netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > E-E-A-T – postaw na jakość i eksperckość w strategii SEO!
E-E-A-T - postaw na jakość i eksperckość w strategii SEO!

E-E-A-T – postaw na jakość i eksperckość w strategii SEO!

E-E-A-T to jeden z kluczowych czynników wpływający na pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach, odnoszący się do doświadczenia, eksperckości, autorytetu oraz wiarygodności marki. Jest to wskaźnik, który Google stosuje do oceny jakości stron internetowych, a jego znaczenie w kontekście SEO i budowania zaufania wśród odbiorców jest fundamentalne. Z mojego artykułu dowiesz się co dokładnie oznacza E-E-A-T i jak jego skuteczne wykorzystanie może wpłynąć na pozycje Twojej strony.

Co to jest E-E-A-T? Co musisz wiedzieć?

E-E-A-T, to rozszerzenie koncepcji E-A-T, do której dodane zostało doświadczenie, czyli „Experience”, podkreślając nie tylko eksperckość, autorytet i wiarygodność treści, ale także jakość doświadczenia, które użytkownik zdobywa, przeglądając Twoją stronę. W praktyce oznacza to, że nie wystarczy już tylko dostarczać treści o wysokiej jakości, równie ważne jest, by interakcja użytkownika ze stroną była intuicyjna, satysfakcjonująca i bezproblemowa.

Szczególnie oceniane pod kątem kryteriów E-E-A-T są branże YMYL (Your Money or Your Life), które obejmują m.in. finanse, zdrowie, prawo, gdzie nieprawidłowe lub mylące informacje mogą mieć poważne konsekwencje dla życia lub finansów użytkownika. Jednakże, w rzeczywistości każda strona internetowa, niezależnie od branży, powinna dążyć do maksymalizacji swojej wartości według tych standardów. Ponieważ wysoka jakość i wiarygodność treści, wsparte pozytywnym doświadczeniem użytkownika, są uniwersalnymi kryteriami, które przyciągają i utrzymują uwagę odwiedzających, co z kolei wpływa na lepszą widoczność w wyszukiwarkach i zaufanie do marki.

E-A-T a E-E-A-T – dlaczego nastąpiła zmiana?

E-A-T (Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness – Eksperckość, Autorytet, Wiarygodność) w 2014 roku został wprowadzony przez Google jako część jego wytycznych dla oceniających jakość, aby pomóc w określeniu, jakie strony oferują wartościowe treści, które są godne zaufania i autorytetu w swojej dziedzinie. Było to bardzo ważne wydarzenie w kontekście walki z dezinformacją i promowaniem stron, które oferują rzetelne i dokładne informacje.

Jednak z biegiem czasu okazało się, że samo dostarczanie wartościowych treści nie jest wystarczające, jeśli doświadczenie użytkownika podczas interakcji ze stroną pozostawia wiele do życzenia. W odpowiedzi na to pojawił się dodatkowy element „Experience” (Doświadczenie), tworząc E-E-A-T – nowa odsłona została wprowadzona 15 grudnia 2022 roku. Zmiana ta odzwierciedla coraz większą uwagę Google na UX (User Experience) i świadczy o dążeniu do tego, by wyszukiwarka premiowała strony, które nie tylko są źródłami wiedzy, ale także zapewniają użytkownikom pozytywne doświadczenia.

Czym jest E-E-A-T?
źródło: searchqualityevaluatorguidelines.pdf

Jak dobrze rozumieć E-E-A-T?

Zrozumienie E-E-A-T i włączenie jego zasad do strategii online to nie tylko krok w stronę poprawy widoczności w wynikach wyszukiwania, ale także budowania zaufanej marki, która przyciąga i zatrzymuje klientów. W dzisiejszym świecie, gdzie każdy aspekt naszego życia przenoszony jest do online, konkurencja o uwagę użytkownika w Internecie jest coraz większa. Dlatego potencjalnym klientom należy zaoferować wielopoziomową wartość, która sprawi, że zostaną z Tobą na dłużej.

Google stawia użytkownika na pierwszym miejscu, promując strony, które najlepiej odpowiadają na jego potrzeby. W tym kontekście E-E-A-T to drogowskaz, który nie tylko pomaga zrozumieć, co jest ważne dla Google, ale przede wszystkim, co jest ważne dla Twoich użytkowników. Implementacja zasad E-E-A-T w strategii online to proces, który wymaga zaangażowania i ciągłej pracy, ale jego efekty mogą znacząco przekroczyć Twoje oczekiwania 🙂

Każdy z elementów E-E-A-T – Experience, Expertise, Authoritativeness, Trust – niesie ze sobą określone wytyczne, które można zastosować w praktyce na różne sposoby, w zależności od specyfiki Twojej branży i Twoich celów. To nie tylko to, co mówisz, ale jak to mówisz i jak prezentujesz swoje treści. Na przykład, poprawa doświadczenia użytkownika na Twojej stronie może obejmować techniczne aspekty, takie jak czas ładowania strony, jak i bardziej subiektywne kwestie, takie jak estetyka czy intuicyjność nawigacji. Eksperckość i autorytet to coś, co buduje się zarówno wewnątrz, poprzez jakość tworzonych treści, jak i na zewnątrz, poprzez budowanie relacji z innymi ekspertami i autorami w Twojej branży.

E-E-A-T należy rozumieć jako kompleksowe podejście, które wymaga pracy nad wieloma aspektami Twojej obecności online. Przyjmując strategię opartą na tych zasadach, nie tylko zwiększasz swoje szanse na lepszą pozycję w wyszukiwarkach, ale także budujesz trwałe relacje z klientami, oparte na zaufaniu i wartości, a to dzisiaj najcenniejsze waluty.

Jak E-E-A-T wpływa na SEO? Czy jest ważny?

SEO to ciągła ewolucja, a E-E-A-T stanowi jeden z fundamentalnych filarów, na których opiera się nowoczesna strategia optymalizacji dla wyszukiwarek. Jak zatem E-E-A-T wpływa na SEO i dlaczego jest tak ważny?

Experience – doświadczenie użytkownika

Doświadczenie użytkownika na Twojej stronie odgrywa kluczową rolę dla Google. To, jak szybko strona się ładuje, łatwość nawigacji, czytelność treści, dostosowanie do urządzeń mobilnych oraz interaktywne elementy, wszystko to wpływa na postrzeganie Twojej strony przez użytkownika i, co za tym idzie, na jej ranking w wyszukiwarce.

Przykład z życia: Wyobraź sobie stronę przepisów kulinarnych, która oferuje bogate w multimediach przepisy z łatwym dostępem do listy składników i instrukcji krok po kroku, które można śledzić na komórce podczas gotowania. Takie pozytywne doświadczenie użytkownika sprawia, że odwiedzający chętniej wracają na stronę i polecają ją innym.

Expertise – Ty jesteś ekspertem!

Eksperckość to dowód na to, że jesteś specjalistą w swojej dziedzinie. Google szuka treści tworzonych przez ludzi z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby zapewnić użytkownikom najbardziej wartościowe i dokładne informacje.

Przykład z życia: Lekarz piszący artykuły na blogu o zdrowym stylu życia, który omawia najnowsze badania medyczne, udziela porad i odpowiada na pytania czytelników, demonstruje wysoką eksperckość – Google uznaje takie treści za wartościowe.

Authoritativeness – budowanie autorytetu

Autorytet oznacza, że zarówno Twoje treści, jak i Ty sam jesteście postrzegani jako wiarygodne źródło informacji w swojej branży. Budowanie autorytetu odbywa się poprzez zdobywanie linków z innych renomowanych stron, publikacje, wystąpienia na konferencjach czy aktywność w mediach społecznościowych.

Przykład z życia: Firma zajmująca się finansami osobistymi, która jest regularnie cytowana w artykułach na temat zarządzania finansami w uznanych gazetach i czasopismach, buduje swoją pozycję autorytatywnego źródła w dziedzinie finansów.

Trust – wiarygodność i bezpieczeństwo

Wiarygodność to podstawa każdej relacji online. Aby strona była postrzegana jako wiarygodna, musi zapewniać dokładne, transparentne informacje, a także utrzymywać wysoki poziom bezpieczeństwa danych użytkowników.

Przykład z życia: Sklep internetowy z recenzjami produktów od prawdziwych użytkowników, zabezpieczonymi transakcjami i jasno określoną polityką zwrotów, zyskuje zaufanie klientów i jest postrzegany jako bardziej wiarygodny przez Google.

Stosowanie zasad E-E-A-T w praktyce może zasadniczo zmienić sposób, w jaki Twoja strona jest postrzegana przez użytkowników i przez Google. Skupienie się na tych czterech elementach pomoże Ci nie tylko poprawić widoczność w wynikach wyszukiwania, ale także zbudować silniejszą i bardziej zaufaną markę w Internecie.

Jak zbudować swoją eksperckość i wiarygodność?

Budowanie eksperckości i wiarygodności w Internecie to proces, który wymaga czasu, wiedzy, doświadczenia i strategii. Poniżej zamieszczam kilka wskazówek, które pomogą Ci osiągnąć te cele i wzmocnić Twoją pozycję w branży oraz w oczach Google:

 • Zdefiniuj swoją niszę – zidentyfikuj obszar, w którym posiadasz najwięcej wiedzy i doświadczenia. Skupienie się na wąskiej specjalizacji pomoże Ci wypracować status eksperta.
 • Twórz wysokiej jakości treści – regularnie publikuj wartościowe, dokładne i pouczające treści związane z Twoją dziedziną. Prowadzenie bloga firmowego, tworzenie e-booków, czy filmów instruktażowych – wszystko to buduje Twoją eksperckość i przyciąga zainteresowanie odbiorców.
 • Udowodnij swoje kompetencje – dołączaj do swoich treści dowody swoich kwalifikacji, doświadczenia i sukcesów. Mogą to być certyfikaty, ukończone projekty, referencje klientów lub wyniki badań.
 • Angażuj się w społeczność – bierz udział w dyskusjach na forach, w grupach branżowych i w mediach społecznościowych. Udzielanie odpowiedzi na pytania, oferowanie pomocy i dzielenie się wiedzą zwiększa Twoją widoczność jako eksperta.
 • Buduj sieć kontaktów – nawiązuj relacje z innymi ekspertami i influencerami w swojej branży. Współpraca, wspólne projekty czy udział w podcastach to doskonałe sposoby na zwiększenie swojego autorytetu.
 • Zachowaj transparentność i uczciwość – bądź szczery wobec swoich odbiorców. Jasno komunikuj źródła swoich informacji, unikaj mylących treści i dbaj o bezpieczeństwo danych swoich użytkowników.
 • Zbieraj opinie i recenzje – poproś swoich klientów o opinie na temat Twoich usług lub produktów. Pozytywne recenzje nie tylko budują zaufanie potencjalnych klientów, ale także wzmacniają Twoją wiarygodność.
 • Monitoruj i aktualizuj swoje treści – świat się zmienia, a wraz z nim aktualizowane są informacje. Regularnie przeglądaj i aktualizuj swoje treści, aby zawsze były one aktualne i rzetelne.

W netfokus pomożemy zbudować Twoją wiarygodność i autorytet

W naszej agencji SEO i content marketingu przykładamy ogromną wagę do zasad E-E-A-T, integrując je w każdym aspekcie naszych działań. Oto jak to robimy:

 • Analiza i optymalizacja UX/UI – przeprowadzamy audyty stron, aby upewnić się, że serwis oferuje użytkownikom najlepsze możliwe doświadczenia, od szybkości ładowania po dostosowanie do urządzeń mobilnych.
 • Tworzenie treści wysokiej jakości – nasz zespół ekspertów tworzy treści, które nie tylko są informatywne i angażujące, ale także oparte na rzetelnych informacjach i wiedzy specjalistycznej, budując w ten sposób eksperckość naszych klientów.
 • Budowanie autorytetu i wiarygodności – pracujemy nad strategiami link buildingu i content marketingu, które pomagają budować autorytet naszych klientów w ich branżach.
 • Monitoring i adaptacja – śledzimy zmiany w algorytmach wyszukiwarek i dostosowujemy nasze strategie, aby zawsze odpowiadały najnowszym wytycznym, w tym zasadom E-E-A-T.

Z nami zbudujesz swoją eksperckość i wiarygodność krok po kroku, przekuwając je w realne korzyści biznesowe.

E-E-A-T to fundament nowoczesnej strategii SEO, jest on niezbędny do budowania silnej i pozytywnej obecności w Internecie. Nieuwzględnienie tych kryteriów to poważny błąd. W netfokus rozumiemy jego znaczenie i wiemy, jak pomóc Ci osiągnąć sukces, dbając o jakość i eksperckość Twojej strony.

Źródła:

 • https://developers.google.com/search/blog/2022/12/google-raters-guidelines-e-e-a-t?hl=pl
 • https://static.googleusercontent.com/media/guidelines.raterhub.com/pl//searchqualityevaluatorguidelines.pdf
Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane