netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Linkowanie wewnętrzne – jak robić je poprawnie?
linkowanie wewnętrzne jak robić je poprawnie

Linkowanie wewnętrzne – jak robić je poprawnie?

Czy wiesz, że skuteczne linkowanie wewnętrzne może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie Twojej strony w wyszukiwarkach? Jest to jedna z kluczowych strategii SEO, która pomaga nie tylko w lepszym indeksowaniu stron przez Google, ale także w poprawie doświadczenia użytkownika. Z tego artykułu dowiesz się, czym jest linkowanie wewnętrzne i jak prawidłowo wdrażać je na swojej stronie internetowej.

Linkowanie wewnętrzne – co to jest?

Linkowanie wewnętrzne, choć może wydawać się tylko małym fragmentem szerokiego spektrum działań SEO, w rzeczywistości odgrywa bardzo ważną rolę w optymalizacji i funkcjonowaniu Twojej strony internetowej. Ale co dokładnie kryje się pod tym terminem?

Mówiąc najprościej, linkowanie wewnętrzne, to umieszczenie w kodzie HTML hiperłącza (domyślnie oznaczonego jako dofollow), wewnątrz struktury witryny, które prowadzą do innych podstron w tej samej domenie. Jest to fundamentalna część struktury każdej strony internetowej, mająca za zadanie nie tylko ułatwić nawigację użytkownikom, ale także pomóc robotom wyszukiwarek w indeksowaniu stron.

Na pierwszy rzut oka, linkowanie wewnętrzne może wydawać się proste – dodajesz linki do swoich tekstów, które kierują czytelnika do innych, powiązanych treści na Twojej stronie. Jednak za tym procesem kryje się znacznie więcej. Poprzez skuteczne linkowanie wewnętrzne możesz bowiem kształtować hierarchię informacji na swojej stronie, co pozwala wyszukiwarkom zrozumieć, które treści są najważniejsze. To z kolei wpływa na to, jak Twoja strona będzie widoczna w wynikach wyszukiwania.

Linkowanie wewnętrzne, to jednak nie tylko SEO, to również o wiele lepsze doświadczenie dla Twoich użytkowników. Dzięki dobrze przemyślanemu linkowaniu, czytelnicy mogą łatwiej znaleźć interesujące ich treści, co sprawia, że są bardziej skłonni spędzić na Twojej stronie więcej czasu. To z kolei zwiększa szansę na to, że odwiedzający podejmą pożądane działania, czy to zapisanie się na newsletter, zakup produktu, czy po prostu dłuższe zatrzymanie się przy Twoich treściach.

Linkowanie wewnętrzne – dlaczego jest tak ważne?

W kontekście znaczenia linkowania wewnętrznego w SEO i doświadczenia użytkownika, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów, które podkreślają jego fundamentalną rolę:

 • Po pierwsze jest to tworzenie hierarchii i struktury strony – jej prawidłowe zorganizowanie jest ważne, szczególnie w przypadku bardzo rozbudowanych serwisów internetowych, gdzie nie każda strona posiada taką samą wartość. Za sprawą linkowania wewnętrznego, można nadać poszczególnym podstronom odpowiedni priorytet, w zależności od tego, jak głęboko w strukturze strony się one znajdują (tzw. crawl depth).
 • Po drugie jest to budowanie topical authority, linkowanie wewnętrzne, szczególnie z wykorzystaniem dobrze dobranych anchor tekstów zoptymalizowanych na dopasowane słowo kluczowe, pozwala na wyraźne zdefiniowanie obszarów tematycznych Twojej witryny. To z kolei pomaga w budowaniu autorytetu w określonych dziedzinach. Poprzez strategiczne umieszczanie linków w treściach pokrewnych tematycznie, można kierować użytkowników i roboty indeksujące do najbardziej istotnych sekcji witryny. To z kolei przyczynia się do lepszego rozumienia przez wyszukiwarki struktury i specjalizacji Twojej strony, co ma pozytywny wpływ na rankingi.
 • Po trzecie jest to zmniejszenie współczynnika odrzuceń (z ang. bounce rate) i zwiększenie współczynnika zaangażowania (z ang. engagement rate), intuicyjne i przemyślane linkowanie wewnętrzne sprawia bowiem, że użytkownicy zainteresowani naszymi treściami będą eksplorować kolejne podstrony, odkrywając nowe, ciekawe dla nich tematy. W efekcie będą spędzać na tym więcej czasu, dzięki czemu współczynnik odrzuceń będzie malał, a zaangażowania rósł. To z kolei jest sygnałem dla wyszukiwarek, że Twoja strona jest wartościowa dla odwiedzających.
 • Po czwarte kierowanie przepływem link juice – efektywne linkowanie wewnętrzne jest kluczowe dla dystrybucji wartości linków, znanej jako link juice, co bezpośrednio wpływa na widoczność wybranych podstron w wynikach wyszukiwania Google i może również pozytywnie wpłynąć na PageRank tych podstron. Przez strategiczne kierowanie linków wewnętrznych, nie tylko możesz sygnalizować algorytmom wyszukiwarek, które strony są dla Ciebie priorytetowe, ale także pomagasz w zwiększeniu ich autorytetu i szans na lepsze pozycjonowanie.
 • Po piąte jest to optymalizacja procesu indeksacji, ponieważ linki wewnętrzne ułatwiają robotom wyszukiwarek odkrywanie nowych stron na Twojej witrynie i ich szybszą indeksację. Dzięki temu nowe treści mogą pojawić się w wynikach wyszukiwania znacznie szybciej, co zwiększa ich widoczność i przyciąga więcej ruchu na stronę.
 • Po szóste jest to większe bezpieczeństwo, ponieważ odpowiednie linkowanie wewnętrzne, jest jednym z bezpieczniejszych działań. Wszystko dlatego, że znacznie łatwiej zostać ukaranym przez Google za linki zewnętrzne niż za te wewnętrzne.

Rodzaje linków wewnętrznych

Linkowanie wewnętrzne to nie tylko kluczowy element SEO, ale również narzędzie, które znacząco ułatwia nawigację na Twojej stronie i poprawia doświadczenie użytkownika. W ramach tej strategii istnieją różne rodzaje linków wewnętrznych, z których każdy pełni specyficzną funkcję i znajduje zastosowanie w różnych częściach strony.

1. Linki wewnętrzne w menu

Menu strony to pierwsze miejsce, do którego zwracają się użytkownicy w poszukiwaniu interesujących ich treści. Dlatego też linki umieszczone w menu powinny być starannie dobrane i skonstruowane tak, aby zapewniać łatwy dostęp do najważniejszych sekcji Twojej witryny. Przykładowo, w menu sklepu internetowego warto umieścić linki do kategorii produktów, strony z informacjami o dostawie i zwrotach, a także do zakładki z kontaktami. Pamiętaj, aby nazwy w menu były jasne i zrozumiałe dla użytkownika, a struktura menu intuicyjna. To ułatwi nawigację i pozytywnie wpłynie na odbiór Twojej strony.

2. Linkowanie wewnętrzne w stopce

Stopka (footer) strony, choć często niedoceniana, jest miejscem, gdzie możesz umieścić linki do ważnych, ale mniej eksponowanych sekcji Twojej witryny. Jest to idealne miejsce na linki do polityki prywatności, regulaminu, mapy strony, ale również do różnych certyfikatów i wyróżnień, które budują zaufanie użytkowników. Warto również pomyśleć o umieszczeniu tu linków do sekcji „O nas” czy „Kontakt”. Najlepszą praktyką jest utrzymanie stopki w porządku i upewnienie się, że zawiera ona tylko te linki, które mogą być przydatne dla użytkowników, unikając jej przeładowania niepotrzebnymi odnośnikami.

3. Linkowanie wewnętrzne śródtekstowe

Linkowanie wewnętrzne śródtekstowe, to jedno z najważniejszych narzędzi w rękach każdego specjalisty SEO, ale też każdego redaktora czy twórcy treści. Poprawnie wdrożone, nie tylko wspiera SEO, ale również znacząco poprawia doświadczenie użytkownika na Twojej stronie.

Po pierwsze, kluczowe jest, aby linki były naturalnym elementem tekstu. Oznacza to, że powinny one pojawiać się tam, gdzie użytkownik może oczekiwać dodatkowych informacji na dany temat. Wskazując link, używaj anchor tekstów, które jasno określają, co znajduje się pod danym linkiem, zamiast bezosobowych fraz typu „kliknij tutaj”. Na przykład, jeśli piszesz artykuł o zdrowym odżywianiu, link prowadzący do przepisów na zdrowe śniadania powinien wyraźnie wskazywać na ich zawartość.

Kolejna zasada to umieszczanie linków do treści o wysokiej wartości. Twoim celem jest przekierowanie użytkowników na strony, które oferują im dodatkową, użyteczną wiedzę lub usługi. Nie linkuj do stron, które nie będą wnosić wartości dla czytelnika, ponieważ może to prowadzić do jego frustracji i zwiększyć współczynnik odrzuceń.

Ponadto, bardzo ważne jest zachowanie umiaru. Choć linkowanie wewnętrzne jest pożądane, zbyt duża liczba linków w jednym artykule może rozproszyć uwagę czytelnika i utrudnić czytanie. Skup się na najważniejszych odnośnikach, które rzeczywiście wzbogacą treść i będą pomocne dla użytkowników.

Zwróć też uwagę na aktualność i jakość linkowanych treści. Regularnie sprawdzaj, czy linki prowadzą do aktualnych stron i czy te strony nadal oferują wartościowe informacje. Linkowanie do starych i już nieaktualnych treści, może negatywnie wpłynąć na postrzeganie Twojej strony przez użytkowników i wyszukiwarki.

4. Linkowanie wewnętrzne z grafiki

Linkowanie wewnętrzne nie ogranicza się jedynie do tekstów. Obrazy mogą pełnić równie efektywną rolę w tej strategii, stanowiąc atrakcyjne i intuicyjne elementy nawigacyjne na Twojej stronie. Po pierwsze, każdy obraz, który jest istotny dla treści, może zawierać link prowadzący do innych powiązanych stron lub artykułów.

Jest to przydatne zwłaszcza wtedy, kiedy chcesz wskazać użytkownikowi drogę do bardziej szczegółowych informacji na dany temat. Przykładem mogą być obrazy produktów w artykułach blogowych, które przekierowują bezpośrednio do strony produktu w sklepie lub grafiki w sekcjach FAQ, kierujące do odpowiednich artykułów czy instrukcji.

Ważnym aspektem jest tutaj wybór odpowiedniego obrazu, który będzie zachęcał do kliknięcia. Powinien być on wyraźnie powiązany z tematem, do którego prowadzą linki wewnętrzne. Na przykład, zdjęcie pięknie urządzonego wnętrza może prowadzić do sekcji z poradami dotyczącymi aranżacji, a profesjonalne zdjęcie produktu – do jego szczegółowego opisu.

Ważne jest również, aby zadbać o odpowiednie oznaczenie tych obrazów, stosując atrybuty „alt” i „title”, które powinny zawierać opis zawartości linkowanej strony lub słowa kluczowe. To nie tylko wzmacnia SEO, ale także pomaga w nawigacji użytkowników korzystających z czytników ekranu.

Ponadto, należy pamiętać o utrzymaniu umiaru i selektywności przy wyborze obrazów jako linków wewnętrznych. Zbyt duża ich ilość z linkami może rozpraszać i zmniejszać skuteczność tej strategii. Skoncentruj się na tych grafikach, które mogą przynieść największą wartość użytkownikowi i najlepiej wspierają Twoje cele SEO.

5. Linkowanie wewnętrzne w breadcrumbs

Breadcrumbs, czyli w polskim tłumaczeniu „menu okruszkowe” czy bardziej dosłownie “okruszki chleba”, są nieocenionym narzędziem w linkowaniu wewnętrznym, ponieważ zapewniają jasność struktury witryny. Umożliwiają użytkownikom szybkie wracanie do poprzednich sekcji witryny bez konieczności używania przycisku „Wstecz” w przeglądarce.

Dla robotów wyszukiwarek breadcrumbs są wskazówką do lepszego zrozumienia hierarchii i struktury strony, co przekłada się na skuteczniejsze indeksowanie. Implementując breadcrumbs, pamiętaj, aby były one spójne z ogólną strukturą witryny, a każdy element ścieżki był klikalnym linkiem (oczywiście poza ostatnią pozycją).

6. Linkowanie wewnętrzne z mapy witryny

Mapa witryny (sitemapa), to jeszcze jeden fundament efektywnego linkowania wewnętrznego. Działa jako kompleksowy przewodnik po wszystkich dostępnych zasobach Twojej strony, ułatwiając robotom wyszukiwarek szybką indeksację.

Dla użytkowników, szczególnie w przypadku rozbudowanych stron, może ona stanowić cenne narzędzie do szybkiego dotarcia do poszukiwanych informacji. Aby mapa witryny była skuteczna, powinna być regularnie aktualizowana i dostępna zarówno z poziomu stopki na stronie, jak i poprzez plik XML przesłany do narzędzi dla webmasterów, takich jak Google Search Console.

7. Linkowanie wewnętrzne z kart produktowych

W kontekście e-commerce, karty produktowe oferują doskonałą okazję do wzmocnienia linkowania wewnętrznego. Umieszczanie na nich linków do pokrewnych produktów, akcesoriów, lub produktów kupowanych przez innych użytkowników, nie tylko zwiększa szansę na dodatkową sprzedaż, ale również pomaga w lepszym indeksowaniu powiązanych stron. Efektywne wykorzystanie linkowania z kart produktowych wymaga jednak umiaru i skupienia na oferowaniu wartości dodanej dla klienta, aby nie przytłoczyć go nadmiarem opcji.

Linkowanie wewnętrzne – jak je prawidłowo wdrażać?

Prawidłowe wdrażanie linkowania wewnętrznego jest procesem wymagającym strategicznego podejścia i zrozumienia zasad, które pomogą Ci osiągnąć najlepsze efekty. Oto kilka kroków, które ułatwią Ci skuteczne wdrożenie linkowania wewnętrznego na Twojej stronie.

Zacznij od keyword research

Na początku każdej strategii linkowania wewnętrznego kluczowe jest przeprowadzenie dogłębnej analizy słów kluczowych, aby znaleźć te frazy, które mają największy zasięg wyszukiwania. Uzbrojena/-y w tę wiedzę, możesz wykorzystać je jako anchor teksty w swoich linkach wewnętrznych.

Drugi krok to stworzenie struktury strony

Przygotowując plan linkowania wewnętrznego, kluczowe jest zdefiniowanie struktury Twojej witryny. Pomyśl dokładnie, które strony są najważniejsze i jak chciałbyś, aby użytkownicy się po nich przemieszczali. Zaprojektowanie i zrozumienie układu stron pomoże Ci zidentyfikować najważniejsze obszary, które wymagają uwzględnienia w strategii linkowania wewnętrznego.

Taki plan pozwoli Ci skutecznie zarządzać ścieżkami, które użytkownicy będą podążać, zapewniając im odpowiednią nawigację, a jednocześnie maksymalizując wartość SEO Twojej strony. Wybierając strony docelowe dla linkowania, pamiętaj, aby skoncentrować się na tych, które są najbardziej wartościowe zarówno dla użytkowników, jak i dla Twoich celów biznesowych. To właśnie one powinny stanowić fundament Twojego systemu linkowania wewnętrznego.

Lista najważniejszych elementów w strukturze witryny

Oto elementy w strukturze witryny, w których konieczne jest wdrożenie linkowania
wewnętrznego:

 • W menu głównym – używając fraz kluczowych jako anchor tekstów, pomagasz użytkownikom i wyszukiwarkom lepiej zrozumieć strukturę Twojej witryny. Dzięki temu zwiększasz szansę na lepsze pozycjonowanie w wynikach wyszukiwania.
 • W menu bocznym, stanowiącym dodatkową przestrzeń, którą możesz wykorzystać do umieszczenia linków wewnętrznych, np. do popularnych postów czy kategorii.
 • W breadcrumbs (menu okruszkowe). Ta forma nawigacji pomaga użytkownikom zorientować się, gdzie znajdują się w Twojej witrynie. Prawie każdy element ścieżki breadcrumbs jest linkiem wewnętrznym, który ułatwia nawigację i wspiera SEO.
 • W treści strony, linki umieszczone w tekście powinny być naturalne i prowadzić do innych, istotnych treści na Twojej stronie. Ważne, by odnośniki te były zaznaczone kolorem lub podkreśleniem, aby były łatwo zauważalne dla użytkownika. Pamiętaj też, aby były one związane z tematem i umieszczone w kontekstowo odpowiednich miejscach.
 • W stopce, footer to obszar, w którym możesz umieścić dodatkowe linki wewnętrzne, np. do strony kontaktowej, polityki prywatności czy mapy witryny. Choć jest to miejsce z dużym potencjałem na linki wewnętrzne, ważne jest, aby nie przesadzić z ich ilością.
 • W tagach, które mogą ułatwić odnalezienie powiązanych treści na Twojej stronie. Odpowiednio wykorzystane, stanowią wartościowy element linkowania wewnętrznego, pomagając w grupowaniu treści o podobnej tematyce.

Kolejny etap to utworzenie lub aktualizacja mapy Twojej witryny

Każda strona internetowa powinna posiadać mapę witryny, czyli site mapę, która jest ważnym elementem pomagającym w lepszej nawigacji zarówno dla użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek. Umożliwia ona szybkie zlokalizowanie wszystkich dostępnych sekcji i podstron, co jest szczególnie przydatne w przypadku rozbudowanych witryn.

Dla wyszukiwarek, takich jak Google, mapa witryny pełni rolę przewodnika, który ułatwia indeksowanie zawartości, poprawiając jej widoczność w wynikach wyszukiwania. Tworząc site mapę, warto zadbać o jej aktualność i kompletność, by każdy nowy element strony był szybko zauważalny i dostępny.

Ponadto odpowiednio skonstruowana mapa witryny może znacząco wpływać na poprawę user experience (UX), sprawiając, że użytkownicy będą ją chętniej odwiedzać i eksplorować. Co ważne, site mapa może być utworzona w formacie XML / HTML i powinna być bezwzględnie dodana do Google Search Console.

Następny krok to analiza i selekcja treści

Przejrzyj swoją stronę w poszukiwaniu contentu, który jest najbardziej wartościowy dla użytkowników oraz najbardziej istotny dla Twoich celów biznesowych. To właśnie te strony powinny być najczęściej linkowane w ramach Twojej witryny.

Pamiętaj o zasadzie trzech kliknięć

Zasada trzech kliknięć jest fundamentalną wytyczną przy projektowaniu struktury witryn internetowych, zakładającą, że użytkownik powinien być w stanie dotrzeć do każdej strony lub informacji na witrynie w maksymalnie trzech kliknięciach od strony głównej. Ta reguła ma na celu zapewnienie maksymalnej użyteczności i dostępności treści, co z kolei przekłada się na lepsze doświadczenia użytkownika.

Wdrożenie tej zasady pomaga w utrzymaniu porządku i logicznej hierarchii na stronie, co nie tylko ułatwia nawigację, ale również wspiera SEO, ponieważ wyszukiwarki mogą łatwiej indeksować podstrony bliższe stronie głównej. Chociaż nie jest to ścisły wymóg i w niektórych przypadkach, zwłaszcza na bardzo rozbudowanych witrynach, może okazać się trudne do ścisłego zastosowania, dążenie do minimalizacji liczby kliknięć do najważniejszych treści jest zawsze zalecane.

Korzyści wynikające z budowania silosów w linkowaniu wewnętrznym

Silosy (z ang. SEO silo), jest to strategia organizacji treści w witrynie, która polega na grupowaniu powiązanych tematycznie treści w wyraźnie zdefiniowane kategorie (silosy). Każdy silos skupia się na jednym głównym temacie lub zestawie słów kluczowych, co pozwala na stworzenie silnej hierarchii tematycznej na stronie. Oto kilka korzyści z budowania silosów w linkowaniu wewnętrznym:

 • Poprawa zrozumienia struktury witryny przez wyszukiwarki. Dzięki wyraźnie zorganizowanym silosom, roboty indeksujące lepiej rozumieją kontekst i powiązania między treściami, co przekłada się na lepsze indeksowanie i rankingi.
 • Wzmocnienie autorytetu poszczególnych podstron. Skupienie się na budowaniu treści wokół określonych silosów tematycznych, pozwala na zbudowanie silnego autorytetu w danych obszarach, co jest pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Lepsze doświadczenie użytkownika. Jasna i logiczna struktura witryny ułatwia użytkownikom nawigację i szybkie dotarcie do poszukiwanych informacji, co przekłada się na dłuższy czas spędzony na stronie i mniejszy współczynnik odrzuceń.

W linkowaniu wewnętrznym nie powinno stosować się atrybutów nofollow

W kontekście linkowania wewnętrznego, stosowanie atrybutu nofollow jest praktyką, której należy unikać. Atrybut nofollow został zaprojektowany, aby informować wyszukiwarki, że dany link nie powinien wpływać na ranking strony docelowej w wynikach wyszukiwania. Jednak w przypadku linków wewnętrznych, które prowadzą do innych stron w tej samej witrynie, chcemy zachęcić wyszukiwarki do ich śledzenia i indeksowania.

Używanie atrybutu nofollow w linkowaniu wewnętrznym może zakłócić przepływ link juice’u po Twojej stronie, ograniczając zdolność wyszukiwarek do efektywnego mapowania i oceny Twojej witryny. Ponadto, stosowanie nofollow wewnętrznie może przekazywać mieszane sygnały wyszukiwarkom co do wartości poszczególnych treści na Twojej stronie, co nie jest pożądane.

Linkowanie wewnętrzne – najlepsze praktyki

Aby Twoja strategia linkowania wewnętrznego przynosiła oczekiwane rezultaty, ważne jest, aby opierała się na sprawdzonych praktykach. Oto najlepsze z nich:

 • Wykorzystuj anchor teksty. Zamiast fraz, takich jak „kliknij tutaj”, używaj anchor tekstów, które dokładnie opisują, do czego link prowadzi. To nie tylko pomaga w SEO, ale również ułatwia użytkownikom podjęcie decyzji o kliknięciu.
 • Zadbaj o naturalne umiejscowienie linków. Linki wewnętrzne powinny wydawać się naturalnym elementem treści, a nie być dodawane na siłę. Ułatwi to użytkownikom śledzenie logiki Twojej witryny.
 • Regularnie sprawdzaj i aktualizuj linki. Upewnij się, że wszystkie Twoje linki wewnętrzne działają i prowadzą do aktualnych stron. Nieaktualizowanie linków wewnętrznych, które prowadzą do przestarzałych stron lub treści, może prowadzić do błędów 404, negatywnie wpływając na doświadczenie użytkownika i SEO.
 • Linkuj do istotnych treści. Staraj się linkować do treści, które są bezpośrednio powiązane z tematem strony, z której linkujesz. To poprawia koherencję doświadczenia użytkownika i wzmacnia kontekstowe powiązanie między stronami na Twojej witrynie.
 • Linkuj ze starszych treści do nowszych. Pomaga to w utrzymaniu aktualności Twojej witryny w oczach użytkowników i wyszukiwarek. Przekierowując czytelników ze starszych postów na blogu lub artykułów do nowszych, zwiększasz szanse na dłuższy czas ich zatrzymania na stronie oraz lepsze indeksowanie nowych treści przez wyszukiwarki.
 • Zachowaj równowagę. Unikaj nadmiernego linkowania wewnętrznego we wpisie na blogu. Zbyt wiele linków może nie tylko przytłoczyć użytkownika, ale i spowodować, że link juice będzie dzielony na każdy napotkany link. W przypadku ilości linków nie ma sztywnej zasady, jednak za optymalną liczbę uznaje się 3-5 na średniej długości artykuł.
 • Proponuj podobne produkty. Na stronach produktów warto zaproponować podobne artykuły lub usługi. To nie tylko zwiększa szanse na konwersję, ale również poprawia nawigację użytkownika i wzbogaca jego doświadczenie zakupowe.
 • First Link Count. Jeśli na podstronie występuje więcej niż jeden link prowadzący do jednej i tej samej podstrony, algorytm Google największą wagę przywiązuje do pierwszego z nich (kolejne zostaną zignorowane).
 • Nie ukrywaj linków. Upewnij się, że wszystkie linki wewnętrzne są dobrze widoczne i dostępne dla użytkowników. Ukrywanie linków, np. poprzez dawanie im takiego samego koloru jak tło, jest techniką Black Hat SEO, łamiącą wytyczne SEO wyszukiwarek, która może prowadzić do trwałego usunięcia strony z wyników wyszukiwania!

Jak sprawdzić linkowanie wewnętrzne?

Do analizy i sprawdzenia linków wewnętrznych można wykorzystać szereg narzędzi, w tym:

 • Screaming Frog SEO Spider – jest to kompleksowe narzędzie służące do przeanalizowania najważniejszych czynniki „on-site”, w tym linków wewnętrznych. Możesz szybko zidentyfikować niedziałające linki w witrynie, przekierowania, a także sprawdzić, jak wygląda linkowanie między poszczególnymi stronami.
 • Ahrefs – narzędzie to oferuje funkcję Site Audit, w ramach której dostępny jest moduł Link Opportunities. Pomaga on identyfikować i sugerować potencjalne możliwości linkowania wewnętrznego do poszczególnych adresów URL, ułatwiając tym samym optymalizację struktury linków na Twojej stronie.
 • Visual SEO Studio – jest to kompleksowe narzędzie do audytu SEO, które oferuje szczegółową analizę linkowania wewnętrznego. Dzięki wizualnym mapom i szczegółowym raportom możesz dokładnie zrozumieć strukturę linków na swojej stronie i zidentyfikować obszary wymagające optymalizacji.
 • Google Search Console – choć może się wydawać mniej zaawansowane niż inne narzędzia, Google Search Console dostarcza cennych informacji bezpośrednio od Google, w tym danych o tym, jak roboty wyszukiwarki widzą i indeksują Twoją witrynę.

Należy tu również wspomnieć, że dostępne są też narzędzia automatycznego linkowania wewnętrznego (w postaci specjalistycznego oprogramowania lub wtyczki). Działają one poprzez automatyczne identyfikowanie słów kluczowych w treści i zamianę ich w linki prowadzące do innych, powiązanych tematycznie stron lub artykułów na tej samej witrynie. Dzięki temu, właściciele stron mogą znacznie przyspieszyć i zoptymalizować proces budowania silnej struktury linkowania wewnętrznego. Są to m.in. takie narzędzia do automatycznego linkowania wewnętrznego, jak:

 • Automatic SEO Links – jest to narzędzie, które pozwala na automatyzację procesu linkowania poprzez definiowanie słów kluczowych, które mają być automatycznie zamieniane w linki wewnętrzne w obrębie Twojej witryny. Jest to wygodny sposób na zapewnienie spójności i zwiększenie ilości linków wewnętrznych bez konieczności ich manualnego dodawania.
 • Link Whisper – jest to zaawansowane narzędzie do linkowania wewnętrznego, które integruje się z Twoją stroną i sugeruje potencjalne linki w oparciu o treść artykułów. Dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji Link Whisper może znacząco przyspieszyć proces dodawania linków wewnętrznych, jednocześnie zachowując ich wysoką relewancję (Link relevance).
 • Internal Link Juicer – jest to narzędzie skierowane głównie do użytkowników WordPressa. Pomaga ono w optymalizacji linkowania wewnętrznego poprzez inteligentne sugestie i automatyzację. Dzięki temu możesz łatwo zwiększyć liczbę linków wewnętrznych na swojej stronie, poprawiając jej SEO i użyteczność dla użytkowników.

Czy za linkowanie wewnętrzne można otrzymać karę od Google?

Google ceni sobie naturalne linkowanie wewnętrzne, które pomaga w indeksacji i oferuje użytkownikom wartość. Jednakże istnieją praktyki linkowania wewnętrznego, które mogą spowodować problemy:

 • Nadmierne optymalizowanie – używanie zbyt wielu zoptymalizowanych słów kluczowych jako anchor tekstów może wyglądać na nienaturalne i manipulacyjne w oczach Google.
 • Ukrywanie linków – ukrywanie linków wewnętrznych, aby manipulować rankingiem strony, jest praktyką, która na pewno przyciągnie uwagę Google i może skutkować nałożeniem kary.
 • Nieistotne linkowanie – linkowanie do stron, które nie mają żadnego związku z kontekstem strony, z której link pochodzi, może być postrzegane jako próba manipulacji rankingiem.

W skrócie, dopóki Twoje linkowanie wewnętrzne jest naturalne, relewantne i skoncentrowane na dostarczaniu wartości użytkownikom, nie musisz obawiać się o karę od Google. Kluczem jest umiar i skupienie na tworzeniu najlepszego doświadczenia dla Twoich użytkowników.

Poprawne stosowanie linkowania wewnętrznego, uwzględniające powyższe zasady, nie tylko zwiększa efektywność SEO, ale również znacząco poprawia doświadczenie użytkowników na Twojej stronie. Dzięki temu Twoja witryna może lepiej spełniać swoje cele, jednocześnie zyskując na wartości w oczach wyszukiwarek i odwiedzających.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane