netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Core Web Vitals: od marca INP zastąpi FID – Co to oznacza dla Twojej strony?
Core Web Vitals: od marca INP zastąpi FID - Co to oznacza dla Twojej strony?

Core Web Vitals: od marca INP zastąpi FID – Co to oznacza dla Twojej strony?

Jeżeli prowadzisz działalność w Internecie lub interesujesz się SEO i optymalizacją stron internetowych, to zapewne słyszałaś/eś już o Core Web Vitals – kluczowych wskaźnikach, które Google używa do oceny jakości stron internetowych. Ale czy słyszałaś/eś, że od 12 marca 2024 nastąpi mała rewolucja? FID odchodzi na emeryturę, a jego miejsce zajmuje nowy zawodnik – INP. Co się zmieni i co warto wiedzieć? O tym w moim artykule.

Core Web Vitals – co to jest i jak wpływa na stronę?

Core Web Vitals to termin, który w świecie SEO i web developmentu zyskał na znaczeniu, odkąd Google ogłosił, że wskaźniki wchodzące w skład Core Web Vitals staną się częścią algorytmu rankingu stron. Ale co dokładnie kryje się pod tym terminem? Core Web Vitals to zestaw metryk, który ma za zadanie ocenić jakość doświadczeń użytkowników na stronach internetowych. Skupiają się one na trzech głównych aspektach:

  • ładowaniu (Largest Contentful Paint, LCP) – mierzy, jak szybko główna zawartość strony jest ładowana;
  • interaktywności (First Input Delay, FID) – ocenia, jak szybko strona reaguje na pierwsze wejście użytkownika;
  • stabilności wizualnej (Cumulative Layout Shift, CLS) – ocenia, jak często elementy na stronie przesuwają się w trakcie ładowania.

Wskaźniki są dostępne w różnych narzędziach, które oferuje Google, umożliwiając właścicielom stron i specjalistom SEO monitorowanie i optymalizację swoich stron pod ich kątem. Można je znaleźć, korzystając z narzędzi takich jak PageSpeed Insights, który dostarcza szczegółowych informacji na temat wydajności strony i sugeruje możliwe usprawnienia. Google Search Console (GSC) również zawiera raport Core Web Vitals, który pomaga zidentyfikować strony, wymagające optymalizacji. Innym narzędziem jest Lighthouse, zintegrowane narzędzie do audytu stron, które umożliwia szczegółową analizę każdego z tych wskaźników, oferując jednocześnie konkretne sugestie, jak poprawić wyniki strony.

Dlaczego te wskaźniki są tak ważne? Google od dawna podkreśla znaczenie szybkości ładowania strony i ogólnej jakości doświadczeń użytkowników jako czynników wpływających na pozycjonowanie. Core Web Vitals wchodzą w skład tych wysiłków, dając wyraźny zestaw celów, do których można dążyć, aby poprawić doświadczenia użytkownika. Strony, które osiągają dobre wyniki, mogą liczyć na lepszą widoczność w wynikach wyszukiwania. Efekt? Większy ruch i potencjalnie wyższa konwersja.

W Core Web Vitals bardzo ważny jest regularny monitoring wskaźników – z własnego doświadczenia wiem, że optymalizacja ma charakter ciągły.

Czym jest wskaźnik FID?

Nie będziemy tutaj szczegółowo omawiać wszystkich wskaźników, skupimy się w artykule na tym, z którym musimy się pożegnać i na tym, z którym się przywitamy. Zacznijmy od dobrze znanego wskaźnika First Input Delay, czyli FID. Został on opracowany przez Google, aby mierzyć jakość użytkowania stron internetowych. FID koncentruje się na mierzeniu czasu od pierwszego wejścia użytkownika na stronę (np. kliknięcia linku, naciśnięcia przycisku) do momentu, w którym przeglądarka jest w stanie odpowiedzieć na to wejście. Innymi słowy, jest to metryka, która mierzy opóźnienie reakcji strony na interakcję użytkownika. Wskaźnik ten ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ bezpośrednio wpływa na percepcję szybkości strony przez użytkowników oraz na ich ogólne doświadczenia podczas korzystania z witryny.

Co warto tu podkreślić – FID jest wskaźnikiem, który skupia się na pierwszej interakcji, co oznacza, że nie mierzy całkowitego czasu ładowania strony, ale moment, w którym użytkownik zaczyna angażować się w treść. Jest to szczególnie istotne w przypadku stron, które wymagają interakcji od użytkownika, takich jak formularze logowania, wyszukiwarki, czy też strony e-commerce, gdzie szybka odpowiedź na działania użytkownika jest kluczowa dla płynności doświadczenia.

Dlaczego jeszcze FID jest ważny?

Obecnie każda sekunda opóźnienia może kosztować stratę użytkowników i potencjalnych klientów, FID jest niezbędnym wskaźnikiem do monitorowania i optymalizacji. Strony z niskim FID są postrzegane jako bardziej responsywne i przyjazne użytkownikowi, co zwiększa szanse na utrzymanie uwagi odwiedzających, zachęcając ich do dalszego angażowania się w oferowane treści lub produkty. Ponadto, jako że Google coraz bardziej kładzie nacisk na doświadczenia użytkowników przy rankingu stron, optymalizacja pod kątem FID może również przyczyniać się do poprawy pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

W kontekście tworzenia i optymalizacji stron internetowych poprawa FID wymaga podejścia skoncentrowanego na technicznych aspektach strony, czyli jest to typowa praca dla zespołu developerów.

FID – jakie są słabe strony tego wskaźnika?

Chociaż First Input Delay jest ważnym wskaźnikiem, który pomaga w ocenie responsywności strony internetowej, posiada on również pewne ograniczenia, które mogą wpływać na dokładność i użyteczność tej metryki w niektórych kontekstach. Jedną z głównych słabości FID jest to, że skupia się wyłącznie na pierwszej interakcji użytkownika ze stroną. Oznacza to, że wskaźnik ten może nie w pełni odzwierciedlać całego zakresu doświadczeń użytkownika związanych z interaktywnością, zwłaszcza w przypadku stron, które wymagają ciągłej interakcji.

FID nie uwzględnia również opóźnień występujących po pierwszej interakcji, co może prowadzić do sytuacji, gdzie strona, pomimo dobrego wyniku FID, nadal oferuje frustrujące doświadczenia użytkownika z powodu opóźnień w dalszych interakcjach.

Inną słabością FID jest jego zależność od rzeczywistych interakcji użytkowników, co oznacza, że trudno jest przewidywać i testować te wartości w środowisku deweloperskim bez rzeczywistego ruchu na stronie. To sprawia, że optymalizacja pod kątem FID może być wyzwaniem, szczególnie dla nowych stron lub takich, które jeszcze nie mają dużej bazy użytkowników.

Od marca 2024 wchodzi INP – czym jest?

Odpowiedzią na słabości FID jest Interaction to Next Paint (INP), który w zestawie Core Web Vitals oficjalnie zastąpi poprzednika od 12 marca 2024 roku. INP został zaprojektowany, aby lepiej odzwierciedlać doświadczenia użytkowników podczas interakcji ze stronami internetowymi, koncentrując się na mierzeniu opóźnienia między interakcją użytkownika a następnym widocznym efektem tej interakcji na stronie. Dzięki temu wskaźnikowi możliwe jest bardziej kompleksowe ujęcie responsywności strony, ponieważ INP bierze pod uwagę nie tylko pierwszą, ale wszystkie istotne interakcje użytkownika z witryną. Google już w 2023 roku zaczęło informować o tej zmianie, podkreślając jej znaczenie dla deweloperów i specjalistów od SEO w kontekście optymalizacji stron pod kątem doświadczeń użytkowników.

GSC - Core Web Vitals - zmiana z FID na INP
źródło: Google Search Console.

Przejście od FID do INP ma na celu skierowanie uwagi twórców stron na aspekty, które mają bezpośredni wpływ na percepcję szybkości i płynności przez użytkowników. INP jest bardziej wszechstronnym wskaźnikiem, ponieważ uwzględnia szerszy zakres interakcji i ich wpływ na doświadczenie użytkownika. Tym samym, umożliwia to dokładniejszą diagnozę problemów z responsywnością i oferuje lepsze wskazówki, jak te problemy rozwiązać.

Jak sprawdzić, czy strona jest gotowa?

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest gotowa na wprowadzenie wskaźnika Interaction to Next Paint (INP) i czy spełnia nowe wymagania Core Web Vitals, możesz wykonać kilka kroków, które pozwolą Ci ocenić i zoptymalizować jej działanie. Pierwszym krokiem jest skorzystanie z Google Search Console (GSC), gdzie znajdziesz raport dotyczący Core Web Vitals (w polskiej wersji językowej patrz: Podstawowe wskaźniki internetowe). W GSC możesz z łatwością zidentyfikować, jak Twoja strona radzi sobie z obecnymi wskaźnikami, w tym z nowo wprowadzanym INP. Dla przykładu dołączymy zrzut ekranu z GSC jednego z naszych klientów, na którym widać, że jego strona nie ma problemów z INP, co świadczy o jej gotowości na nadchodzące zmiany 🙂

GSC - wskaźnik INP
źródło: Google Search Console.

Kolejnym krokiem jest skorzystanie z narzędzi takich jak PageSpeed Insights lub Lighthouse, które oferują szczegółową analizę strony pod kątem różnych aspektów wydajności, w tym Core Web Vitals. Te narzędzia dostarczają nie tylko informacji o aktualnym stanie strony, ale również zaleceń, jak można poprawić każdy ze wskaźników. Dzięki tym rekomendacjom możesz dokonać niezbędnych optymalizacji, aby upewnić się, że Twoja strona będzie gotowa na zmiany.

Na koniec kolejny raz chciałabym podkreślić, że warto regularnie monitorować wydajność strony i reagować na wszelkie zmiany w Core Web Vitals, jakie mogą pojawiać się w Google Search Console. Utrzymanie strony w dobrym stanie pod kątem wskaźników jest procesem ciągłym, który wymaga regularnych przeglądów i optymalizacji. Dzięki temu będziesz mogła/mógł nie tylko zapewnić użytkownikom lepsze doświadczenia, ale również utrzymać wysoką pozycję w wynikach wyszukiwania Google.

Jeśli nie wiesz, jak sprawdzić wskaźniki, albo potrzebujesz developerów do ich optymalizacji, to skontaktuj się z nami, na pewno Ci pomożemy.

Burzliwy marzec 2024 – co nas jeszcze czeka?

Marzec 2024 roku zapowiada się jako miesiąc pełen istotnych zmian w świecie digital marketingu i SEO, a wprowadzenie wskaźnika INP to tylko część przemian, które na nas czekają. Inną znaczącą nowością, na którą muszą przygotować się właściciele stron i specjaliści od marketingu, są zmiany w Consent Mode v2. Google zapowiedział aktualizację, która ma jeszcze bardziej usprawnić zarządzanie zgodami użytkowników i dostosowanie sposobu, w jaki strony internetowe zbierają i wykorzystują dane, zwiększając tym samym transparentność i kontrolę użytkowników nad ich prywatnością.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: Consent Mode v2: Czy Twoja firma jest gotowa na marzec 2024?, który oferuje wnikliwą analizę zmian i praktyczne wskazówki, jak przygotować się na nowe regulacje, aby nadal efektywnie zarządzać zgłoszeniami użytkowników i optymalizować działania marketingowe w zgodzie z nowymi wytycznymi.

Źródła:

  • https://developers.google.com/search/blog/2023/05/introducing-inp?hl=pl
  • https://searchengineland.com/google-replace-fid-inp-core-web-vitals-414546
  • https://www.quattr.com/core-web-vitals/inp-vs-fid
  • https://web.dev/articles/inp?hl=pl
  • https://support.google.com/webmasters/answer/9205520?hl=pl
Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane