netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > SEO > Czym są Core Web Vitals? Czy są ważne?
Czym są Core Web Vitals? Czy są ważne?

Czym są Core Web Vitals? Czy są ważne?

Podstawowe wskaźniki internetowe, czyli Core Web Vitals stanowią fundament budowania widoczności w Internecie. Znajomość tych wskaźników i ich optymalizacja dzisiaj są po prostu koniecznością. W tym artykule przedstawię Wam, czym dokładnie są Core Web Vitals, ich wpływ na SEO i jak można poprawić te wskaźniki, aby osiągnąć lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania.

Czym są Core Web Vitals?

Core Web Vitals to zestaw wskaźników, które Google używa do oceny jakości doświadczeń użytkowników na stronie internetowej. Są one częścią większego zestawu czynników, znanych jako Web Vitals, które mają na celu dostarczenie jednolitych wytycznych dla wszystkich stron internetowych, w celu zapewnienia optymalnego użytkowania. Core Web Vitals koncentrują się na trzech głównych aspektach użytkowego doświadczenia: ładowaniu, interaktywności i wizualnej stabilności.

Dlaczego zostały wprowadzone?

W odpowiedzi na rosnące oczekiwania użytkowników Internetu w zakresie szybkości i stabilności stron, Google wprowadziło Core Web Vitals, aby zachęcić twórców i właścicieli stron do skupienia się na podstawowych aspektach, które wpływają na doświadczenie użytkownika.

Optymalizacja Core Web Vitals jest nie tylko kluczowa dla zapewnienia pozytywnego doświadczenia użytkownikom, ale stała się również istotnym elementem strategii SEO.

Co wchodzi w skład podstawowych wskaźników?

Lepsza wydajność i skuteczność pozycjonowania są dzisiaj nierozerwalnie połączone z Core Web Vitals. Jakie podstawowe wskaźniki wchodzą w ich skład? Otóż:

 • Largest Contentful Paint (LCP) – ten wskaźnik mierzy wydajność ładowania strony, konkretnie czas potrzebny do załadowania największego elementu zawartości na ekranie użytkownika od momentu rozpoczęcia ładowania strony. Element ten może być obrazem, filmem, lub dużym blokiem tekstu. Idealny czas LCP, który należy osiągnąć, to 2,5 sekundy lub mniej. Szybkie ładowanie się dużych elementów jest bardzo istotne dla utrzymania uwagi użytkownika i minimalizacji wskaźnika odrzuceń.
 • Cumulative Layout Shift (CLS) – CLS ocenia stabilność wizualną strony, mierząc niespodziewane przesunięcia elementów na stronie, które mogą się zdarzyć podczas jej ładowania. Te przesunięcia mogą frustrować użytkowników, prowadząc do przypadkowych kliknięć lub utrudniając czytanie treści. Idealna wartość CLS to 0,1 lub mniej. Pracując nad poprawą CLS, należy zwrócić uwagę na elementy, które mogą się ładować asynchronicznie lub zmieniać rozmiar po załadowaniu strony.
 • First Input Delay (FID) i Interaction to Next Paint (INP) – FID mierzył czas od pierwszej interakcji użytkownika ze stroną (np. kliknięcie przycisku) do momentu, gdy przeglądarka była w stanie odpowiedzieć na tę interakcję. Idealny czas FID to mniej niż 100 milisekund. Jednakże, aby lepiej odzwierciedlić interaktywność użytkownika ze stroną, Google od marca 2024 wprowadziło nowy wskaźnik nazwany Interaction to Next Paint (INP), który zastąpił FID. INP mierzy responsywność strony na interakcje użytkowników przez cały okres, w którym są oni aktywni na stronie, oferując bardziej kompleksowy ogląd na wydajność interaktywną strony.
Core Web Vitals - wskaźniki: CLS, INP, LCP
Źródło: PageSpeed Insights.

Te wskaźniki też są ważne!

Oprócz trzech głównych wskaźników Core Web Vitals istnieją inne metryki wydajności, które mają znaczący wpływ na doświadczenie użytkownika oraz optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Te wskaźniki obejmują:

 • Time to First Byte (TTFB) – jest to czas, który upływa od momentu złożenia przez użytkownika żądania do serwera do otrzymania pierwszego bajtu danych. TTFB jest ważnym wskaźnikiem szybkości serwera oraz czasu reakcji na żądanie. Idealny TTFB to mniej niż 800 milisekund.
 • First Contentful Paint (FCP) – mierzy czas od rozpoczęcia ładowania strony do momentu, gdy jakakolwiek treść zostanie wyrenderowana na ekranie – na przykład tekst lub obraz. Dobry wynik FCP daje użytkownikowi pierwsze wrażenie, że strona ładuje się szybko. Idealny FCP to mniej niż 1,8 sekundy.
 • Time to Interactive (TTI) – TTI mierzy czas potrzebny do tego, aby strona była w pełni interaktywna i gotowa do obsługi wprowadzanych przez użytkownika interakcji. Jest to moment, kiedy strona jest w pełni załadowana i może szybko reagować na działania użytkownika. Idealny TTI to mniej niż 3,8 sekundy.
 • Total Blocking Time (TBT) – TBT mierzy łączny czas, w którym strona jest zablokowana przed reakcją na interakcje użytkownika w okresie ładowania. Jest to suma wszelkich opóźnień spowodowanych przez długie zadania, które blokują główny wątek przeglądarki przed szybkim reagowaniem na wejście użytkownika. Idealny TBT to mniej niż 200 milisekund.

Dodatkowe wskaźniki, wraz z Core Web Vitals, stanowią kompleksowy obraz wydajności strony internetowej. Optymalizacja każdego z tych elementów wymaga holistycznego podejścia do projektowania i budowy strony internetowej, a także ciągłej analizy i dostosowywania w celu zapewnienia najlepszego możliwego doświadczenia dla użytkownika.

Czy Core Web Vitals są istotne dla SEO?

Bez wątpienia, Core Web Vitals stały się nieodzownym elementem strategii SEO dla każdej strony internetowej. W 2022 roku Google zaktualizowało swój algorytm, oficjalnie włączając Core Web Vitals jako czynniki rankingowe. To oznacza, że te wskaźniki nie tylko oddziaływają na doświadczenia użytkowników na stronie, ale mają również bezpośredni wpływ na to, jak strona jest widziana i klasyfikowana przez najpopularniejszą wyszukiwarkę świata.

 • Poprawa doświadczenia użytkownika – Google dąży do tego, aby użytkownicy korzystający z jego wyszukiwarki mieli dostęp do stron, które oferują najlepsze doświadczenia. Strony, które ładują się szybko, są responsywne i wizualnie stabilne, zdecydowanie poprawiają doświadczenie użytkownika. Google uznaje te aspekty za ważne, ponieważ bezpośrednio przekładają się na zadowolenie użytkowników, zmniejszają wskaźnik odrzuceń i zwiększają czas spędzany na stronie.
 • Wpływ na wskaźniki rankingowe – Core Web Vitals są bezpośrednio włączone do algorytmu rankingowego Google, co oznacza, że strony, które osiągają lepsze wyniki w tych wskaźnikach, mają większe szanse na osiągnięcie wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. A to przekłada się na większą widoczność, więcej ruchu organicznego i potencjalnie wyższe konwersje.
 • Znaczenia szybkości i responsywności strony – w dobie mobilności i szybkiego dostępu do informacji, szybkość ładowania strony oraz jej responsywność stały się kluczowymi czynnikami dla użytkowników Internetu. Strony, które nie spełniają oczekiwań w tych obszarach, mogą doświadczyć spadku w rankingach i ruchu.
 • Transparentne kryteria oceny – Google zapewnia narzędzia, takie jak PageSpeed Insights, które pozwalają twórcom stron dokładnie zrozumieć, jak ich strony są oceniane pod kątem Core Web Vitals. Dzięki temu właściciele stron mogą precyzyjnie identyfikować obszary wymagające optymalizacji i pracować nad poprawą swoich wyników.
 • Konkurencyjność rynkowa – w środowisku online, gdzie każda milisekunda ma znaczenie, strony zoptymalizowane pod kątem Core Web Vitals mogą wyróżniać się na tle konkurencji. Dostarczając użytkownikom lepszych doświadczeń, strony te mogą przyciągać i zatrzymywać większą liczbę odwiedzających.

Jak sprawdzić wskaźniki dla strony?

Nie tylko zrozumienie, ale i monitorowanie Core Web Vitals Twojej strony jest kluczowe dla optymalizacji SEO i zapewnienia doskonałych doświadczeń użytkownikom. Na szczęście, istnieje kilka narzędzi, które umożliwiają łatwe sprawdzanie tych wskaźników, oferując jednocześnie wskazówki dotyczące możliwych usprawnień. Poniżej przedstawiam te najbardziej popularne narzędzia do monitorowania Core Web Vitals:

 • Google PageSpeed Insights – jest to jedno z najbardziej znanych narzędzi, które analizuje zawartość strony i generuje sugestie dotyczące tego, jak strona może być szybciej ładowana. PageSpeed Insights dostarcza wyniki dla obu wersji strony: mobilnej i desktopowej, wraz z oceną Core Web Vitals, takimi jak LCP, FID/INP, i CLS.
 • Lighthouse – zintegrowane z Chrome DevTools, Lighthouse jest zautomatyzowanym narzędziem do poprawy jakości stron internetowych. Można go użyć do przeprowadzenia audytu dotyczącego wydajności, dostępności, aplikacji internetowych, SEO i innych. Dostarcza on szczegółowych raportów na temat Core Web Vitals oraz rekomendacji, jak poprawić każdy ze wskaźników.
 • Web Vitals Extension – to rozszerzenie dla przeglądarki Chrome pozwala na łatwe monitorowanie Core Web Vitals w czasie rzeczywistym podczas przeglądania strony. Jest to przydatne narzędzie dla właścicieli stron i deweloperów, którzy chcą szybko sprawdzić, jak ich strona wypada pod kątem podstawowych wskaźników.
 • Search Console – Google Search Console pokazuje, jak strona wypada na tle kluczowych wskaźników (LCP, INP, i CLS) dla jej wersji mobilnej i desktopowej. Raport umożliwia identyfikację problematycznych stron i oferuje wskazówki dotyczące tego, jak można poprawić wydajność strony.
 • GTmetrix – to narzędzie do analizy wydajności strony internetowej, które również dostarcza informacji na temat Core Web Vitals. GTmetrix oferuje szczegółowe raporty, wskazując, które elementy strony wpływają na jej wydajność, a także dostarcza sugestii dotyczących optymalizacji.

Korzystając z tych narzędzi, można nie tylko monitorować, ale również znacząco poprawić Core Web Vitals swojej strony. Każde narzędzie oferuje unikalny zestaw funkcji i rekomendacji, dzięki czemu można wybrać te, które najlepiej odpowiadają konkretnym potrzebom.

PageSpeed Insights - wskazówki optymalizacyjne
Źródło: PageSpeed Insights.

Jak je naprawić – jak osiągnąć lepsze wyniki CWV?

Poprawa Core Web Vitals może wydawać się wyzwaniem, ale istnieje wiele sprawdzonych metod, które pomogą Ci osiągnąć lepsze wyniki. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek, jak optymalizować każdy z kluczowych wskaźników. Jeśli jednak napotkasz trudności lub potrzebujesz bardziej specjalistycznej pomocy, nie wahaj się skontaktować z nami 🙂. Współpracujemy z doświadczonymi deweloperami, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w optymalizacji stron internetowych i mogą pomóc Ci maksymalnie wykorzystać potencjał Twojej strony.

Optymalizacja Largest Contentful Paint (LCP)

 • Optymalizuj obrazy – upewnij się, że Twoje obrazy są odpowiednio skompresowane, bez znaczącej utraty jakości. Wykorzystaj nowoczesne formaty obrazów, takie jak WebP.
 • Wykorzystaj lazy loading – leniwe ładowanie pozwala na opóźnienie ładowania obrazów i treści wideo, które nie są natychmiast widoczne dla użytkownika.
 • Usprawnij dostarczanie plików CSS i JavaScript – minimalizuj i łącz pliki, a także usuń nieużywane CSS/JS, aby zmniejszyć czas potrzebny na ich ładowanie.

Poprawa Cumulative Layout Shift (CLS)

 • Zachowaj miejsce na obrazy i inne media – zawsze określaj atrybuty width i height dla obrazów, osadzonych wideo i reklam, aby przeglądarka mogła rezerwować odpowiednie miejsce na te elementy przed ich załadowaniem.
 • Unikaj nagłych zmian w treści – jeśli treść na Twojej stronie dynamicznie się zmienia, stwórz miejsce, w którym ta treść może się pojawiać, aby uniknąć przesuwania już załadowanych elementów.

Zmniejszenie First Input Delay (FID) i poprawa Interaction to Next Paint (INP)

 • Rozbij kod JavaScript na mniejsze części – wykorzystaj technikę dzielenia kodu, aby załadować tylko te skrypty, które są niezbędne dla aktualnie przeglądanej części strony.
 • Wykorzystaj asynchroniczne ładowanie – skrypty ładowane asynchronicznie lub z opóźnieniem mogą znacznie poprawić responsywność strony, zmniejszając czas oczekiwania na interakcję.

Nasze ogólne wskazówki

 • Monitoruj wydajność strony – regularnie korzystaj z narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, Lighthouse, czy GTmetrix, aby monitorować wydajność swojej strony i identyfikować obszary do optymalizacji.
 • Optymalizacja serwera – poprawa czasu odpowiedzi serwera, wykorzystanie sieci dostarczania treści (CDN) i optymalizacja bazy danych mogą znacząco wpłynąć na szybkość ładowania strony.

Jeśli potrzebujesz pomocy lub nie jesteś pewien, jak zacząć, skontaktuj się z nami. Nasza ekipa specjalistów w optymalizacji stron internetowych jest gotowa, aby pomóc Ci poprawić wydajność Twojej strony, zwiększyć jej widoczność w wyszukiwarkach i zapewnić lepsze doświadczenia dla Twoich użytkowników.

Naprawione! Jest na zielono! Czy tak będzie zawsze?

Osiągnięcie “zielonych wyników” w narzędziach do testowania Core Web Vitals, takich jak Google PageSpeed Insights czy Lighthouse, to znaczący sukces, który z pewnością będzie miał pozytywny wpływ na doświadczenia użytkowników Twojej strony oraz jej pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Jednak w dynamicznym świecie technologii webowej, gdzie algorytmy wyszukiwarek są regularnie aktualizowane, a oczekiwania użytkowników nieustannie się zmieniają, musisz pamiętać, że optymalizacja strony internetowej to proces ciągły.

Dlaczego nie można polegać tylko na jednorazowej optymalizacji?

 • Ewolucja algorytmów wyszukiwania – wyszukiwarki, takie jak Google, nieustannie mają aktualizowane algorytmy, aby dostarczać użytkownikom jak najbardziej trafne i wartościowe wyniki. To, co dzisiaj jest uznawane za najlepszą praktykę, jutro może być już przestarzałe 🙁
 • Zmiany w technologii – nowe technologie, narzędzia i techniki w zakresie rozwoju stron internetowych są rozwijane w szybkim tempie. Coś, co kiedyś było nowoczesnym rozwiązaniem, może szybko zostać zastąpione nową technologią.
 • Zachowania użytkowników – sposób, w jaki ludzie korzystają z Internetu, także się zmienia. Wzorce przeglądania, urządzenia i rodzaje połączeń internetowych ewoluują, co może wpłynąć na wydajność Twojej strony w oczach użytkowników i algorytmów wyszukiwarek.

Jak utrzymać stronę na zielono?

 • Regularne przeglądy i aktualizacje – regularnie sprawdzaj Core Web Vitals i inne kluczowe wskaźniki wydajności swojej strony, korzystając z dostępnych narzędzi. Zwracaj uwagę na wszelkie zmiany w wytycznych wyszukiwarek i dostosowuj stronę do nich.
 • Optymalizacja pod kątem mobilności – z każdym rokiem rośnie liczba użytkowników korzystających z Internetu za pomocą urządzeń mobilnych (w 2028 roku średnio 7,7 miliarda użytkowników może korzystać z urządzeń mobilnych!). Upewnij się, że Twoja strona jest w pełni responsywna i zoptymalizowana dla różnych rozdzielczości ekranu.
 • Słuchaj swoich użytkowników – feedback od użytkowników może dostarczyć cennych wskazówek, jak poprawić ich doświadczenia. Regularnie analizuj dane z narzędzi analitycznych i bierz pod uwagę opinie odwiedzających.

Optymalizacja Core Web Vitals to nie tylko techniczne wyzwanie, ale także ciągły proces dostosowywania się do zmieniającego się Internetu. Pamiętaj, że podstawą sukcesu jest nieustanne monitorowanie, testowanie i aktualizowanie Twojej strony, aby zapewnić najlepsze możliwe doświadczenia dla użytkowników. Jeśli potrzebujesz pomocy w tym procesie, nasz zespół ekspertów SEO i deweloperów jest gotowy, aby wspierać Cię na każdym kroku tej niełatwej drogi. Wspólnie możemy sprawić, że Twoja strona nie tylko osiągnie najlepsze wyniki, ale także utrzyma je na długo, zapewniając Ci przewagę nad konkurencją!

Źródła:

 • https://web.dev/articles/defining-core-web-vitals-thresholds?hl=pl
 • https://web.dev/articles/ttfb?hl=pl
 • https://web.dev/articles/fcp?hl=pl
 • https://web.dev/articles/tbt?hl=pl
 • https://web.dev/articles/tti?hl=pl
 • https://www.statista.com/statistics/330695/number-of-smartphone-users-worldwide/
Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane