netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Pozycjonowanie na frazy – dobór 30 czy 50 fraz w ofercie nie ma sensu?
Pozycjonowanie na frazy - dobór 30 czy 50 fraz w ofercie nie ma sensu?

Pozycjonowanie na frazy – dobór 30 czy 50 fraz w ofercie nie ma sensu?

Gdy rozmawiam z klientami, jednym z często poruszanych tematów jest kwestia ilości fraz kluczowych, na które będziemy pozycjonować stronę. Klienci dopytują, czy pozycjonowanie będzie na 30, 50, a może nawet na 100 fraz? W tym artykule wyjaśnię Ci, dlaczego takie oferty nie są najlepsze i czy istnieje lepszy sposób na osiągnięcie sukcesu w Internecie.

Liczba fraz w ofercie SEO – to dla klientów standard

Ostatnio miałam okazję prowadzić bardzo ciekawą rozmowę z jednym z naszych potencjalnych klientów. Był zainteresowany naszymi usługami SEO i porównywał ofertę naszej agencji z propozycją konkurencyjną. Co przyciągnęło jego uwagę? Otóż w ofercie konkurencji znalazł się zapis, że pozycjonowanie będzie dotyczyć aż 50 fraz kluczowych. I zaskoczony klient, zapytał mnie: „Dlaczego w waszej ofercie nie ma podanej liczby fraz? Czy to oznacza, że skupiacie się na mniejszej ilości?”.

To był oczywiście dla mnie idealny moment, aby wyjaśnić, jak wygląda nasze podejście do pozycjonowania słów kluczowych i dlaczego określanie zamkniętej liczby fraz nie wiąże się z niczym dobrym, a na pewno nie z podbojem wyników wyszukiwania 😀.

Rozmowa ta, zainspirowała mnie do napisania tego artykułu – dla klientów zamknięta liczba fraz w ofercie to standard, tego oczekują od agencji SEO, to jest dla nich jakąś formą gwarancji, że usługa będzie wykonywana i że będą jakieś efekty. Dla specjalistów z krwi i kości takie oferty to relikt przeszłości i nieskuteczna strategia. Dlaczego? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

W netfokus zależy nam na edukowaniu klientów oraz pokazywaniu i wyjaśnianiu dobrych praktyk SEO.

Pozycjonowanie na zamkniętą liczbę frazy – triki agencji

Często spotykam się z ofertami SEO, w których deklarowane jest pozycjonowanie na określoną, zamkniętą liczbę fraz kluczowych. Ale dlaczego agencje SEO decydują się na takie rozwiązania? Celem zazwyczaj jest przedstawienie oferty w prosty, łatwy do zrozumienia sposób, który na pierwszy rzut oka wydaje się być atrakcyjny. Klient otrzymuje obietnicę konkretnych wyników, co może być przekonujące. Jednakże, za tym podejściem kryją się praktyki, które nie zawsze są w najlepszym interesie klienta.

W rzeczywistości, skupianie się na zamkniętej liczbie fraz kluczowych może prowadzić do wyboru słów niszowych lub takich, które nie są w ogóle wyszukiwane. Jest to stosunkowo łatwy sposób na szybkie osiągnięcie widocznych wyników, ponieważ pozycjonowanie na mało konkurencyjne frazy jest znacznie prostsze. Przykładowo, frazy takie jak „najlepsza organiczna karma dla szynszyli z Nowej Zelandii” mogą być łatwe do wypromowania, ale realnie, ilu użytkowników faktycznie wpisuje tak specyficzne zapytania? Jest ktoś taki? Otóż zobacz, że nie:

Pozycjonowanie na zamkniętą ilość fraz - screen z Keyword Plannera [1]
Źródło: własne. Screen z narzędzia Keyword Planner.
Takie podejście skupia się na szybkim sukcesie agencji, kosztem jakości i efektywności, co może prowadzić do:

  • generowania ruchu, który nie konwertuje na realne zainteresowanie czy sprzedaż;
  • braku ruchu z takich fraz, pomimo wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania, bo użytkownicy po prostu nie używają takich zapytań.

Co więcej, agencje stosujące takie praktyki mogą nie przykładać wystarczającej wagi do innych ważnych aspektów SEO, takich jak optymalizacja pod kątem użytkownika, budowanie wartościowych linków czy tworzenie angażującej treści.

To sukces agencji, ale czy na pewno Twojej działalności w Internecie?

Na takich ofertach najwięcej zyskują same agencje SEO. Są w stanie szybko przedstawić wyniki swojej pracy, co na pierwszy rzut oka wygląda imponująco. Klient może poczuć, że inwestycja się zwraca, obserwując wysokie pozycje dla wybranych fraz. Problem w tym, że te frazy albo nie przekładają się na realny ruch na stronie albo jest to ruch o niskiej jakości, który nie generuje konwersji.

Dla Twojej działalności w Internecie oznacza to, że choć na papierze widnieją wysokie pozycje, realne korzyści biznesowe mogą być minimalne lub zerowe!

Kluczowe jest zrozumienie, że prawdziwy sukces w SEO i content marketingu nie jest tylko kwestią liczby fraz kluczowych, na które pozycjonowana jest strona, ale przede wszystkim zdolności do przyciągania właściwego ruchu, który jest zainteresowany oferowanymi produktami czy usługami. Długoterminowe i zrównoważone strategie SEO, które koncentrują się na jakości i wartości dla użytkownika, są tym, co naprawdę przekłada się na sukces.

Dlaczego takie pozycjonowanie na frazy jest stratą czasu?

Powyższe akapity wprowadziły Cię do istoty problemu, ale tak naprawdę jest to wierzchołek góry lodowej. Skupianie się na zamkniętej liczbie niszowych lub niewyszukiwanych fraz kluczowych może wydawać się skuteczną strategią na krótką metę (w szczególności dla osób, które na co dzień nie zajmują się SEO), ale w rzeczywistości jest to podejście, które może przynieść więcej szkody niż pożytku dla Twojego biznesu w Internecie.

Wybór niszowych lub niewyszukiwanych fraz kluczowych

Tak jak wspominałam wyżej – wybór niszowych lub niewyszukiwanych fraz kluczowych jest praktyką, którą niektóre firmy i agencje SEO stosują w celu szybkiego osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania. Na pierwszy rzut oka strategia ta może wydawać się skuteczna, ponieważ osiąganie topowych pozycji dla mniej konkurencyjnych fraz jest zdecydowanie łatwiejsze. Jednak problem z tą techniką polega na tym, że takie frazy często nie generują znaczącego ruchu na stronie. Ich niska popularność oznacza, że mało użytkowników faktycznie wpisuje te zapytania w wyszukiwarki, co skutkuje ograniczoną widocznością i małą liczbą potencjalnych klientów docierających do strony.

Wracając do naszej wcześniejszej frazy “najlepsza organiczna karma dla szynszyli z Nowej Zelandii” – już wiesz, że użytkownicy nie wpisują takiego zapytania, więc co daje Twojej stronie bycie na 1 miejscu wyników wyszukiwania na taką frazę? Nic. Natomiast zobacz sobie, czego faktycznie użytkownicy szukają:

Pozycjonowanie na zamkniętą ilość fraz - screen z Keyword Plannera [2]
Źródło: własne. Screen z narzędzia Keyword Planner.
I tutaj chciałabym zaznaczyć, że to tylko 8 z 30 fraz powiązanych z zapytaniem “karma dla szynszyli”. I wyobraź sobie teraz, że masz internetowy sklep zoologiczny z kilkudziesięcioma kategoriami, setkami, a nawet tysiącami produktów, jak zatem wpisuje się w to oferta na pozycjonowanie 50 czy 100 fraz?

Co więcej, skupienie na niszowych frazach może doprowadzić do sytuacji, w której treści na stronie stają się zbyt specjalistyczne i nieodpowiadające na szersze zainteresowania i potrzeby grupy docelowej. To z kolei może ograniczyć zdolność strony do przyciągania szerszego spektrum odbiorców i budowania marki jako autorytetu w branży. W konsekwencji, mimo potencjalnych krótkoterminowych plusów w postaci wysokich pozycji dla wybranych fraz, strona może tracić na swojej ogólnej wartości i zdolności do przyciągania wartościowego ruchu, który jest podstawą dla długoterminowego sukcesu.

Zbyt wąskie podejście do SEO

Zbyt wąskie podejście do SEO, skupiające się na ograniczonej liczbie fraz kluczowych, może poważnie ograniczyć potencjał wzrostu Twojej strony internetowej. Takie podejście zakłada, że sukces w wyszukiwarkach sprowadza się jedynie do rankingu dla kilku wybranych fraz, pomijając ogromną różnorodność zapytań, które mogą prowadzić do strony. Użytkownicy Internetu wyszukują informacje w bardzo różny sposób, korzystając z długich, specyficznych zapytań, które często lepiej odzwierciedlają ich rzeczywiste intencje. Przykładowo ignorowanie fraz długiego ogona (long-tail) oznacza utratę możliwości dotarcia do znacznie szerszej grupy potencjalnych klientów, którzy mogą być na różnych etapach procesu decyzyjnego.

Ponadto zbyt wąskie podejście do SEO może nie uwzględniać ważnych elementów strategii cyfrowej, takich jak optymalizacja pod kątem lokalnego wyszukiwania, budowanie marki w wyszukiwarkach czy tworzenie wartościowych treści, które odpowiadają na szereg różnorodnych potrzeb i zainteresowań użytkowników.

Dzisiejsze SEO wymaga holistycznego podejścia, które nie tylko skupia się na kilkudziesięciu frazach kluczowych, ale także na optymalizacji technicznej strony, poprawie użyteczności, szybkości ładowania oraz dostarczaniu treści, które budują zaufanie i autorytet marki. Ignorowanie tych aspektów na rzecz skupienia się na wąskim zakresie fraz kluczowych może nie tylko ograniczyć widoczność w wyszukiwarkach, ale również zaszkodzić ogólnej obecności Twojego biznesu w Internecie.

Ryzyko nadmiernej optymalizacji

Nadmierna optymalizacja pod kątem wąskiego zbioru fraz kluczowych może prowadzić do negatywnych konsekwencji dla witryny. Wyszukiwarki, takie jak Google, poszukują naturalności w sposobie prezentacji treści na stronach internetowych. Kiedy teksty na stronie są zbyt nasycone określonymi frazami kluczowymi lub prze optymalizowana jest część serwisu (np. 1-2 kategorie w sklepie internetowym, a pozostałych 10 o optymalizację nawet się nie otarło), to może to zostać zinterpretowane jako próba manipulacji wynikami wyszukiwania.

Taka praktyka nie tylko obniża jakość użytkowania strony przez odwiedzających, ale również może skutkować sankcjami ze strony wyszukiwarek, włącznie z obniżeniem pozycji strony w wynikach wyszukiwania. Równowaga między optymalizacją a naturalnością treści jest bardzo ważna, aby uniknąć tego ryzyka i zachować pozytywne doświadczenia użytkowników.

Dynamiczny charakter rankingu

SEO to proces ciągły, a nie jednorazowa akcja. Wyszukiwarki regularnie mają aktualizowane algorytmy, aby dostarczać użytkownikom jak najbardziej trafne i wartościowe wyniki. Oznacza to, że pozycje stron w wynikach wyszukiwania są zmienne i dynamiczne. Skupienie się wyłącznie na zamkniętej liczbie fraz kluczowych i zaniedbywanie zmieniających się aspektów SEO, takich jak Core Web Vitals, czy responsywność strony, może sprawić, że strona szybko straci swoją pozycję w wynikach wyszukiwania. Dostosowywanie strategii SEO do ciągle zmieniającego się środowiska i algorytmów wyszukiwarek jest niezbędne do utrzymania i poprawy widoczności.

Nieuwzględnienie intencji użytkownika

Jednym z największych błędów w SEO jest niewłaściwe rozumienie lub ignorowanie intencji stojącej za zapytaniami użytkowników. Użytkownicy szukają w Internecie rozwiązań, informacji, produktów lub usług, które najlepiej odpowiadają ich aktualnym potrzebom. Skupienie się na pozycjonowaniu na zestaw kilkudziesięciu, zamkniętych fraz kluczowych bez głębszego zrozumienia, co użytkownik rzeczywiście próbuje znaleźć, może skutkować niskim poziomem zaangażowania i konwersji. Sukces w SEO osiąga się nie tylko przez dotarcie do użytkownika, ale przede wszystkim przez zaspokojenie jego potrzeb poprzez odpowiednie treści i oferty (zobacz więcej: Content is king – dlaczego król nie żyje?).

To treść buduje widoczność i eksperckość

Treść jest fundamentem każdej skutecznej strategii SEO. Nie tylko pomaga w rankingu dla określonych fraz kluczowych, ale również angażuje i informuje użytkowników, budując wizerunek marki jako autorytetu w danej dziedzinie. Treści o wysokiej jakości, które są wartościowe, użyteczne i odpowiednie dla grupy docelowej, zachęcają do dłuższego przebywania na stronie, częstszego jej odwiedzania oraz dzielenia się nią z innymi. Dobrej treści ani skutecznego contentu marketingu nie da się zamknąć w kilkudziesięciu frazach. Tym bardziej że zapytania użytkowników ciągle ewoluują!

To jak to powinno być z tym pozycjonowaniem na frazy?

Współczesne SEO wymaga podejścia holistycznego, które obejmuje nie tylko starannie dobrane frazy kluczowe, ale także szeroki zakres działań mających na celu optymalizację całej strony internetowej.

Pierwszym krokiem w kierunku skutecznego SEO jest głębokie zrozumienie, czym ono jest i jakie są jego współczesne wymagania. SEO to nie tylko „wspinanie się” na szczyt wyników wyszukiwania dla kilku wybranych fraz. To przede wszystkim poprawa jakości strony w taki sposób, aby była ona jak najlepiej postrzegana przez użytkowników i wyszukiwarki. Oznacza to tworzenie wartościowych i angażujących treści, które odpowiadają na rzeczywiste potrzeby i zapytania użytkowników. Treści te powinny być nie tylko optymalizowane pod kątem słów kluczowych, ale także użyteczne, dostępne i atrakcyjne dla odbiorców.

Skuteczne SEO to również dbałość o aspekty techniczne strony, takie jak szybkość ładowania, responsywność, bezpieczeństwo czy struktura URL. Wszystkie te elementy muszą ze sobą współgrać, tworząc solidne fundamenty pod wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Ważne jest, aby pamiętać, że wyszukiwarki regularnie mają aktualizowane algorytmy, aby promować strony, które najlepiej odpowiadają na potrzeby użytkowników. Dlatego też optymalizacja pod kątem SEO musi być procesem ciągłym, a nie jednorazowym działaniem.

Dobre SEO nie skupia się wyłącznie na konkretnej liczbie fraz kluczowych do pozycjonowania. Wymaga kompleksowego podejścia, które uwzględnia wysoką jakość treści, optymalizację techniczną strony, a także ciągłe dostosowywanie do zmieniających się wytycznych wyszukiwarek i zachowań użytkowników. Tylko takie holistyczne podejście może zapewnić trwałe i skuteczne wyniki, które przyczynią się do wzrostu widoczności w Internecie, zwiększenia ruchu na stronie i, co najważniejsze, do realizacji celów biznesowych.

Wybór oferty pozycjonowania na 30, 50 czy 100 fraz kluczowych może wydawać się kuszący, ale prawdziwa wartość w SEO leży w zrozumieniu i zaspokajaniu potrzeb Twojej docelowej grupy odbiorców. Tylko skupiając się na jakości, zbudujesz solidne fundamenty dla zwiększania widoczności Twojego biznesu w Internecie, która przyniesie długotrwałe korzyści.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane