netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Evergreen content – czym jest i jak go stworzyć?
evergreen content

Evergreen content – czym jest i jak go stworzyć?

Evergreen content to rodzaj treści, który nie traci na aktualności, stanowiąc solidną bazę dla każdej strategii content marketingowej. Dlaczego jest tak ważny i jak możesz go skutecznie stworzyć? W tym artykule przyjrzymy się najważniejszym elementom, które sprawiają, że niektóre treści przetrwają próbę czasu, przyciągając uwagę i generując ruch przez lata. Dowiesz się, jak wybrać tematy o długoterminowej wartości, jak zapewnić wysoką jakość i jak optymalizować te treści pod kątem SEO, aby maksymalnie wykorzystać ich potencjał.

Evergreen content – czym jest?

Evergreen content, czyli “treść wiecznie zielona”, bądź “wiecznie żywa”, to zawartość, która z definicji pozostaje wartościowa i aktualna dla czytelników niezależnie od upływu czasu i szybko zmieniających się trendów. Jest to rodzaj treści, który przetrwa próbę czasu, posiadając zdolność do stałego generowania ruchu przez wiele tygodni, miesięcy, a nawet lat od jej pierwszej publikacji.

Cechą charakterystyczną evergreen content jest uniwersalność tematów, które porusza. Dotyka on kwestii i problemów, na stałe obecnych w życiu Twojej grupy docelowej, oferując rozwiązania, porady i wiedzę, która nie traci na znaczeniu wraz z mijającymi trendami. W kontekście strategii content marketingowej, evergreen content stanowi fundament dla budowania długotrwałych relacji z odbiorcami, pozycjonowania się jako eksperta w branży oraz zapewnienia ciągłego, organicznego ruchu na Twojej stronie.

Evergreen content – przykładowe formaty

Zrozumienie, co kwalifikuje się jako evergreen content, a co nie, jest ważne przy planowaniu strategii treści. Oto niektóre z formatów, które zazwyczaj są uznawane za wiecznie zielone:

 • Poradniki i instrukcje krok po kroku – praktyczne wskazówki, jak coś zrobić, często pozostają użyteczne przez wiele lat. Na przykład, jak naprawić kapiący kran czy jak upiec idealne ciasto czekoladowe.
 • Podstawowa wiedza i artykuły edukacyjne – artykuły wprowadzające czytelników w dany temat, wyjaśniające podstawowe pojęcia i teorie, które nie ulegają zmianie (lub dzieje się to bardzo rzadko), na przykład: Na czym polega SEO?
 • Pytania i odpowiedzi, FAQ – treści, które odpowiadają na najczęściej zadawane pytania w danej branży, często są poszukiwane przez użytkowników przez długi czas.
 • Badania – głębokie analizy i raporty na temat określonych zjawisk, które mają uniwersalne znaczenie.
 • Listy kontrolne – praktyczne zestawienia, które użytkownik może wykorzystać do sprawdzenia, czy wykonania konkretnych zadań.
 • DIY (Do It Yourself) – projekty „zrób to sam”, które inspirują do twórczego spędzania czasu, nie tracąc na aktualności.
 • Recenzje produktów – szczegółowe ich oceny, które mają na celu pomóc użytkownikom w podjęciu decyzji zakupowych. Recenzje ponadczasowych produktów lub klasycznych modeli mogą pozostać aktualne przez długi czas.
 • Ponadczasowe wskazówki – rady i sugestie, które są zawsze użyteczne, niezależnie od aktualnych trendów.
 • Listy zasobów – zestawienia narzędzi, książek, aplikacji itp., które są pomocne w określonym obszarze, np. „Najlepsze narzędzia do zarządzania projektem”.
 • Definicje w słownikach – słownikowe wyjaśnienia pojęć, które są uniwersalne i nie zmieniają się z czasem.
 • Studia przypadków – opisy rzeczywistych przykładów lub historii sukcesu, które są ponadczasowe i mogą służyć jako inspiracja dla innych.

Czego nie można nazwać wiecznie żywą treścią?

Ważne jest również zrozumienie, jakiego rodzaju treści nie kwalifikują się jako “wiecznie żywe”. Chociaż wiele tematów i formatów może przyciągać uwagę i generować ruch przez długi czas, istnieją pewne kategorie zawartości, które z natury są przeciwieństwem evergreen content.

Po pierwsze, jako wiecznie zielone nie są traktowane treści związane z bieżącymi wydarzeniami, czy najnowszymi trendami, które szybko się dezaktualizują. Oczywiście artykuły te mogą generować wysoki ruch w krótkim okresie, ale zainteresowanie nimi szybko spada, gdy tylko dane wydarzenie czy trend przestaje dominować w dyskursie publicznym.

Po drugie, statystyki i dane, które są aktualne tylko na dany moment. Raporty rynkowe, wyniki badań czy analizy statystyczne mogą być niezwykle wartościowe w momencie publikacji, ale w miarę jak świat się zmienia, dane te stają się przestarzałe i wymagają aktualizacji, aby nadal być istotne.

Kolejną kategorią są treści sezonowe, takie jak poradniki dotyczące dekoracji świątecznych, przepisy na letnie pikniki, czy wskazówki na temat pielęgnacji skóry zimą lub mody (takie jak np. artykuły w stylu „Moda na lato 2021”). Chociaż mogą one cieszyć się cyklicznym wzrostem zainteresowania, ich atrakcyjność jest ograniczona do konkretnego sezonu w roku.

Ostatnią grupą są opinie i recenzje chwilowych produktów. Pomimo tego, że niektóre z nich mogą mieć długotrwałą wartość, większość recenzji dotyczy produktów, które szybko zostaną zastąpione nowszymi modelami, przez co ich treść staje się nieaktualna.

Dlaczego evergreen content jest tak ważny?

W tak bardzo szybko zmieniającej się rzeczywistości, w której powstają i przemijają nieskończone ilości treści, evergreen content to inwestycja, która przynosi zyski przez lata! Dlaczego warto tworzyć treści “wiecznie żywe”?

Treści evergreen są zawsze aktualne

Tworzenie evergreen content to inwestycja w treści, które nie tracą na wartości z biegiem czasu. Charakteryzują się one uniwersalnością i aktualnością, co oznacza, że niezależnie od zmieniających się trendów i upływającego czasu, pozostają one istotne i przydatne dla czytelników. To właśnie sprawia, że są one niezwykle cenne.

W przeciwieństwie do treści skupionych na aktualnych wydarzeniach czy trendach, które szybko stają się przestarzałe, evergreen content przyciąga nowych odbiorców miesiącami, a nawet latami po publikacji. Dzięki temu raz dobrze przygotowany i opublikowany materiał może nieustannie generować ruch na Twojej stronie, zwiększając jej widoczność i dostępność dla szerokiego grona odbiorców.

Evergreen content jest przyjazny dla SEO

Treści wiecznie zielone są nie tylko atrakcyjne dla czytelników, ale również wyjątkowo korzystne z punktu widzenia SEO. Dzięki stałej aktualności, generują one ciągły ruch na stronie, co jest pozytywnie oceniane przez algorytmy wyszukiwarek.

Ponadto evergreen content z natury koncentruje się na kluczowych frazach i pytaniach, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, co sprawia, że treści te są łatwiejsze do indeksowania i mogą osiągnąć wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Optymalizacja pod kątem SEO nie ogranicza się jedynie do używania słów kluczowych, ale obejmuje także tworzenie wartościowych linków wewnętrznych, co dodatkowo wzmacnia pozycję strony w Internecie.

Evergreen content pełni ważną rolę w budowaniu Twojego autorytetu

Regularne publikowanie treści “wiecznie zielonych” ma też ogromny wpływ na budowanie i utrzymanie autorytetu w Twojej branży. Dostarczając czytelnikom wartościowych informacji, które mają duże znaczenie i są użyteczne przez długi czas, możemy stopniowo zyskiwać ich lojalność i zaufanie jako wiarygodnego źródła wiedzy.

Pozwala to na ugruntowanie pozycji eksperta, a im większy autorytet, tym większa szansa, że będzie to miało wpływ na zwiększenie konwersji. Użytkownicy będą bowiem coraz częściej wracać po porady i wskazówki. Co więcej, evergreen content sprzyja budowaniu długotrwałych relacji z odbiorcami, ponieważ oferuje im stały dostęp do jakościowych treści, na które mogą polegać niezależnie od bieżącej sytuacji na rynku czy panujących trendów. W ten sposób, Twój autorytet w branży wzrasta, co może przekładać się na większe zaangażowanie odbiorców i rozwój Twojej marki.

Jak tworzyć skuteczny evergreen content?

Tworzenie treści, które pozostają wartościowe i aktualne przez lata, wymaga starannego planowania i przemyślanej strategii.

Wybór tematu

Jednym z najważniejszych etapów jest odpowiedni wybór tematu, który będzie podstawą dla tworzenia artykułu, którego treść będzie wiecznie żywa. Znalezienie takiego, który przetrwa próbę czasu, zaczyna się od zrozumienia Twojej grupy docelowej i identyfikacji ich podstawowych potrzeb oraz pytań, które są ponadczasowe.

Skoncentruj się na fundamentalnych kwestiach związanych z Twoją branżą, które nie ulegają dynamicznym zmianom. Na przykład, porady dotyczące pielęgnacji roślin domowych, podstawy zdrowego odżywiania, czy wskazówki na temat zarządzania finansami osobistymi, będą zawsze istotne dla odpowiednich grup odbiorców.

Narzędzia i metody do badania tematów

Do zidentyfikowania tematów, które mogą stać się podstawą do stworzenia evergreen content, możesz wykorzystać szereg narzędzi i metod, w tym:

 • Google Trends, który pozwala na śledzenie, jak zmienia się zainteresowanie danymi frazami w czasie. Szukaj słów kluczowych i tematów, które wykazują stałe zainteresowanie, bez wyraźnych szczytów spowodowanych sezonowymi trendami.
 • Narzędzia do analizy słów kluczowych, takie jak Ahrefs, SEMrush czy Ubersuggest. Pomagają one w identyfikacji słów kluczowych i pytań, na które Twoja grupa docelowa szuka odpowiedzi w Internecie.
 • Fora internetowe i grupy dyskusyjne, są to miejsca, gdzie Twoja grupa docelowa zadaje pytania i dzieli się problemami, mogą być więc one doskonałym źródłem inspiracji do tworzenia evergreen content (możesz sprawdzić fora branżowe, czy grupy na Facebooku).
 • Analiza konkurencji, zwróć uwagę na treści, które przynoszą sukces Twoim konkurentom. Analiza tych materiałów może dostarczyć wskazówek odnośnie tematów, które są interesujące dla odbiorców i mają potencjał, by stać się evergreen.

Jakość i kompleksowość

W świecie przesyconym treściami tylko te najbardziej wartościowe i kompleksowe zyskują uwagę i zaufanie odbiorców. Wysoka jakość i szczegółowość evergreen content sprawiają, że staje się on trwałym punktem odniesienia dla czytelników. Takie treści budują Twoją reputację jako eksperta w branży, podkreślając Twoją wiedzę i umiejętność wnikliwej analizy tematu.

Aby stworzyć materiały o wysokiej jakości, skup się na dokładnym badaniu tematu i zwróć uwagę na jego różnorodne aspekty. Korzystaj z wiarygodnych źródeł i wzbogać treść o własne doświadczenia i wnioski. Upewnij się, że Twoje treści są dobrze zorganizowane i łatwe do przyswojenia. Użycie podziału na sekcje, nagłówków, punktorów, a także włączenie obrazów, infografik czy filmów może znacząco zwiększyć ich wartość i przystępność.

Optymalizacja pod SEO

Fundamentem jest optymalizacja tekstów pod SEO – aby Twój evergreen content osiągnął lepszą pozycję w wynikach Google, musisz dobrać odpowiednie słowa kluczowe. Szczególnie istotne jest zastosowanie fraz, które utrzymują stałą popularność wśród użytkowników Internetu. Ich wykorzystanie w Twoich materiałach zapewnia ich ciągłą widoczność i przyciąga ruch organiczny na dłuższy czas.

Ponadto oprócz właściwego doboru słów kluczowych, ważne jest stosowanie innych technik SEO, takich jak optymalizacja metadanych (tytułów, opisów, tagów alt obrazów), czy budowanie linków zewnętrznych i wewnętrznych. Dużą rolę odgrywa również utrzymywanie struktury URL przyjaznej dla SEO oraz zapewnienie, że treść jest responsywna i łatwo dostępna na różnych urządzeniach.

Utrzymanie aktualności evergreen content

Choć evergreen content jest zaprojektowany tak, aby pozostawał aktualny przez długie lata, nie oznacza to, że nie wymaga on okresowych przeglądów i aktualizacji. Aby treści te nadal były atrakcyjne i wartościowe dla czytelników, konieczne jest ich regularne odświeżanie.

Jak i kiedy aktualizować treści, aby pozostały „wiecznie zielone”?

Aktualizacja evergreen content powinna stać się częścią Twojego regularnego procesu przeglądu treści. Istnieje kilka okazji, kiedy warto to robić:

 • Istotne zmiany, które zaszły w branży lub regulacjach – sprawdź, czy Twoje treści wciąż są aktualne i czy nie wymagają dostosowania do nowych warunków.
 • Cykliczne przeglądy – raz na jakiś czas zrób research evergreen content, aby upewnić się, że wszystkie informacje są nadal prawdziwe, a linki zewnętrzne aktywne.
 • Odpowiedzi użytkowników – uwagi i pytania od odbiorców mogą być sygnałem, że pewne aspekty Twoich treści wymagają wyjaśnienia lub aktualizacji.

Jak już wiesz, pozostawienie evergreen contentu samego sobie jest marnowaniem potencjału. Aby więc spełniał on swoje funkcje, ważne jest również stosowanie odpowiednich narzędzi i strategii:

 • Google Analytics – narzędzia tego używaj do tego, aby śledzić ruch na stronach z evergreen content. Spadek zainteresowania daną treścią może wskazywać na potrzebę jej aktualizacji.
 • Google Search Console – narzędzie to pozwala monitorować, jak Twoje strony są indeksowane przez Google i jakie zapytania prowadzą użytkowników do Twoich treści. Możesz zidentyfikować słowa kluczowe, na które warto postawić w trakcie aktualizacji.
 • Narzędzia do zarządzania treścią – platformy takie jak SEMrush, czy Ahrefs oferują funkcje monitorowania pozycji słów kluczowych i analizy backlinków, co jest pomocne w utrzymaniu aktualności i widoczności Twoich materiałów.
 • Kalendarz treści – utrzymywanie zaktualizowanego kalendarza treści z planowanymi przeglądami i aktualizacjami może pomóc w systematycznym zarządzaniu i utrzymaniu wysokiej jakości evergreen content.

Frazy long tail w evergreen content

Integracja fraz long tail, czyli długich fraz kluczowych, z evergreen content stanowi potężne narzędzie w strategii content marketingowej. Długie frazy kluczowe, często mające formę konkretnych pytań lub złożonych zapytań, mogą znacząco zwiększyć widoczność Twoich treści w wynikach wyszukiwania, przyciągając bardziej ukierunkowany ruch na Twoją stronę.

Frazy long tail są często bardziej specyficzne niż krótkie, ogólne frazy kluczowe i odzwierciedlają dokładniejsze intencje wyszukiwania użytkowników. Oznacza to, że osoby, które trafiają na Twoją stronę dzięki tym frazom, są zwykle bliżej podjęcia konkretnej decyzji – czy to zakupu, zapisu na newsletter, czy dłuższego zatrzymania się na stronie, w celu przyswojenia większej ilości treści. Włączenie fraz long tail do evergreen content pomaga więc nie tylko zwiększyć ruch na stronie, ale także poprawić jego jakość, przyciągając bardziej zaangażowanych użytkowników.

Korzyści z tworzenia evergreen content

Decyzja o włączeniu evergreen content do Twojej strategii content marketingowej to krok, który może przynieść szereg długoterminowych korzyści dla Twojej marki i witryny. Kluczowe zalety to:

 • Większy ruch na domenie – zawsze aktualny evergreen content przyciąga ruch organiczny na Twoją stronę przez cały czas, niezależnie od panujących trendów.
 • Unikalne treści na blogu firmowym – dostarczając wartościowe i ponadczasowe materiały, wyróżniasz go na tle konkurencji, przyciągając i zatrzymując na dłużej uwagę czytelników.
 • Jest to jeden z elementów marketingowej strategii – treści wiecznie zielone mogą stanowić solidny fundament dla wielowymiarowej strategii marketingowej, wspierając inne działania i kampanie.
 • Opcja na poszerzenie wiedzy czytelników – evergreen content edukuje Twoich odbiorców, dostarczając im wiedzy, która pozostaje użyteczna i wartościowa na przestrzeni lat.
 • Lepszy ROI – ze względu na swoją długoterminową wartość, evergreen content oferuje znakomity zwrot z inwestycji, minimalizując potrzebę ciągłego tworzenia nowych treści.
 • Przyciągnięcie linków zwrotnych prowadzące do Twojej witryny – wysokiej jakości, ponadczasowe treści często są cytowane i udostępniane, co naturalnie przyciąga wartościowe linki zwrotne, wzmacniając pozycję Twojej strony w wyszukiwarkach.
 • Stawianie nas w roli specjalisty w swojej branży – regularne dostarczanie dogłębnych, ponadczasowych analiz i porad ugruntowuje Twoją pozycję jako autorytetu w branży.
 • Inwestycja na lata – evergreen content to treści, które nie tracą na wartości, stanowiąc trwały zasób, który przynosi korzyści Twojej witrynie przez długi czas.

Tworzenie evergreen content to strategia, która wymaga zaangażowania i przemyślenia, ale jej korzyści dla marki, witryny i odbiorców są nie do przecenienia. Dzięki niej Twoja strona staje się nie tylko źródłem chwilowych informacji, ale przede wszystkim trwałym punktem odniesienia dla użytkowników szukających niezawodnej wiedzy. To inwestycja, która z czasem tylko zyskuje na wartości, przynosząc stałe i mierzalne rezultaty.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane