netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Frazy long tail – dotrzyj do zdecydowanych klientów i odbiorców
frazy long tail

Frazy long tail – dotrzyj do zdecydowanych klientów i odbiorców

Zastanawiasz się, co dokładnie kryje się pod pojęciem fraza long tail i co oznacza pozycjonowanie na nie? Frazy long tail, czyli frazy kluczowe z długim ogonem, to więcej niż tylko zestaw słów – to fundament strategii pozwalającej dotrzeć do precyzyjnie określonej grupy odbiorców w Internecie. Dzięki niższej konkurencyjności, w porównaniu do fraz ogólnych, zapewniają wyższy współczynnik konwersji oraz umożliwiają pozyskanie ruchu organicznego o wysokiej wartości.

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe, to frazy używane w wyszukiwarkach internetowych, które opisują treść strony lub temat wyszukiwania użytkownika. Służą one jako most łączący zapytania użytkowników z odpowiednimi stronami internetowymi, odgrywając kluczową rolę w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Można je podzielić na trzy główne rodzaje:

 • Frazy generyczne (Generic Keywords), zwane słowami kluczowymi ogólnymi, które są krótkie i bardzo ogólne. Odpowiadają one za około 18,5% generowanego ruchu i często składają się z jednego lub dwóch słów. Nie określają one konkretnej intencji użytkownika, co sprawia, że choć przyciągają dużą liczbę odwiedzin, to równie często kończą się wysokim wskaźnikiem odrzuceń. Wynika to z braku precyzji i wysokiego poziomu konkurencji, co czyni je trudnymi do zdobycia i wymagającymi długiego czasu na efektywne pozycjonowanie.
 • Frazy chunky middle, które znajdują się gdzieś pomiędzy ogólnymi frazami kluczowymi, a bardzo specyficznymi frazami long-tailowymi, generują około 11,5% ruchu. Składają się one zwykle z trzech słów, co czyni je bardziej precyzyjnymi niż frazy generyczne, lecz wciąż nie definiują one intencji użytkownika tak dokładnie, jak frazy z długim ogonem. Frazy typu chunky middle mogą skutecznie służyć realizacji celów związanych z mikro konwersjami, takimi jak zapisy na newsletter, ponieważ mimo mniejszej precyzji niż frazy long-tailowe, wciąż są wystarczająco sprecyzowane, aby przyciągnąć zainteresowaną grupę odbiorców.
 • Frazy kluczowe z długim ogonem (long tail), do których omówienia zaraz przejdziemy 🙂. Frazy kluczowe z długim ogonem składają się zazwyczaj z czterech lub więcej słów i charakteryzują się wysoką precyzją, dokładnie określając intencję użytkownika. Są one źródłem aż 70% ruchu internetowego, ponieważ użytkownicy wpisujący takie frazy często są gotowi do podjęcia konkretnych działań, co przekłada się na wyższe wskaźniki konwersji dla stron, które na nie odpowiadają.

Każdy z tych typów ma swoje zastosowanie i znaczenie w strategii marketingowej, umożliwiając docieranie do różnych segmentów odbiorców.

Co to jest fraza long tail?

Jak już wiemy, frazy long tail składają się zazwyczaj z trzech lub więcej słów. Są to bardziej szczegółowe zapytania niż ogólne – jedno- lub dwuwyrazowe frazy kluczowe, które zazwyczaj charakteryzują się dużą konkurencją. Długie frazy kluczowe, choć generują mniejszy ruch w porównaniu do bardziej popularnych zapytań, cechują się znacznie wyższą konwersją. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy, którzy ich używają, szukają konkretnych informacji lub rozwiązań, co sprawia, że są już bliżej podjęcia decyzji zakupowej lub innej pożądanej akcji.

Przykład frazy generycznej:

fraza generyczna
Źródło: Planer słów kluczowych Google

 

Przykład frazy long tail:

frazy long tail przykłady
Źródło: Planer słów kluczowych Google

Przykłady fraz long tail i ich omówienie

Powyżej umieściłam screeny z Keyword Plannera dla zarysowania różnicy, ale warto, abyśmy przyjrzeli się kilku przykładom fraz long tail. To pomoże Ci zrozumieć, dlaczego ich wykorzystanie może znacząco przyczynić się do sukcesu Twoich działań online.

 • “Najlepsze buty trekkingowe dla kobiet na zimę” – ta fraza long tail jest znakomitym przykładem wyszukiwania, które jest bardzo konkretne. Osoba wpisująca takie zapytanie szuka nie tylko butów trekkingowych, ale butów trekkingowych przeznaczonych dla kobiet, które sprawdzą się w zimowych warunkach. Dostarczenie treści odpowiadających na tak specyficzne zapytania może znacząco zwiększyć szansę na konwersję, ponieważ użytkownik jest już na dość zaawansowanym etapie procesu decyzyjnego.
 • „Jak zrobić domowy chleb bezglutenowy z nasionami chia” – ta fraza pokazuje, jak użytkownicy Internetu poszukują szczegółowych przepisów, nie tylko ogólnych porad na temat pieczenia chleba. Dostosowanie contentu do takich specyficznych zapytań zwiększa wartość dla odbiorców, którzy szukają dokładnie tego rodzaju informacji, jednocześnie podnosząc zaangażowanie i lojalność.
 • “Profesjonalny fotograf ślubny Kraków cennik” – frazy lokalne, takie jak ta, łączą w sobie specyfikę usługi z lokalizacją, co jest niezwykle cenne w lokalnym SEO. Użytkownicy wpisujący takie frazy mają wyraźny zamiar skorzystania z usługi w określonej lokalizacji, co sprawia, że są wysoce wartościowymi odbiorcami dla lokalnych przedsiębiorców.
 • „Recenzja Samsung Galaxy S21 Ultra vs iPhone 12 Pro Max” – frazy long tail porównujące produkty to doskonały sposób na przyciągnięcie użytkowników zainteresowanych dokonaniem zakupu, którzy szukają szczegółowych informacji pozwalających na podjęcie świadomej decyzji. Treści odpowiadające na takie zapytania są nie tylko wysoce angażujące, ale również posiadają wysoki potencjał konwersji.

Każdy z tych przykładów demonstruje, jak frazy long tail mogą być wykorzystane do przyciągnięcia precyzyjnie określonej grupy odbiorców, którzy szukają konkretnych informacji lub rozwiązań. Implementując takie frazy w Twoich strategiach content marketingu i SEO, otwierasz drzwi do osiągnięcia lepszych wyników, zwiększenia ruchu organicznego i poprawy konwersji. Pamiętaj, że kluczem jest dostarczanie tekstów pod SEO o wysokiej wartości, które bezpośrednio odpowiadają na specyficzne potrzeby i zapytania Twoich użytkowników.

Dlaczego frazy long tail są tak ważne?

Czy zatem warto inwestować czas i zasoby w strategię skupioną na długich, specyficznych zapytaniach? Odpowiedź brzmi: absolutnie tak! Pozwól, że przybliżę Ci główne przyczyny, dla których frazy long tail powinny stać się nieodzownym elementem działań marketingowych online.

Precyzyjne docieranie do grupy docelowej

Jednym z kluczowych atutów fraz long tail jest ich zdolność do docierania do bardzo konkretnych grup użytkowników. Osoby posługujące się długimi frazami kluczowymi w wyszukiwarkach często mają już wyraźnie określone oczekiwania lub potrzeby. Dzięki zastosowaniu tych fraz w Twoich treściach możesz nie tylko przyciągnąć na swoją stronę więcej odwiedzających, ale również takich, którzy są już na dalszym etapie procesu decyzyjnego. To z kolei przekłada się na wyższą skuteczność konwersji.

Niższa konkurencja, wyższa szansa na sukces!

Ponieważ frazy long tail są z natury bardziej szczegółowe, często spotykają się z mniejszą konkurencją w wyszukiwarkach. To oznacza, że łatwiej jest osiągnąć wyższą pozycję dla takich fraz niż dla bardziej ogólnych zapytań, które są nasycone konkurencyjnymi treściami. Skuteczne wykorzystanie długich fraz kluczowych może zatem zapewnić Twojej stronie lepszą widoczność i przewagę nad konkurentami.

Wyższe zaangażowanie i lojalność odbiorców

Treści zoptymalizowane pod kątem fraz long tail mają tendencję do bycia bardziej szczegółowymi i odpowiednimi do konkretnych potrzeb użytkowników. To nie tylko pomaga w budowaniu zaufania i postrzeganiu Twojej marki jako eksperta w danej dziedzinie, ale również zwiększa zaangażowanie odbiorców. Użytkownicy, którzy znajdą dokładnie to, czego szukali, są bardziej skłonni do interakcji z Twoją stroną, powrotu w przyszłości, a nawet polecania Twoich treści innym.

Optymalizacja pod wyszukiwania głosowe i naturalny język użytkowników

Wraz z rosnącą popularnością wyszukiwań głosowych, naturalne, konwersacyjne zapytania stają się coraz ważniejsze. Frazy long tail doskonale wpisują się w ten trend, ponieważ są bliższe naturalnemu językowi, jakiego użytkownicy używają podczas korzystania z asystentów głosowych. Optymalizując swoje treści pod kątem długich fraz kluczowych, przygotowujesz swoją stronę nie tylko na obecne, ale i przyszłe zmiany w wynikach wyszukiwania.

Wzrost organicznego ruchu i poprawa SEO

Skupienie się na frazach long tail może znacząco przyczynić się do wzrostu organicznego ruchu na Twojej stronie. Dzięki precyzyjnie dopasowanym treściom, które odpowiadają na specyficzne zapytania użytkowników, zwiększasz szanse na wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania, co bezpośrednio przekłada się na większą ilość odwiedzin.

Długoterminowa wartość

Przyjmując strategię long tail, inwestujesz również w długoterminową wartość dla swojej strony i marki. Treści skupione na niszowych frazach kluczowych mogą przynosić ruch przez lata, nie wymagając przy tym ciągłych zmian, czy aktualizacji, jak to bywa w przypadku bardziej ogólnych i konkurencyjnych słów kluczowych. To sprawia, że każdy włożony w tworzenie treści wysiłek ma potencjał do generowania zwrotu przez długi czas.

Budowanie relacji i autorytetu

Ale to nie wszystko. Wykorzystanie fraz long tail w SEO i content marketingu umożliwia również budowanie głębszych relacji z użytkownikami oraz wzmacnianie pozycji Twojej marki jako eksperta w danej dziedzinie. Dostarczając treści, które dokładnie odpowiadają na specyficzne zapytania użytkowników, pokazujesz, że naprawdę rozumiesz ich potrzeby i problemy. To buduje zaufanie i lojalność na długie lata.

Elastyczność i przystosowanie do zmian

Nie można również zapomnieć o elastyczności, jaką oferują frazy long tail. Świat cyfrowy i preferencje użytkowników są zmiennymi, które ciągle się rozwijają. Strategia skupiająca się na długim ogonie pozwala szybko reagować na te zmiany, dostosowując treści i kierunki działań SEO, aby odpowiadały na aktualne zapytania i potrzeby. Taka adaptacyjność jest kluczem do utrzymania wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania i ciągłego zwiększania ruchu na stronie.

Wykorzystanie fraz long tail w Twojej strategii content marketingu i SEO to sposób na zachowanie konkurencyjności w tym jakże dynamicznym świecie. Implementacja tych fraz w Twoich treściach pozwala na skierowanie wysiłków marketingowych w bardziej ukierunkowany sposób, co nie tylko zwiększa widoczność Twojej marki w wyszukiwarkach, ale także buduje silniejsze, bardziej osobiste połączenie z Twoją grupą docelową.

Long tail w praktyce SEO

Wdrażanie fraz long tail w praktyce SEO może zdziałać cuda dla Twojej widoczności online. Pokażę Ci, jak krok po kroku można zastosować tę koncepcję, aby przyciągnąć na swoją stronę więcej zainteresowanych użytkowników i poprawić jej rankingi w wyszukiwarkach. Przy czym skupię się na dwóch kluczowych działaniach: jak znaleźć odpowiednie frazy long tail i jak optymalizować pod nie swoją stronę.

Jak znaleźć frazy long tail?

Zacznijmy od podstaw – identyfikacji fraz long tail, które będą odpowiednie dla Twojej strony i branży. Wymaga to połączenia analitycznego podejścia z kreatywnością, a więc:

 • Korzystaj z narzędzi do badań słów kluczowych – narzędzia takie jak Google Keyword Planner, Ahrefs, czy SEMrush oferują wgląd w to, jakie frazy są wyszukiwane przez użytkowników. Szukaj fraz z mniejszą liczbą wyszukiwań, ale wysoką intencją zakupową, które dokładnie odpowiadają Twojej ofercie.
 • Analizuj konkurencję – zobacz, jakie frazy wykorzystują Twoi konkurenci, szczególnie ci, którzy dobrze radzą sobie w organicznych wynikach wyszukiwania. Często możesz odkryć nisze, które zostały przez nich pominięte.
 • Wykorzystaj dane z Google Search Console – sprawdź, na jakie zapytania Twoja strona już się pojawia w wynikach wyszukiwania i jakie mają one pozycje. To świetny punkt wyjścia do rozbudowywania strategii long tail.
  Posłuchaj swoich klientów – często najlepsze źródło inspiracji to pytania i opinie klientów. Zwróć uwagę na frazy, które oni używają, kiedy mówią o Twoich produktach lub usługach.

Optymalizacja pod long tail

Po zidentyfikowaniu fraz long tail czas na optymalizację treści na Twojej stronie, aby lepiej odpowiadała na te specyficzne zapytania.

 • Tworzenie wartościowych treści – każda fraza long tail, którą wybierzesz, powinna być odpowiednio obsłużona na Twojej stronie przez unikalną, wartościową treść. Nie chodzi tylko o wplecenie frazy w tekst, ale o zaspokojenie potrzeby informacyjnej stojącej za danym zapytaniem.
 • Optymalizacja metadanych – tytuły, opisy i URL-e powinny zawierać frazy long tail. Pamiętaj, że to pierwsze, co użytkownik zobaczy w wynikach wyszukiwania, więc spraw, aby było jak najbardziej przekonujące.
 • Wykorzystaj wewnętrzne linkowanie – pomaga to wyszukiwarkom w zrozumieniu struktury Twojej strony i znaczenia poszczególnych stron. Linkuj strony z treściami opartymi na frazach long tail, aby wzmacniać ich pozycję.
 • Optymalizacja dla użytkownika – pamiętaj, że ostatecznym celem jest zadowolenie użytkownika. Strona powinna być dla niego przyjazna, łatwa do nawigacji, a treści – łatwe do przyswojenia. UX (doświadczenie użytkownika) ma bezpośredni wpływ na SEO.

Należy jednak mieć na uwadze to, że implementacja strategii long tail w SEO, to proces wymagający wiedzy, czasu i cierpliwości, ale efekty mogą przekroczyć Twoje oczekiwania 🙂

Dzięki strategii skupionej na długich, specyficznych zapytaniach, możesz skutecznie wydobyć pełny potencjał swoich działań online, zapewniając sobie stabilną przewagę w świecie SEO i content marketingu. A jeśli nie masz czasu na opracowanie i wdrożenie strategii opartej o long tail, to koniecznie zgłoś się do nas!

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane