netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Wycena fraz – takiej oferty SEO nie wybieraj!
Wycena fraz – takiej oferty SEO nie wybieraj!

Wycena fraz – takiej oferty SEO nie wybieraj!

Pozycjonowanie strony to dzisiaj konieczność dla każdej firmy, która chce zaistnieć w Internecie. Jeśli aktualnie jesteś na etapie szukania specjalisty SEO i otrzymujesz oferty z wyceną fraz, to musisz wiedzieć, że taka propozycja może nie być warta Twojej uwagi! Dlaczego? Tego dowiesz się w moim artykule.

Różność ofert SEO to nic dziwnego

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (SEO) nie jest usługą, która mogłaby być ujęta w prosty, jednolity schemat. Ze względu na złożoność i dynamiczne zmiany w algorytmach wyszukiwarek, oferty SEO agencji mogą się znacznie różnić. To normalne, że będąc właścicielem firmy i szukając usługi pozycjonowania, możesz otrzymać kilka propozycji, które nierzadko są zupełnie inne pod względem zakresu działania, jak i kosztów.

Przykładowo, jedna agencja może proponować głównie budowanie linków zewnętrznych, druga skupi się na optymalizacji technicznej strony, trzecia zaoferuje rozbudowaną strategię content marketingu, a czwarta może przedstawić kompleksowy plan działania uwzględniający wszystkie te elementy. Różnice w wycenach mogą być równie duże, od przystępnych cen za podstawowe usługi, aż po wysokie stawki za kompleksowe strategie SEO.

W obliczu tak szerokiego wachlarza propozycji istotne jest, aby dokładnie przeanalizować każdą z nich i zrozumieć, co dokładnie jest oferowane i jakie korzyści może przynieść Twojej firmie. W tym całym ofertowym natłoku najważniejsze jest odrzucić te propozycje, które nie spełniają współczesnych standardów SEO.

W ostatnich tygodniach wielu klientów pyta mnie, nie tylko, dlaczego nie określamy zamkniętej liczby fraz do pozycjonowania, ale również, dlaczego nie wyceniamy fraz w naszych ofertach. W tym artykule poznasz odpowiedź na to pytanie – mam nadzieję, że przyda Ci się tutaj przedstawiona wiedza 🙂

Wycena fraz w ofercie – o co w tym chodzi?

Wycena fraz kluczowych to podejście w SEO, które kiedyś było dość powszechne, ale dziś może budzić pewne kontrowersje ze względu na swoje ograniczenia i niefunkcjonalność w kontekście aktualnych praktyk SEO. Czym dokładnie jest taka oferta?

Charakterystyka ofert opartych na wycenie fraz

W ofertach opartych na wycenie fraz koszt pozycjonowania strony internetowej jest bezpośrednio uzależniony od specyficznych fraz kluczowych, które klient chce promować, oraz od pozycji, jaką te frazy mają osiągnąć w wynikach wyszukiwania. Co ważne, każde słowo kluczowe jest wyceniane indywidualnie, oznacza to, że im bardziej konkurencyjna i pożądana jest fraza, tym wyższy może być koszt jej pozycjonowania.

Mechanizm wyceny prezentuje się mniej więcej tak:

 • Wybór fraz – klient razem z agencją SEO lub sama agencja SEO ustala listę fraz kluczowych, które mają być pozycjonowane.
 • Przedział pozycji w wynikach wyszukiwania – następnie określa się, w jakim przedziale pozycji (np. top 10, top 5) dane słowo kluczowe powinno się znaleźć.
 • Indywidualna wycena – każda fraza jest wyceniana oddzielnie w zależności od jej trudności i pożądanego przedziału rankingowego.

Chociaż na pierwszy rzut oka wydaje się, że indywidualna wycena fraz pozwala na większą kontrolę kosztów i celowanie w konkretne wyniki, to jednak takie podejście często ignoruje zarówno podstawowy, jak i szerszy kontekst strategii SEO.

Wycena fraz a SEO

Aby zrozumieć, dlaczego oferta bazująca na wycenie indywidualnych fraz kluczowych może być niekorzystna dla Twojej firmy, najpierw musisz wiedzieć, czym dokładnie jest SEO.

To czym jest to SEO?

SEO, czyli optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (Search Engine Optimization), to proces, którego celem jest poprawa widoczności strony internetowej w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwarek. SEO nie ogranicza się tylko do „dopasowywania” strony pod konkretne frazy kluczowe, ale obejmuje szereg działań mających na celu poprawę jakości i użyteczności strony, zwiększenie jej autorytetu i zaufania wśród użytkowników oraz optymalizację treści pod kątem potrzeb i intencji poszukiwań użytkowników.

SEO to nie kupowanie pozycji w wynikach wyszukiwania

Musisz też tutaj wiedzieć, że SEO nigdy nie funkcjonowało i nie funkcjonuje w sposób, w którym wybierasz sobie frazę i numer jej pozycji w rankingu – “na frazę XYZ chcę być na miejscu 5” i już dzieje się magia. Pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach to złożony proces, w którym decydujące są algorytmy wyszukiwarek internetowych – specjalista SEO nie ma możliwości wybrania miejsca w rankingu! Dodatkowo algorytmy ciągle się zmieniają, mając na celu dostarczanie jak najbardziej trafnych i wartościowych wyników dla użytkowników.

Nieprzewidywalność algorytmów

Algorytmy wyszukiwarek, takich jak Google, biorą pod uwagę setki różnych czynników, od jakości treści po doświadczenia użytkowników na stronie. Ponadto wyszukiwarki mają regularnie aktualizowane algorytmy, co zazwyczaj wpływa na to, jak strony są oceniane i klasyfikowane. Próba „zakupienia” konkretnej pozycji dla określonej frazy kluczowej jest więc nierealistyczna i niemożliwa – a to może prowadzić do strategii, które są krótkowzroczne i nieefektywne w każdej perspektywie.

Dlaczego elastyczność w SEO jest ważna?

Zamiast skupiać się na kilku frazach i próbach kontrolowania ich pozycji, skuteczne SEO wymaga adaptacji do zmieniającego się środowiska internetowego, zrozumienia intencji użytkowników oraz dostarczania treści, które najlepiej odpowiadają na te intencje. Strategie powinny być elastyczne i skoncentrowane na budowaniu wartości, a nie tylko na mechanicznej próbie “osiągania” ustalonych pozycji.

W kontekście tej nieprzewidywalności i skomplikowanego charakteru algorytmów oferta oparta na wycenie fraz, gdzie klient ma płacić za próbę osiągnięcia konkretnych miejsc w rankingach, jak sam/a widzisz, może nie tylko nie przynieść oczekiwanych rezultatów, ale również odciągnąć uwagę od bardziej wartościowych i zrównoważonych praktyk SEO.

Dlaczego wycena fraz może być zła dla SEO?

Oferta oparta na wycenie fraz może nie służyć najlepiej Twojej stronie i firmie. I ostatecznie skończyć się tak, że będziesz ponosić koszt takiego pozycjonowania, a wybrane frazy nie będą przynosić ruchu i konwersji lub nie zajmiesz wybranych pozycji. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ:

 • Ignorowanie szerszego kontekstu SEO – fokus na indywidualnych frazach ignoruje inne kluczowe elementy SEO, takie jak optymalizacja techniczna strony, struktura serwisu, szybkość ładowania, responsywność na różne urządzenia czy jakość treści. Te wszystkie czynniki mają fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia dobrych wyników w wyszukiwarkach.
 • Krótkoterminowe myślenie – wycena fraz często skupia się na szybkim osiągnięciu wysokich pozycji dla wybranych słów, co bardzo często opiera się o praktykę „black-hat SEO” (nieetycznych metod), które są ryzykowne i mogą skutkować penalizacją przez wyszukiwarki.
 • Ograniczona liczba fraz – kiedy SEO ogranicza się tylko do kilku wybranych słów kluczowych, to taka sytuacja może nie odzwierciedlać pełnego zakresu możliwości, jakie oferuje rynkowa nisza lub branża, w której działa Twoja firma. Ograniczanie się do niewielkiej liczby fraz może spowodować, że inne ważne frazy, które mogłyby przynieść wartościowy ruch, zostaną zaniedbane.
 • Narzucanie fraz przez agencje – często agencje SEO, które oferują usługi wyceny fraz, same wybierają frazy do pozycjonowania. W takich przypadkach wybierane są często frazy łatwiejsze do pozycjonowania, które mogą szybko poprawić pozycje strony w wyszukiwarce, ale niekoniecznie są to frazy najbardziej wartościowe dla Twojego biznesu. Taka praktyka może prowadzić do sytuacji, gdzie płacisz za pozycjonowanie fraz, które faktycznie nie przynoszą znaczącej korzyści dla Twojej firmy ani nie odpowiadają na rzeczywiste potrzeby Twoich potencjalnych klientów.
 • Niska skuteczność w dłuższej perspektywie – skupienie na pojedynczych frazach nie zapewnia budowania trwałej wartości strony. SEO powinno być procesem ciągłym i ewoluującym, który odpowiada na zmieniające się algorytmy wyszukiwarek i zmieniające się zachowania użytkowników.
 • Zaniedbanie użytkownika – najważniejszym celem SEO powinno być dostarczanie wartości użytkownikom, to oznacza tworzenie użytecznych, interesujących i wartościowych treści, które naturalnie przyciągną odwiedzających i zachęcą ich do interakcji. Wycena fraz często skupia się bardziej na mechanice pozycjonowania niż na rzeczywistej wartości dla odbiorców.

Jak nie wycena fraz, to co?

Oferty oparte na wycenie fraz nie są skuteczne, gdyż SEO to nie kupowanie konkretnych miejsc w rankingu – dzisiejsze SEO wymaga holistycznego podejścia. Skuteczne i aktualne strategie nie skupiają się już tylko na „wbijaniu” dużych ilości linków czy na manipulowaniu wynikami za pomocą wąsko skoncentrowanych fraz kluczowych. Zamiast tego, dobry plan SEO powinien obejmować szereg zintegrowanych działań, które wspólnie przyczynią się do zwiększenia widoczności, ruchu oraz autorytetu strony w Internecie.

Elementy dobrej oferty SEO

 • Optymalizacja techniczna – solidna strategia SEO zaczyna się od weryfikacji technicznej sprawności strony. Obejmuje to szybkość ładowania strony, responsywność na różne urządzenia, właściwe użycie tagów HTML, strukturę URL, i inne techniczne aspekty, które wpływają na indeksowanie i ranking w wyszukiwarkach.
 • Treść o wysokiej jakości – satysfakcja z treści jest dzisiaj najważniejsza w SEO (koniecznie zobacz: Content is king – dlaczego król już nie żyje?). Dobra oferta SEO powinna skupiać się na tworzeniu wartościowych, angażujących i zoptymalizowanych treści, które naturalnie przyciągną użytkowników i zachęcą ich do dalszej interakcji.
 • Budowanie autorytetu – współczesne SEO kładzie duży nacisk na budowanie autorytetu strony. To nie tylko linki przychodzące od innych stron, ale również działania takie jak obecność w mediach społecznościowych, opinie użytkowników, udział w branżowych dyskusjach i więcej.
 • SEO lokalne – dla wielu firm, szczególnie tych z fizycznymi lokalizacjami, SEO lokalne jest kluczowe. Obejmuje to optymalizację dla lokalnych fraz kluczowych, zarządzanie wpisami w Google My Business i inne strategie skoncentrowane na geograficznym aspekcie działalności.
 • Analiza i raportowanie – skuteczne SEO wymaga ciągłego monitorowania i analizy. Dobra oferta powinna zawierać regularne raportowanie wyników SEO, które pomagają w ocenie efektywności podjętych działań.

Rezygnacja z ofert z wyceną fraz na rzecz holistycznego podejścia w SEO to najlepsza decyzja, jaką możesz podjąć. Firmy, które skupiają się na tworzeniu wartości dla użytkowników i ciągłej optymalizacji, będą w stanie nie tylko poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania, ale również zbudować trwałą wartość dla swojej marki.

Zabierz ze sobą: wybierając ofertę SEO, powinnaś/powinieneś kierować się nie tylko kosztem, ale przede wszystkim zakresem i jakością proponowanych działań. Unikaj ofert, które skupiają się wyłącznie na wycenie fraz kluczowych, gdyż mogą one nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Wybierając agencję, zwróć uwagę na to, czy proponuje ona kompleksową strategię, która będzie wspierać rozwój Twojej firmy w długoterminowej perspektywie.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane