netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Certyfikat SSL a pozycjonowanie – zależność większa niż się wydaje!
Certyfikat SSL a pozycjonowanie - zależność większa niż się wydaje!

Certyfikat SSL a pozycjonowanie – zależność większa niż się wydaje!

Bezpieczeństwo online jest najważniejszym elementem budowania zaufania i wiarygodności w oczach użytkowników Internetu oraz wyszukiwarek. Jednym z podstawowych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo danych przesyłanych przez Internet jest certyfikat SSL (Secure Sockets Layer). W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest certyfikat SSL, jaką rolę pełni w zabezpieczaniu stron internetowych oraz jaki ma wpływ na SEO, czyli pozycjonowanie stron w wynikach wyszukiwania.

Czym jest certyfikat SSL?

Certyfikat SSL/TLS (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security) to cyfrowy dokument wykorzystywany do zabezpieczania komunikacji internetowej między przeglądarką internetową użytkownika a serwerem strony internetowej. Certyfikat ten potwierdza tożsamość strony internetowej z którą użytkownik próbuje się połączyć i umożliwia zaszyfrowaną komunikację, zapobiegając przechwyceniu i odczytaniu przesyłanych danych przez nieautoryzowane strony.

Certyfikat SSL/TLS zawiera:

 • Informacje o właścicielu certyfikatu – takie jak nazwa firmy lub organizacji i jej lokalizacja.
 • Informacje o wydawcy certyfikatu – autorytet certyfikacyjny (CA, Certificate Authority), który zweryfikował informacje zawarte w certyfikacie i jest odpowiedzialny za jego wydanie.
 • Klucz publiczny – używany do szyfrowania danych przesyłanych do właściciela certyfikatu, który następnie używa odpowiadającego mu klucza prywatnego do ich odszyfrowania.
 • Okres ważności – certyfikaty są ważne przez określony czas, po którym muszą być odnowione, aby nadal zapewniać bezpieczeństwo.
 • Podpis cyfrowy wydawcy – zapewnia, że certyfikat jest autentyczny i nie został zmodyfikowany od momentu jego wydania.

Certyfikaty SSL/TLS są fundamentem bezpiecznego Internetu, ponieważ zapewniają poufność i integralność danych przesyłanych między przeglądarką a serwerem, a także autentyczność strony internetowej, z którą użytkownik się łączy. Użycie takiego certyfikatu jest oznaczane w przeglądarce poprzez obecność „https://” na początku adresu URL strony internetowej oraz często poprzez wyświetlanie ikony kłódki.

Certyfikat SSL - netfokus.pl
Źródło: własne, przeglądarka Chrome.

Rola certyfikatu SSL w zabezpieczeniu strony

Implementacja certyfikatu SSL na stronie internetowej ma strategiczne znaczenie dla zabezpieczenia przekazywanych danych. Jak już wspominałam wyżej, strony korzystające z SSL są oznaczane w pasku adresu przeglądarki przez prefiks adresu „https” zamiast „http”, co jest wizualnym potwierdzeniem dla użytkowników, że ich dane są chronione.

Certyfikat SSL, obecnie częściej stosowany w nowszej technologii TLS (Transport Layer Security), odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa danych przesyłanych przez Internet. Najważniejsze aspekty, za pomocą których certyfikat SSL/TLS przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa strony internetowej to:

 • Ochrona przesyłanych danych – SSL/TLS szyfruje dane przesyłane między przeglądarką użytkownika a serwerem, co zapobiega ich przechwyceniu i odczytaniu przez nieuprawnione osoby. Dzięki temu informacje takie jak hasła, dane karty kredytowej czy dane osobowe są chronione przed cyberprzestępcami.
 • Weryfikacja tożsamości serwera – certyfikat SSL/TLS zapewnia, że użytkownik komunikuje się z prawidłowym serwerem. Przed wydaniem certyfikatu, wydawca certyfikatu (CA – Certificate Authority) przeprowadza weryfikację tożsamości firmy lub osoby stojącej za stroną internetową. Dzięki temu użytkownicy mogą być pewni, że ich dane są wysyłane do właściwego odbiorcy.
 • Ochrona przed modyfikacją danych – SSL/TLS zapewnia, że dane przesyłane między przeglądarką a serwerem nie zostały zmodyfikowane w trakcie transmisji. Użytkownik otrzymuje gwarancję, że informacje, które wysyła lub otrzymuje, nie zostały zmienione przez nieuprawnione osoby.
 • Zwiększenie zaufania klientów – strony korzystające z certyfikatu SSL/TLS są postrzegane jako bardziej zaufane. Dla stron e-commerce jest to szczególnie ważne, ponieważ użytkownicy są bardziej skłonni dokonywać zakupów i wprowadzać dane swoich kart płatniczych na stronach, które uznają za bezpieczne.
 • Spełnianie wymogów prawnych – wiele regulacji dotyczących ochrony danych, takich jak ogólne rozporządzenie o ochronie danych (GDPR) w Europie, wymaga od stron internetowych zabezpieczenia przetwarzania danych osobowych. Implementacja SSL/TLS jest jednym ze sposobów na spełnienie tych wymogów.
 • Zapobieganie przechwytywaniu danych – certyfikat SSL/TLS chroni przed atakami, w których atakujący próbuje przechwycić lub zmodyfikować dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem, takimi jak ataki typu man-in-the-middle (MitM).
 • Ochrona danych logowania – dla stron wymagających logowania, SSL/TLS zapewnia bezpieczną wymianę danych uwierzytelniających, co jest istotne dla ochrony kont użytkowników.

Rola certyfikatu SSL/TLS w bezpieczeństwie strony internetowej jest nieoceniona. Zapewnia on nie tylko szyfrowanie danych, ale również weryfikuje tożsamość strony, chroni integralność danych, buduje zaufanie wśród użytkowników, pomaga spełniać przepisy ochrony danych, a także chroni przed zaawansowanymi atakami cybernetycznymi. W dobie rosnącej liczby zagrożeń online, certyfikat SSL/TLS jest fundamentalnym elementem zabezpieczenia każdej strony internetowej.

Dlaczego certyfikat SSL musi być aktualny?

Aby zapewnić skuteczną ochronę, certyfikat SSL/TLS musi być zawsze aktualny. Przeterminowany certyfikat może spowodować wyświetlenie ostrzeżenia o niebezpieczeństwie w przeglądarce użytkownika, co negatywnie wpływa na postrzeganie bezpieczeństwa strony i może odstraszyć potencjalnych klientów.

Brak aktualnego certyfikatu SSL
Źródło: własne, przeglądarka Chrome.

Wpływ certyfikatu SSL na pozycjonowanie – jakie zależności?

Certyfikat SSL/TLS (Secure Sockets Layer/Transport Layer Security) nie tylko zwiększa bezpieczeństwo strony internetowej poprzez szyfrowanie przesyłanych danych, ale również ma znaczący wpływ na SEO, pozycjonowanie, rankowanie oraz widoczność stron internetowych w wynikach wyszukiwania. Poniżej przedstawiam szczegółowe aspekty, które ilustrują, jak certyfikat SSL/TLS wpływa na SEO:

1. Lepsze pozycjonowanie w wyszukiwarkach

 • Preferencje Google – Google potwierdziło, że szyfrowane strony internetowe z certyfikatem SSL/TLS są faworyzowane w wynikach wyszukiwania. To oznacza, że strony zabezpieczone są wyżej rankowane niż strony niezabezpieczone.

2. Wzrost zaufania i wiarygodności

 • Zwiększone zaufanie użytkowników – użytkownicy mają większe zaufanie do stron zabezpieczonych, co przekłada się na lepsze wskaźniki zaangażowania, takie jak niższe wskaźniki odrzuceń i dłuższy czas spędzony na stronie. Te wskaźniki są pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Wiarygodność w oczach wyszukiwarek – wyszukiwarki dążą do prezentowania użytkownikom wiarygodnych i bezpiecznych stron. Certyfikat SSL/TLS jest znakiem, że strona jest godna zaufania.

3. Poprawa szybkości ładowania strony

 • Szybsze ładowanie przez HTTPS – strony korzystające z HTTPS często ładują się szybciej niż te bez zabezpieczeń. Szybkość ładowania strony jest ważnym czynnikiem rankingowym, który może wpływać na SEO.

4. Bezpieczeństwo a optymalizacja mobilna

 • Mobilne wyszukiwanie i ranking – w dobie coraz większej popularności wyszukiwania mobilnego, Google przykłada dużą wagę do optymalizacji mobilnej. Bezpieczne strony z certyfikatem SSL/TLS są lepiej oceniane pod kątem mobilnego SEO.

5. Niższe wskaźniki odrzuceń

 • Lepsze pierwsze wrażenie – użytkownicy są mniej skłonni do natychmiastowego opuszczania strony, która wydaje się bezpieczna. Oznacza to niższe wskaźniki odrzuceń, co wyszukiwarki interpretują jako sygnał, że strona jest wartościowa i angażująca.

6. Bezpieczne udostępnianie treści

 • Ochrona przed modyfikacją treści – SSL/TLS chroni przed atakami typu „man-in-the-middle”, które mogą zmieniać lub manipulować wyświetlaną treścią. Utrzymanie integralności treści jest ważne dla SEO, ponieważ zapewnia, że wyszukiwarki indeksują i oceniają autentyczną treść strony.

7. Lepsze wskaźniki konwersji

 • Wyższa konwersja – bezpieczne strony mają wyższe wskaźniki konwersji, co jest korzystne nie tylko dla biznesu, ale również dla SEO. Strony, które efektywnie konwertują odwiedziny na działania, są oceniane przez wyszukiwarki jako bardziej wartościowe.

8. Długoterminowe korzyści dla marki

 • Budowanie reputacji – bezpieczna i dobrze pozycjonowana strona to oprócz przemyślanego content marketingu klucz do budowania pozytywnej reputacji marki w Internecie. Silna, pozytywna obecność marki może dodatkowo poprawić widoczność w wyszukiwarkach poprzez zwiększenie liczby naturalnych odnośników i wzmianek.

Implementacja certyfikatu SSL/TLS jest nie tylko koniecznością dla zapewnienia bezpieczeństwa danych użytkowników, ale stanowi również bardzo ważny element strategii SEO. Strony internetowe zabezpieczone przez SSL/TLS korzystają z lepszego rankingu, wyższej wiarygodności, poprawionej szybkości ładowania oraz lepszego zaangażowania użytkowników, a to wszystko przekłada się na lepszą widoczność w Internecie. W związku z tym, inwestycja w certyfikat SSL/TLS jest nie tylko korzystna, ale wręcz niezbędna dla każdej strony internetowej dążącej do poprawy swojej pozycji w wynikach wyszukiwania.

Nieważny certyfikat SSL – jakie konsekwencje?

Nieważny certyfikat SSL/TLS na stronie internetowej może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji zarówno dla użytkowników, jak i dla właściciela strony. Niektóre z tych konsekwencji to:

 • Ostrzeżenia o bezpieczeństwie – przeglądarki internetowe wyświetlają ostrzeżenia o niebezpieczeństwie lub niezaufanej stronie, co może odstraszać użytkowników od dalszego korzystania ze strony.
 • Ryzyko ataków Man-in-the-Middle (MitM) – bez ważnego szyfrowania, dane przesyłane między użytkownikiem a serwerem mogą być łatwiejsze do przechwycenia przez nieautoryzowane strony.
 • Spadek rankingów – Google i inne wyszukiwarki preferują bezpieczne strony internetowe. Nieważny certyfikat SSL/TLS może spowodować obniżenie pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
 • Mniejsza widoczność – ze względu na ostrzeżenia o bezpieczeństwie, użytkownicy mogą być mniej skłonni do odwiedzania i dzielenia się linkami do strony, co negatywnie wpływa na jej popularność i SEO.
 • Szkody dla wizerunku marki – strony z nieważnym certyfikatem mogą być postrzegane jako mniej profesjonalne i niewiarygodne.
 • Zmniejszenie konwersji – użytkownicy mogą nie czuć się bezpiecznie, wykonując akcje na stronie (np. zakupy, zapisywanie się na listy mailingowe), co może prowadzić do zmniejszenia konwersji.
 • Naruszenie przepisów o ochronie danych – brak szyfrowania może stanowić naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych, takich jak RODO (GDPR), szczególnie jeśli strona zbiera dane osobowe.
 • Ryzyko kary – naruszenie przepisów o ochronie danych może skutkować nałożeniem sankcji finansowych na właściciela strony.
 • Wolniejsze indeksowanie – strony z ostrzeżeniami bezpieczeństwa mogą być wolniej indeksowane przez roboty wyszukiwarek, co może wpływać na aktualność i widoczność treści w wynikach wyszukiwania.
 • Mniejsza skuteczność link buildingu – linki przychodzące (backlinks) są strategiczne dla SEO. Nieważny certyfikat może zniechęcać inne strony do linkowania, co osłabia profil linków.

Ważność certyfikatu SSL/TLS jest istotna nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa danych użytkowników, ale także dla utrzymania pozytywnego wizerunku, zaufania oraz optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych. Regularne monitorowanie i odnawianie certyfikatów SSL/TLS powinno być częścią strategii zarządzania stroną internetową każdej organizacji.

Dlaczego warto powierzyć czuwanie nad certyfikatem SSL specjalistom?

Zarządzanie certyfikatem SSL wymaga wiedzy technicznej i regularnej uwagi, aby zapewnić, że certyfikat jest zawsze aktualny i prawidłowo skonfigurowany. Specjaliści SEO i bezpieczeństwa mogą nie tylko pomóc w implementacji certyfikatu SSL, ale także monitorować jego ważność i zgodność z najlepszymi praktykami, co jest niezwykle istotne dla utrzymania wysokiego poziomu bezpieczeństwa i optymalizacji SEO.

Certyfikat SSL jest niezbędnym elementem nowoczesnej strony internetowej, zapewniającym nie tylko bezpieczeństwo danych użytkowników, ale także wpływającym pozytywnie na SEO. W świetle rosnącej świadomości użytkowników Internetu na temat bezpieczeństwa online oraz wymagań wyszukiwarek, zaniedbanie aktualności certyfikatu SSL może prowadzić do poważnych konsekwencji dla widoczności i wiarygodności strony. Dlatego też zarządzanie bezpieczeństwem strony, w tym aktualnością certyfikatu SSL, powinno być powierzone doświadczonym specjalistom, co umożliwi maksymalizację potencjału SEO strony i ochronę jej użytkowników.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane