona była jednocześnie zoptymalizowana pod kątem robotów wyszukiwarek, jak i przyjazna dla użytkowników. Oznacza to, że teksty muszą być naturalne i wartościowe dla czytelników, a jednocześnie zawierać kluczowe frazy, które pomogą w pozycjonowaniu. Obrazy i inne elementy multimedialne muszą być atrakcyjne wizualnie, ale też nie mogą znacząco spowalniać czasu ładowania strony. Nawigacja i architektura informacji muszą być intuicyjne, aby użytkownicy mogli łatwo znaleźć to, czego szukają, gdyż jest to kluczowe dla zapewnienia pozytywnego UX.

Wobec tych wyzwań, właściciele stron internetowych często decydują się na współpracę z doświadczonymi specjalistami SEO, którzy wiedzą, jak równoważyć wymogi SEO i UX. Profesjonaliści z naszej agencji SEO i content marketingu netfokus, nie tylko śledzą najnowsze zmiany w algorytmach wyszukiwarek i trendach w projektowaniu stron, ale również dysponują narzędziami i technikami, które pozwalają im analizować zachowania użytkowników i optymalizować strony w sposób, który wspiera zarówno pozycjonowanie w wyszukiwarkach, jak i satysfakcję użytkowników.

Zatrudnienie specjalistów SEO do zajęcia się optymalizacją strony pod kątem wyszukiwarek i doświadczenia użytkownika to inwestycja, która może przynieść znaczące korzyści w długoterminowej perspektywie. Dzięki temu strony nie tylko znajdują się wyżej w wynikach wyszukiwania, ale również lepiej służą swoim użytkownikom, co zwiększa szanse na konwersję i budowanie lojalnej bazy klientów. W szybko zmieniającej się rzeczywistości cyfrowej, synergia pomiędzy SEO i UX staje się nie tylko pożądana, ale wręcz niezbędna dla osiągnięcia sukcesu online.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane