netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Content marketing > Linkowanie zewnętrzne – dlaczego jest niezbędne w budowaniu pozycji strony?
Linkowanie zewnętrzne - dlaczego jest niezbędne w budowaniu pozycji strony?

Linkowanie zewnętrzne – dlaczego jest niezbędne w budowaniu pozycji strony?

Jednym z głównych wyzwań stojących obecnie przed właścicielami serwisów internetowych prowadzących swój biznes online lub chcących w ten sposób wspierać stacjonarną działalność, jest znalezienie skutecznego sposobu na wyróżnienie swojej strony internetowej. W arsenale strategii marketingowej jednym z najbardziej efektywnych narzędzi jest linkowanie zewnętrzne. Czym jest linkowanie zewnętrzne? Jakie pełni funkcje i dlaczego współpraca z profesjonalistami w tej dziedzinie może przynieść Twojej stronie znaczące korzyści?

Czym jest linkowanie zewnętrzne?

Linkowanie zewnętrzne to proces zdobywania hiperłączy z innych witryn internetowych do własnej strony. Te zewnętrzne linki zwane również linkami zwrotnymi, są interpretowane przez wyszukiwarki jako “głosy” na rzecz Twojej witryny, co może znacząco wpłynąć na jej widoczność i pozycję w wynikach wyszukiwania. Jest to kluczowy element strategii SEO, który pomaga budować autorytet domeny i zwiększać ruch organiczny.

Co ciekawe wielu właścicieli stron internetowych, nawet tych, którzy opierają działanie swojej firmy na obecności w “sieci” nie docenia lub zupełnie pomija znaczenie linkowania zewnętrznego w rozwoju ich biznesu. Sytuacja ta może oczywiście wynikać z faktu, iż umiejętne i przede wszystkim skuteczne prowadzenie planu działań w ramach linkowania zewnętrznego, czyli link building to wbrew pozorom trudne i czasochłonne zadanie. Wymaga ono wiedzy, doświadczenia i… ostrożności, by pozyskiwać linki z wartościowych źródeł.

Na czym polega linkowanie zewnętrzne i jakie jest jego znaczenie?

Linkowanie zewnętrzne polega na umieszczaniu linków do Twojej strony na innych, często tematycznie związanych z nią witrynach. Te linki nie tylko kierują użytkowników do Twojej strony, ale również informują wyszukiwarki o jakości i wartości Twojej witryny. Wysokiej jakości linki zewnętrzne mogą znacząco poprawić ranking strony internetowej w wynikach wyszukiwania, co jest niezwykle ważne w budowaniu jej widoczności i pozycji na rynku.

Linki zewnętrzne umieszczane są w wybranych serwisach jako anchor teksty, znane również jako teksty kotwicy. To klikalne teksty w hiperłączu, które prowadzą do innej strony internetowej lub zasobu. W kontekście linkowania zewnętrznego, odpowiedni dobór anchor tekstów ma kluczowe znaczenie, ponieważ pomaga wyszukiwarkom zrozumieć, jaka jest tematyka strony docelowej oraz wpływa na jej pozycje w rankingu. Dlatego też specjaliści SEO bardzo uważnie dobierają odpowiednie “kotwice” i robią to po przeprowadzeniu dokładnych analiz.

Oto różne rodzaje anchor tekstów, które mogą się pojawić w linkowaniu zewnętrznym:

 • Dokładne dopasowanie (Exact Match) – anchor tekst dokładnie odpowiada głównemu słowu kluczowemu strony docelowej, na przykład „profesjonalne usługi SEO” prowadzący do strony oferującej właśnie takie usługi.
 • Częściowe dopasowanie (Partial Match) – tekst zawiera wariację lub część słowa kluczowego, na przykład „na czym polega SEO” dla strony o technikach SEO.
 • Branded – tekst kotwicy zawiera nazwę marki lub nazwę domeny, np. netfokus dla strony głównej netfokus.pl.
 • Neutralny (Generic) – ogólny tekst nie zawiera słów kluczowych ani nazwy marki, jak „kliknij tutaj” lub „dowiedz się więcej”.
 • Obraz – jeśli link jest umieszczony w obrazie, tekst alt obrazu służy jako anchor tekst. Jest to ważne dla SEO obrazów oraz kontekstu linku.
 • Nazwa własna – używa się nazwisk, imion lub konkretnych nazw produktów jako tekstów kotwicy.
 • No Text – w niektórych przypadkach, szczególnie w skryptach JavaScript lub w aplikacjach, linki mogą nie mieć w ogóle widocznego tekst kotwicy, ale nadal są rozpoznawalne przez przeglądarki i roboty wyszukiwarek.
 • LSI Keywords (Latent Semantic Indexing) – używanie słów kluczowych o znaczeniu pokrewnym lub synonimów do głównego słowa kluczowego, co pomaga w rozszerzeniu kontekstu strony docelowej.
 • Długi ogon (Long Tail) – dłuższe frazy, które są bardziej szczegółowe niż typowe słowa kluczowe, mogą być używane jako tekst kotwicy, np. „jak pisać teksty pod SEO”.
 • URL – bezpośredni adres URL strony jako tekst kotwicy, np. „https://www.przykladowastrona.pl”.

Różnorodność w anchor tekstach jest kluczowa dla naturalnego profilu linków, co jest preferowane przez wyszukiwarki. Zbyt duże skupienie na jednym typie, szczególnie na dokładnym dopasowaniu, może być interpretowane jako nadużywanie i prowadzić do sankcji. Dlatego ważne jest, aby strategia linkowania zewnętrznego była zrównoważona i dostosowana do wytycznych wyszukiwarek.

Rodzaje linków zewnętrznych

Linki zewnętrzne, odgrywając kluczową rolę w strategiach SEO, są nieodzownym elementem budowania widoczności strony internetowej w sieci. Ich różnorodność pozwala na zastosowanie wielowymiarowych strategii w celu poprawy pozycjonowania i zwiększenia ruchu na stronie. Istnieją różne rodzaje linków zewnętrznych, które mogą znacząco wpłynąć na Twoją obecność online:

 • Naturalne linki: Te, które są tworzone bez interwencji właściciela strony, gdy użytkownicy lub redaktorzy innych stron uznają treść za wartościową i sami decydują się na umieszczenie linku.
 • Budowane linki: Są to linki uzyskiwane poprzez bezpośrednie działania, takie jak współpraca z innymi stronami, publikowanie gościnne czy udział w różnych inicjatywach online.
 • Samodzielnie tworzone linki: Te, które można uzyskać przez dodawanie komentarzy na blogach, forach czy katalogach stron, choć te metody są mniej efektywne i mogą być ryzykowne.

Wśród nich wyróżniamy dodatkowo między innymi:

 • DoFollow – to standardowe linki, które przekazują „sok linkowy” (link juice) od strony źródłowej do strony docelowej. Wpływają one bezpośrednio na ranking SEO strony docelowej, zwiększając jej autorytet.
 • NoFollow – linki z atrybutem rel=”nofollow” informują wyszukiwarki, aby nie przekazywały autorytetu strony źródłowej do strony docelowej. Są używane często na forach, w komentarzach czy w płatnych linkach, aby zapobiegać manipulacjom rankingiem.
 • Sponsored – z atrybutem rel=”sponsored”, ten typ linku wskazuje, że jest to link płatny lub sponsorowany. Jest to forma transparentności wobec wyszukiwarek, pomagająca odróżnić płatne linki od organicznych.

Linkowanie zewnętrzne – dlaczego warto zdobywać linki z zewnątrz?

Wiemy już, że linkowanie zewnętrzne, znane również jako link building, jest jednym z filarów optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jego znaczenie wynika z roli, jaką linki odgrywają w algorytmach rankingowych głównych wyszukiwarek, takich jak Google. Podsumujmy zatem, dlaczego zdobywanie linków z zewnątrz jest nie tylko wartościowe, ale wręcz konieczne dla każdej strony internetowej dążącej do poprawy swojej pozycji w wynikach wyszukiwania:

Budowanie autorytetu domeny:

Linki z wysokiej jakości i renomowanych stron są interpretowane przez wyszukiwarki jako sygnał zaufania. Im więcej takich linków prowadzi do Twojej witryny, tym wyższy autorytet przypisuje jej algorytm, co bezpośrednio przekłada się na lepsze pozycjonowanie.

Zwiększenie widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania:

Strony z silnym profilem linków zewnętrznych często zajmują wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Dzieje się tak, ponieważ wyszukiwarki postrzegają te witryny jako bardziej wartościowe i odpowiednie dla zapytań użytkowników.

Pozyskiwanie ruchu polecającego (Referral):

Linki z innych stron mogą przekierować użytkowników bezpośrednio do Twojej witryny, zwiększając jej ruch. Ruch referencyjny może być szczególnie wartościowy, ponieważ zazwyczaj pochodzi z osób już zainteresowanych tematyką Twojej strony.

Wsparcie dla słów kluczowych:

Używanie odpowiednich słów kluczowych w anchor tekstach linków zewnętrznych może pomóc w poprawie rankingów dla tych konkretnych zapytań. Jest to sposób na komunikowanie wyszukiwarkom, jakie tematy są szczególnie relewantne dla Twojej strony.

Dywersyfikacja źródeł ruchu:

Poleganie wyłącznie na ruchu organicznym może być ryzykowne, zwłaszcza w obliczu ciągłych zmian w algorytmach wyszukiwarek. Linki zewnętrzne zapewniają alternatywne źródła ruchu, zmniejszając zależność od jednego kanału.

Poprawa indeksacji:

Linki zewnętrzne pomagają wyszukiwarkom w odkrywaniu nowych stron na Twojej witrynie oraz w szybszym indeksowaniu zmian. Jest to szczególnie ważne dla nowych lub rzadko aktualizowanych stron.

Wzmocnienie wiarygodności i zaufania:

Linki z autorytatywnych źródeł mogą znacząco wzmocnić percepcję Twojej witryny jako wiarygodnego źródła informacji w oczach użytkowników oraz wyszukiwarek.

Konkurencyjność na rynku:

W branżach, gdzie konkurencja o wysokie pozycje w wyszukiwarkach jest duża, silny profil linków zewnętrznych może stanowić decydujący czynnik, który wyznacza różnicę między pierwszą a drugą stroną wyników wyszukiwania.

Synergia z innymi strategiami marketingowymi:

Link building często współgra z innymi strategiami marketingowymi, takimi jak content marketing czy social media marketing, wzmacniając ogólny wpływ działań promocyjnych na widoczność i pozycję strony.

Dlatego, inwestycja w strategie link buildingu, mimo że czasochłonna i wymagająca strategicznego podejścia, jest niezbędna dla każdej witryny, która chce zwiększyć swoją widoczność w Internecie, poprawić rankingi oraz przyciągnąć więcej wartościowego ruchu.

Tym bardziej warto powierzyć budowanie linkowania zewnętrznego profesjonalistom, którzy zoptymalizują swoje działania nie tylko merytorycznie, ale także z korzyścią dla Twojego budżetu. Bo choć tanie SEO to nieefektywne SEO, to w obszarze link buildingu specjaliści wiedzą, co robić, by jak najlepiej rozdysponować otrzymany budżet i nie inwestować go w nierokujące serwisy jako źródła linków zwrotnych.

Linki zewnętrzne – jak zdobywać je mądrze?

Zdobywanie linków zewnętrznych jest kluczowym elementem strategii SEO, jednak sposób, w jaki to robimy, może mieć znaczący wpływ na długoterminową widoczność i reputację strony w Internecie. Podejścia do SEO i budowania linków można podzielić na trzy główne kategorie: White Hat SEO, Black Hat SEO, i Gray Hat SEO. Każde z nich opiera się na różnych metodach i ma inne potencjalne konsekwencje dla Twojej strony.

White Hat SEO

White Hat SEO obejmuje techniki optymalizacji, które są w pełni zgodne z wytycznymi wyszukiwarek. Celem tych metod jest stworzenie wartościowej, dostępnej i użytkowej strony dla odbiorców, przy jednoczesnym poprawianiu widoczności w wynikach wyszukiwania. Techniki White Hat SEO skupiają się na długoterminowej strategii rozwoju strony.

Jak zdobywać linki zewnętrzne w ramach White Hat SEO?

 • Tworzenie wartościowych treści – publikacja treści, które naturalnie przyciągną użytkowników i zachęcą inne strony do linkowania.
 • Outreach – kontaktowanie się z innymi stronami w celu promowania swoich treści, które mogą być dla nich wartościowe i relewantne.
 • Gościnne blogowanie – pisanie wartościowych artykułów na innych stronach z branży, z linkami prowadzącymi do własnej strony.
 • Współpraca z influencerami – budowanie relacji z wpływowymi osobami w branży, które mogą polecać Twoją stronę.
 • Udział w branżowych wydarzeniach – aktywność w społeczności może przyciągnąć uwagę i zachęcić do linkowania.
 • Używanie narzędzi do analizy konkurencji – poznawanie strategii linkowania konkurencji może pomóc w identyfikacji potencjalnych źródeł linków.

Black Hat SEO

Black Hat SEO to praktyki, które próbują „oszukać” algorytmy wyszukiwarek, aby szybko zwiększyć ranking strony. Techniki te często są w konflikcie z wytycznymi wyszukiwarek i mogą prowadzić do sankcji, takich jak obniżenie rankingu czy nawet całkowite usunięcie strony z wyników wyszukiwania.

Przykłady technik Black Hat SEO:

 • Masowe kupowanie linków – płacenie za linki prowadzące do strony, a pochodzące z katalogów, czy tzw. farm linków.
 • Spamowanie linkami – automatyczne generowanie niskiej jakości linków do strony.
 • Cloaking – pokazywanie różnych treści użytkownikom i wyszukiwarkom (tzw. maskowanie treści).

Gray Hat SEO

Gray Hat SEO to techniki, które znajdują się na pograniczu między White Hat a Black Hat SEO. Nie są one jednoznacznie zakazane przez wytyczne wyszukiwarek, ale również nie są uznawane za całkowicie etyczne. Praktyki te są często stosowane w celu szybszego osiągnięcia wyników, jednak mogą narażać stronę na ryzyko w przypadku zmian w algorytmach wyszukiwarek.

Przykłady technik Gray Hat SEO:

 • Moderowane kupowanie linków – zakup linków z stron o wysokiej jakości i pasujących merytorycznie do branży.
 • Tworzenie satelitarnych stron – zakładanie dodatkowych stron internetowych, aby linkować do głównej strony.

Mądre zdobywanie linków zewnętrznych polega na skupieniu się na metodach White Hat SEO, które są zgodne z wytycznymi wyszukiwarek i mają na celu budowanie wartości dla użytkowników. Choć techniki Black Hat SEO mogą oferować szybkie rezultaty, niosą ze sobą ryzyko długoterminowych konsekwencji, włącznie z penalizacją przez wyszukiwarki. Gray Hat SEO, choć kusi skrótem do szybszych rezultatów, również wymaga ostrożności. Długotrwały sukces w Internecie opiera się na budowaniu autentycznych, wartościowych relacji i treści, które przyciągają naturalne linki.

Linkowanie zewnętrzne? Zaufaj specjalistom!

Linkowanie zewnętrzne jest niezwykle ważne dla sukcesu Twojej strony internetowej, jednak jego skuteczne wdrożenie wymaga rozległej wiedzy, doświadczenia i ciągłego monitorowania zmieniających się wytycznych wyszukiwarek. Dlatego zachęcamy do skorzystania z profesjonalnych usług SEO, które zapewnią nie tylko bezpieczne i skuteczne budowanie linków zewnętrznych, ale także kompleksowe wsparcie w innych aspektach optymalizacji Twojej strony.

Pamiętaj, że próby samodzielnego budowania linków bez odpowiedniej wiedzy mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Zaufaj ekspertom, aby Twoja strona mogła rosnąć i osiągać zamierzone cele w bezpieczny i efektywny sposób.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane