netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Linki dofollow i nofollow: czym są? Jak wpływają na SEO?
Linki dofollow i nofollow: czym są? Jak wpływają na SEO?

Linki dofollow i nofollow: czym są? Jak wpływają na SEO?

Linki dofollow i nofollow są niezbędne dla skutecznej strategii SEO oraz mają istotny wpływ na sposób, w jaki wyszukiwarki oceniają Twoją stronę internetową. W tym artykule dowiesz się, na czym polegają te dwa typy linków, jak można je efektywnie wykorzystać i jaki mają wpływ na pozycjonowanie Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Linki z atrybutem dofollow – czym są?

Linki dofollow to jedne z najbardziej podstawowych elementów w SEO, pełnią kluczową rolę w procesie budowania siły i autorytetu strony. Są to linki, które pozwalają wyszukiwarkom na śledzenie ich i indeksowanie strony docelowej, co jest równoznaczne z przekazywaniem wartości SEO, znanej również jako „link juice”.

Strona, która otrzymuje dobrej jakości linki dofollow, zyskuje na znaczeniu w oczach algorytmów wyszukiwarek, dzięki czemu może zdobywać wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Linki te są naturalnym sposobem rekomendacji i wskazywania, że dana treść jest wartościowa.

Podczas gdy linki nofollow są instrukcją dla wyszukiwarek, aby ignorowały dany link w procesie rankingowym, linki dofollow zachęcają do tego, by ścieżki między stronami były przejrzyste i otwarte na przepływ wartości SEO. To sprawia, że umiejętne zarządzanie i pozyskiwanie linków dofollow jest istotnym elementem każdej strategii SEO.

Jak wyglądają linki dofollow?

Linki dofollow są standardowymi linkami HTML, które nie zawierają specjalnego atrybutu wskazującego, że mają być traktowane inaczej przez wyszukiwarki. W praktyce każdy link, który nie jest wyraźnie oznaczony jako nofollow, domyślnie jest traktowany jako dofollow.

Oto przykład prostego linku dofollow:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">Odwiedź naszą stronę</a>

W kodzie HTML powyżej link nie posiada żadnego dodatkowego atrybutu rel, co oznacza, że wyszukiwarki będą go traktować jako dofollow. Takie linki zezwalają robotom na śledzenie linku i indeksowanie strony docelowej.

Link dofollow – jak zrobić? Edytor HTML i WordPress

Tworzenie linku dofollow jest prostym procesem, jak zrobić go w edytorze HTML i w WordPressie?

1. Jak zrobić link dofollow w edytorze HTML?
Domyślnie wszystkie linki w HTML są uznawane za dofollow, jeśli nie są specyficznie oznaczone jako nofollow. Oto krok po kroku, jak stworzyć link dofollow:

 • Otwórz swój edytor HTML – pracujesz bezpośrednio w kodzie HTML swojej strony lub w edytorze treści, który umożliwia edycję surowego HTML.
 • Wstaw tag linku – użyj standardowego tagu <a> do stworzenia linku. Poniżej znajdziesz przykład kodu HTML, który tworzy link dofollow:

  <a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">Odwiedź naszą stronę</a>

  Pamiętaj, że w powyższym przykładzie, adres URL <a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com"></a> powinien być zastąpiony adresem strony, do której chcesz przekierować użytkownika. Upewnij się, że nie ma atrybutu rel=”nofollow”.

 • Zapisz i opublikuj swoje zmiany – po dodaniu linku do swojej strony, zapisz zmiany i opublikuj aktualizacje. Upewnij się, że wszystko jest prawidłowo wyświetlane na stronie i że link prowadzi do odpowiedniej strony docelowej 🙂

2. Link dofollow – jak zrobić w WordPressie?
Tworzenie linków dofollow w WordPressie jest również stosunkowo proste, ponieważ jest to domyślne zachowanie dla wszystkich linków, które nie mają wyraźnie dodanego atrybutu rel=”nofollow”. Poniżej znajdziesz instrukcje, jak dodać linki dofollow zarówno w edytorze tekstowym (HTML), jak i w edytorze wizualnym.

 • W edytorze tekstowym (HTML)
  1. Przełącz na edytor tekstowy – w edytorze postów/stron WordPress, przejdź do zakładki „Tekst” (lub „Kod źródłowy” w nowszych wersjach WordPress), aby uzyskać dostęp do kodu HTML swojej strony lub postu.
  2. Dodaj link – wpisz standardowy kod HTML dla linku, nie dodając żadnych specjalnych atrybutów. Przykład:

  Edytor tekstowy WordPress - dodawanie linku dofollow
  Źródło: własne.

  3. Zapisz i opublikuj – po wpisaniu odpowiedniego kodu HTML, zapisz swoje zmiany i opublikuj lub zaktualizuj stronę.

 • W edytorze wizualnym
  1. Dodaj lub edytuj link – w edytorze wizualnym, wpisz tekst, który ma być linkiem, a następnie zaznacz go. Kliknij ikonę dodania linku (łańcuch), aby otworzyć okno dodawania/edytowania linku.
  2. Wprowadź URL – w oknie dodawania linku, wpisz adres URL, na który ma kierować link. Nie musisz dodawać żadnych specjalnych ustawień, ponieważ linki są domyślnie dofollow.

  Edytor wizualny WordPress - dodawanie linku dofollow
  Źródło: własne.

  3. Zapisz i opublikuj – po wprowadzeniu URL, zamknij okno dodawania linku i zapisz zmiany w swoim poście lub stronie, a następnie opublikuj aktualizacje.

W obu przypadkach WordPress domyślnie traktuje wszystkie linki jako dofollow, jeśli nie wskażesz inaczej poprzez dodanie atrybutu rel=”nofollow”. Nie musisz podejmować żadnych dodatkowych kroków, aby utworzyć link dofollow.

Czy linki dofollow są istotne dla SEO?

Linki dofollow odgrywają kluczową rolę w optymalizacji stron pod kątem wyszukiwarek (SEO). Są one nie tylko narzędziem przekazywania autorytetu i wartości SEO od jednej strony do drugiej, ale również wpływają na sposób, w jaki Twoja strona jest postrzegana przez algorytmy wyszukiwarek. Poniżej znajdziesz kilka konkretnych powodów, dla których linki dofollow są istotne w kontekście SEO:

 • Przekazywanie wartości autorytetu – linki dofollow pozwalają na przekazywanie tzw. „soku linkowego” (link juice), co oznacza, że autorytet strony źródłowej może być częściowo przekazywany do strony docelowej. To zwiększa widoczność strony docelowej w wyszukiwarkach.
 • Poprawa rankingu stron – strony, które otrzymują wysokiej jakości linki dofollow z innych zaufanych źródeł, mogą zauważyć poprawę swojego rankingu w wynikach wyszukiwania. Wyszukiwarki takie jak Google interpretują te linki jako sygnał, że treść na stronie docelowej jest wartościowa i godna zaufania.
 • Wsparcie dla słów kluczowych – linki dofollow, które zawierają odpowiednie słowa kluczowe w tekście kotwicy (anchor text), mogą również pomóc w optymalizacji strony pod kątem określonych fraz. To bezpośrednio wpływa na SEO, ponieważ wyszukiwarki lepiej rozumieją kontekst i tematykę strony docelowej.
 • Rozwój organicznego ruchu – skutecznie zaimplementowane linki dofollow mogą znacząco zwiększyć organiczny ruch na stronie. Więcej linków prowadzących do strony oznacza większe szanse na odwiedziny przez użytkowników, co z kolei przekłada się na lepsze wyniki w wyszukiwarkach.
 • Budowanie sieci relacji – linki dofollow mogą również służyć jako narzędzie do budowania relacji z innymi stronami i markami w branży. Poprzez wymianę linków z innymi wartościowymi stronami, można wzajemnie wspierać się w zwiększaniu widoczności w Internecie.

Jak zdobywać linki dofollow?

Zdobywanie linków dofollow nie jest proste – wymaga czasu, konsekwencji, jakościowego serwisu i odpowiedniej strategii. Na co warto postawić? Otóż na:

 • Tworzenie wartościowych treści – najlepszy sposób na zdobycie naturalnych linków dofollow to oferowanie wysokiej jakości, unikalnych i wartościowych treści, które naturalnie przyciągną inne strony do linkowania. To mogą być szczegółowe poradniki, oryginalne badania, atrakcyjne infografiki czy ciekawe studia przypadków.
 • Gościnne posty na blogach – napisz artykuł gościnny dla popularnego bloga w Twojej branży. Jest to sprawdzona metoda na zdobycie linków dofollow, ponieważ wiele blogów pozwala autorom na umieszczenie linku do swojej strony w biogramie autora lub bezpośrednio w treści artykułu.
 • Wymiana linków – możesz również rozważyć wymianę linków z innymi stronami, które są tematycznie powiązane z Twoją niszą. Ważne jest jednak, aby robić to z umiarem i skupiać się na jakości, nie ilości, aby uniknąć penalizacji przez wyszukiwarki.
 • Komentowanie blogów i forów – aktywne uczestnictwo w dyskusjach na blogach i forach może prowadzić do zdobycia linków dofollow, o ile są one dozwolone w ramach polityki danej strony. Musisz tutaj pamiętać o jakości – Twoje komentarze powinny być wartościowe i istotne dla dyskusji.
 • Partnerstwa i współprace – nawiązanie partnerstwa z innymi firmami lub influencerami w Twojej branży może być kolejnym sposobem na zdobycie linków dofollow. Może to obejmować wspólne projekty, sponsorowanie wydarzeń, czy wymiany treści.
 • PR wykorzystujący SEO – skorzystanie z technik PR, takich jak wysyłanie komunikatów prasowych, może również przyczynić się do zdobycia linków dofollow, jeśli oczywiście wydawcy zdecydują się umieścić link do Twojej strony.

Linki z atrybutem nofollow – czym są?

Linki nofollow to specyficzny typ linków HTML, które posiadają atrybut rel=”nofollow” – wskazuje on wyszukiwarkom, że dany link nie powinien przekazywać wartości SEO („link juice”), do strony docelowej. Używając tego atrybutu, twórcy stron mogą zdecydować, które linki nie powinny mieć wpływu na ranking strony w wynikach wyszukiwania.

Niemniej jednak, mimo że linki nofollow nie przekazują bezpośrednio wartości SEO, mają one znaczenie w budowaniu naturalnego profilu linków, co jest ważnym elementem oceny witryny przez algorytmy wyszukiwarek.

Linki nofollow – jak wyglądają?

Linki nofollow są oznaczone w kodzie HTML specjalnym atrybutem rel=”nofollow”, który informuje wyszukiwarki, że dany link nie powinien przekazywać wartości SEO do strony docelowej. Atrybut ten jest sygnałem dla robotów, aby nie brały pod uwagę tego linku przy obliczaniu rankingu strony docelowej.

Oto przykład, jak wygląda typowy link nofollow w HTML:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com" rel="nofollow">Odwiedź naszą stronę</a>

W tym przykładzie link prowadzący do https://www.przykladowa-strona.com jest wyposażony w atrybut rel=”nofollow”. Tekst „Odwiedź przykładową stronę” jest widoczny dla użytkowników i kieruje ich do podanej strony, jednak przeglądarki i roboty indeksujące nie będą śledzić tego linku w celu przekazywania autorytetu.

Wizualna identyfikacja linków nofollow

Dla użytkownika końcowego, linki nofollow wyglądają tak samo jak każdy inny link na stronie i nie ma żadnej wizualnej różnicy, która by wskazywała na ich specyfikę. Różnicę można zauważyć tylko przez analizę kodu źródłowego strony. Administratorzy stron, deweloperzy i specjaliści SEO często korzystają z różnych narzędzi do szybkiego identyfikowania linków nofollow na stronie poprzez inspekcję elementów HTML.

Link nofollow – jak zrobić w edytorze HTML i WordPress?

Stworzenie linku nofollow, podobnie jak w przypadku dofollow, jest prostym procesem i w edytorze HTML, i w WordPressie.

1. Jak zrobić link nofollow w edytorze HTML?
Stworzenie linku nofollow wymaga dodania atrybutu rel=”nofollow” do standardowego tagu linku <a> w HTML. Zobacz, jak można to zrobić krok po kroku:

 • Otwórz swój edytor HTML – otwórz plik lub edytor, w którym możesz modyfikować HTML.
 • Dodaj lub edytuj istniejący link – znajdź miejsce w kodzie, gdzie chcesz umieścić link nofollow, lub wybierz link, który chcesz zmienić na nofollow.
 • Dodaj atrybut nofollow – do tagu <a> dodaj atrybut rel=”nofollow” w następujący sposób:

  <a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com" rel="nofollow">Odwiedź naszą stronę</a>

 • Zapisz zmiany – po dodaniu atrybutu nofollow, zapisz plik HTML.
 • Testuj – po wprowadzeniu zmian, sprawdź stronę, korzystając z narzędzi inspekcyjnych przeglądarki, aby upewnić się, że atrybut nofollow został poprawnie dodany. Możesz to zrobić klikając prawym przyciskiem myszy na link i wybierając „Zbadaj” (Inspect), co pozwoli Ci zobaczyć kod źródłowy elementu.

2. Link nofollow – jak zrobić w WordPressie?
Stworzenie linku nofollow w WordPressie może być wykonane na dwa sposoby, w zależności od tego, czy korzystasz z edytora tekstowego (HTML) czy wizualnego.

 • W edytorze tekstowym (HTML)
  Przełącz na edytor tekstowy – w edytorze postów/stron WordPress, znajdź i kliknij na zakładkę „Tekst” (lub „Kod źródłowy” w nowszych wersjach), która pozwoli Ci edytować HTML.
  Dodaj link – wprowadź standardowy tag <a> z odpowiednim adresem URL. Na przykład: <a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com"></a>
  Dodaj atrybut nofollow – Modyfikuj tag <a>, dodając rel=”nofollow”. Ostateczny wynik powinien wyglądać tak:

  Edytor tekstowy WordPress - dodawanie linku nofollow
  Źródło: własne.

  Zapisz i opublikuj – po dodaniu atrybutu nofollow, zapisz zmiany i opublikuj post lub stronę.

 • Link nofollow w edytorze wizualnym
  Dodaj lub wybierz link – w edytorze wizualnym, wprowadź tekst linku i zaznacz go. Następnie kliknij ikonę łańcucha (dodaj link), aby dodać URL.
  Wprowadź URL – w oknie, które się pojawi, wpisz lub wklej URL, do którego ma prowadzić link i wybierz koło zębate (Opcje odnośnika).

  Edytor Wizualny WordPress - dodawanie linku nofollow krok 1
  Źródło: własne.

  Dodaj atrybut nofollow – pojawi Ci się okienko, w którym będziesz mogła/mógł zaznaczyć opcję “rel=nofollow”.

  Edytor Wizualny WordPress - dodawanie linku nofollow krok 2
  Źródło: własne.

  Zapisz i opublikuj – po dodaniu linku i ustawieniu go jako nofollow, zapisz zmiany i opublikuj lub zaktualizuj stronę.

Czy linki nofollow mają wpływ na SEO?

Choć linki nofollow są zaprojektowane tak, aby nie przekazywać bezpośrednio wartości SEO z jednej strony na inną, to musisz jednak wiedzieć, że odgrywają one istotną rolę w kontekście strategii SEO. Jak zatem linki nofollow wpływają na optymalizację dla wyszukiwarek:

 • Zróżnicowany profil linków – wysokiej jakości profil linków, który zawiera zarówno dofollow, jak i nofollow, jest uważany za bardziej naturalny i mniej podejrzany o próby manipulacji rankingiem. To może przyczynić się do poprawy postrzegania strony przez wyszukiwarki.
 • Zarządzanie linkami płatnymi – linki nofollow są niezbędne do prawidłowego oznaczania linków płatnych lub sponsorowanych, co jest zgodne z wytycznymi Google dotyczącymi etycznych praktyk SEO.
 • Ochrona przed spamem – linki nofollow stosowane w sekcjach komentarzy i forach mogą zapobiegać negatywnym skutkom SEO wynikającym z nadużywania linkowania przez spamujących użytkowników.
 • Ruch z wysokiego profilu stron – mimo braku przekazywania wartości SEO, linki nofollow mogą generować znaczny ruch z popularnych stron i portali, co może pozytywnie wpłynąć na widoczność i zaangażowanie na Twojej stronie.
 • Wspomaganie indeksacji – czasami linki nofollow mogą pomóc w odkrywaniu nowych stron przez roboty wyszukiwarek, choć same linki nie przekazują wartości SEO.
 • Linki z mediów społecznościowych – chociaż większość linków z platform społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter czy LinkedIn, jest traktowana jako nofollow, te platformy mają ogromny wpływ na SEO w inny sposób. Obecność i aktywność w mediach społecznościowych mogą znacząco wpłynąć na rozpoznawalność marki i generować ruch na stronie, co pośrednio wpływa na SEO. Ponadto, wyszukiwarki coraz częściej uwzględniają sygnały społecznościowe jako elementy wpływające na rankingi.

Jak zdobywać linki nofollow?

Chociaż linki nofollow nie przekazują bezpośrednio wartości SEO, ich zdobywanie jest istotne dla zbudowania naturalnego i zdrowego profilu linkowego. Są one również przydatne w sytuacjach, gdy chcesz kierować ruch na swoją stronę, ale niekoniecznie zwiększać jej ranking w wyszukiwarkach. Jak je zdobywać? Postaw na:

 • Komentowanie na blogach i forach – jednym z najprostszych sposobów na zdobywanie linków nofollow jest aktywne uczestnictwo w dyskusjach na blogach i forach związanych z Twoją branżą. Wiele z tych platform automatycznie stosuje atrybut nofollow do wszelkich linków umieszczonych w komentarzach.
 • Media społecznościowe – praktycznie wszystkie linki udostępniane na platformach społecznościowych są traktowane jako nofollow. Regularne publikowanie treści i udostępnianie linków do swojej strony na takich platformach jak Facebook, Twitter, czy LinkedIn może generować ruch na stronie i zwiększać świadomość marki.
 • Wpisy gościnne na blogach – chociaż wiele blogów oferuje linki dofollow w ramach wpisów gościnnych, niektóre stosują atrybut nofollow. To może być korzystne, jeśli chcesz skupić się na generowaniu ruchu i budowaniu świadomości marki bez bezpośredniego wpływu na SEO.
 • Katalogi stron – niektóre katalogi stron używają nofollow w swoich linkach. Włączenie Twojej strony do takich katalogów może pomóc zwiększyć ruch, ale w tym przypadku musisz zachować ostrożność, więcej dowiesz się z mojego artykułu: Katalogi SEO – czy są wartościowe dla pozycjonowania?
 • Reklamy i sponsorowane treści – wszystkie linki pochodzące z płatnych reklam lub sponsorowanych treści powinny być nofollow, zgodnie z wytycznymi Google.
 • Newslettery i kampanie e-mail – linki w treściach e-mailowych często są traktowane jako nofollow. Włączanie linków do swojej strony w newsletterach wysyłanych do subskrybentów może przyciągnąć dodatkowy ruch bez wpływania na ranking SEO.

Linki nofollow i dofollow – najważniejsze różnice

Rozróżnienie między linkami dofollow i nofollow jest podstawą do zrozumienia, jak działają linki w kontekście SEO. Powyżej zamieściłam tak dużo informacji, że może to być dosyć przytłaczające, więc poniżej przygotowałam małą ściągę – zabierze tę wiedzę ze sobą 🙂

Przekazywanie wartości SEO

 • Dofollow – linki dofollow pozwalają na przekazywanie wartości SEO, znanej jako „link juice”, od strony linkującej do strony docelowej. Pomaga to w zwiększeniu autorytetu strony docelowej, wpływa to korzystnie dla jej pozycji w wynikach wyszukiwania.
 • Nofollow – linki nofollow nie przekazują wartości SEO. Są one wykorzystywane, aby poinformować wyszukiwarki, że dany link nie powinien wpływać na ranking strony docelowej. Służą głównie do zarządzania linkami płatnymi, komentarzami na blogach oraz innymi linkami, które mogłyby być interpretowane jako nienaturalne.

Wpływ na indeksację

 • Dofollow – linki dofollow mogą pomóc w indeksacji strony docelowej przez wyszukiwarki, ponieważ zachęcają do śledzenia linków.
 • Nofollow – chociaż tradycyjnie uważa się, że linki nofollow nie pomagają w indeksacji, mogą one nadal informować wyszukiwarki o istnieniu danej strony, co czasem prowadzi do jej odwiedzin przez roboty indeksujące.

Zastosowanie linków

 • Dofollow – najczęściej używane do linkowania do treści, które mają być promowane. Idealne do użytku w ramach treści, które naturalnie powinny przyczyniać się do wzrostu wartości strony.
 • Nofollow – używane do oznaczania linków, które nie powinny przekazywać autorytetu, jak linki z reklam, sponsorowanych postów, komentarzy użytkowników czy innych miejsc, gdzie możliwe jest manipulowanie linkami.

Wpływ na profil linków

 • Dofollow – budowanie profilu linków z dominacją linków dofollow może skutkować wyższym rankingiem w wynikach wyszukiwania, ale też większą uwagą ze strony algorytmów wyszukiwarek, które mogą poszukiwać nienaturalnych wzorców.
 • Nofollow – włączenie linków nofollow do profilu linkowego dodaje mu naturalności i różnorodności, co może być pozytywnie oceniane przez wyszukiwarki starające się promować naturalne zachowania w sieci.

Ile linków przychodzących powinno być dofollow, a ile nofollow?

Kwestia optymalnego stosunku linków nofollow do dofollow jest jednym z częściej dyskutowanych tematów w dziedzinie SEO. Nie istnieje jedna uniwersalna odpowiedź, gdyż proporcje mogą się różnić w zależności od wielu czynników, w tym rodzaju strony, jej celów oraz strategii linkowania. Przy ustalaniu odpowiedniego stosunku linków nofollow do dofollow warto jednak rozważyć następujące aspekty:

 • Branżowe standardy i praktyki – różne branże mogą charakteryzować się różnymi praktykami w zakresie linkowania. Na przykład, strony o wysokiej jakości treści naukowych lub edukacyjnych mogą naturalnie generować więcej linków dofollow, podczas gdy strony e-commerce mogą częściej stosować nofollow w swoich linkach reklamowych.
 • Zalecenia wyszukiwarek – Google i inne wyszukiwarki nie podają konkretnych wytycznych co do idealnych proporcji linków nofollow do dofollow. Zalecają jednak, aby linki były stosowane w sposób naturalny i uzasadniony kontekstem treści, a nie tylko dla manipulacji rankingiem.
 • Różnorodność profilu linkowego – bardzo ważne jest, aby profil linków był zróżnicowany. Oznacza to, że powinien zawierać zarówno linki dofollow, jak i nofollow, co sprawia, że profil wygląda bardziej naturalnie w oczach wyszukiwarek. Strony z dominującą ilością linków dofollow mogą zostać uznane za podejrzane i potencjalnie narażone na sankcje.
 • Celem jest naturalność – najbezpieczniejszym podejściem jest umożliwienie linkom nofollow i dofollow powstawania w sposób, który najbardziej naturalnie odzwierciedla interakcje użytkowników i innych stron z Twoją witryną. Oznacza to, że nie powinno się forsować jednego rodzaju linków kosztem drugiego.
 • Zdrowy rozsądek i analiza – regularna analiza profilu linkowego może pomóc zrozumieć, czy stosunek linków na Twojej stronie wydaje się naturalny. Narzędzia takie jak Google Search Console mogą dostarczyć wglądu w to, jak linki są interpretowane przez Google, co może pomóc w dostosowywaniu strategii linkowania.

Czy linki wewnętrzne powinny być dofollow, czy nofollow?

Zarządzanie linkami wewnętrznymi na stronie jest bardzo ważnym elementem optymalizacji. Linki wewnętrzne, czyli te, które prowadzą do innych stron w ramach tej samej domeny, odgrywają znaczącą rolę w pomaganiu wyszukiwarkom zrozumieć strukturę strony, a także w dystrybucji wartości SEO (tzw. link juice) wewnątrz witryny. Co warto wiedzieć o użyciu atrybutów dofollow i nofollow w linkach wewnętrznych? O tym poniżej.

Linki dofollow wewnętrzne

 • Standardowa praktyka – w większości przypadków linki wewnętrzne powinny być dofollow. Pozwala to wyszukiwarkom na swobodne przemieszczanie się po stronie, indeksowanie nowych treści i przypisywanie autorytetu poszczególnym podstronom.
 • Poprawa indeksacji – używanie dofollow w linkach wewnętrznych pomaga w lepszej i szybszej indeksacji stron przez wyszukiwarki, jest to ważne w kontekście nowych i aktualizowanych treści.
 • Dystrybucja wartości SEO – dofollow w linkach wewnętrznych umożliwia przekazywanie wartości SEO między stronami, co może znacznie poprawić ranking poszczególnych podstron oraz całej witryny.

Linki nofollow wewnętrzne

 • Specyficzne przypadki użycia – istnieją okoliczności, gdy stosowanie nofollow w linkach wewnętrznych jest zalecane. Należą do nich linki do stron, które nie powinny być indeksowane przez wyszukiwarki, jak strony logowania, czy niektóre strony administracyjne.
 • Kontrola nad przepływem wartości SEO – w niektórych zaawansowanych strategiach SEO, nofollow może być używany do zarządzania przepływem wartości SEO w obrębie witryny, aby skupić większą „moc” na kluczowych stronach.

Zalecenia do linkowania wewnętrznego

 • Naturalne stosowanie linków – najważniejsze jest, aby stosować linki w sposób naturalny, który najlepiej służy użytkownikom. W przypadku linków wewnętrznych zazwyczaj oznacza to użycie dofollow, chyba że istnieją wyraźne powody, by strona była pomijana przez roboty.
 • Optymalizacja silnika wyszukiwania – regularnie przeglądaj i optymalizuj strukturę linkowania wewnętrznego, aby upewnić się, że wartościowe strony otrzymują odpowiednią ilość linków wewnętrznych dofollow.

Pamiętaj: w większości przypadków linki wewnętrzne powinny być dofollow, aby wspierać SEO przez poprawę indeksacji i dystrybucji wartości SEO. Atrybut nofollow powinien być stosowany selektywnie, tylko w tych przypadkach, gdy chcesz wyraźnie zablokować przepływ wartości SEO lub wykluczyć stronę z indeksacji.

Jak sprawdzić atrybuty linków?

Sprawdzanie atrybutów linków na stronie jest bardzo przydatną umiejętnością i nie jest to też skomplikowane:

1. Inspekcja elementu w przeglądarce – Krok po kroku:

 • Otwórz stronę internetową, na której chcesz sprawdzić atrybuty linków.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na link, który chcesz zbadać, i wybierz „Zbadaj” (Inspect) z menu kontekstowego. To otworzy narzędzie deweloperskie przeglądarki.
 • W narzędziu deweloperskim, zobaczysz kod HTML związany z zaznaczonym linkiem. Szukaj atrybutu rel, który wskaże, czy link jest nofollow, jeśli nie ma atrybuty “nofollow” to znaczy, że link jest dofollow.

2. Rozszerzenia przeglądarek – istnieją rozszerzenia przeglądarek, takie jak NoFollow Simple dla Chrome, które automatycznie wyróżniają linki nofollow na stronach internetowych, podświetlając je lub oznaczając na inny sposób. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie gdy pracujesz z dużą ilością treści.
3. Korzystanie z narzędzi SEO – specjalistyczne narzędzia SEO, takie jak Screaming Frog SEO Spider, czy Ahrefs, mogą być używane do przeprowadzenia kompleksowej analizy linków na stronie, w tym do sprawdzania atrybutów linków. Te narzędzia oferują bardziej zaawansowane funkcje.
4. Skrypty i narzędzia online – możesz również korzystać ze skryptów lub narzędzi online, które przeszukują kod HTML strony w poszukiwaniu atrybutów linków.
5. Ręczne przeszukiwanie kodu źródłowego – dla tych, którzy wolą bardziej bezpośrednie podejście, możliwe jest także ręczne przeszukiwanie kodu źródłowego strony. Można to zrobić, otwierając źródło strony (przeważnie dostępne pod prawym przyciskiem myszy jako „Wyświetl źródło strony” lub przy kombinacji klawiszy Ctrl+U) i szukając tagów <a> wraz z ich atrybutami rel.

Zarówno linki dofollow, jak i nofollow odgrywają ważne role w SEO. Zrozumienie, jak i kiedy je stosować, może znacząco wpłynąć na widoczność Twojej strony w wyszukiwarkach. Jeśli nie wiesz, jak zbudować poprawny profil linków przychodzących lub w obrębie swojej strony, to koniecznie skontaktuj się z nami!

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane