netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Raport SEO – dlaczego jest tak ważny i co powinien zawierać?
Raport SEO

Raport SEO – dlaczego jest tak ważny i co powinien zawierać?

Raport SEO odgrywa bardzo ważną rolę w strategii marketingowej każdej firmy. Stanowi on szczegółowe podsumowanie działań wykonanych w ciągu ostatniego miesiąca, oferując właścicielowi strony przejrzysty obraz zakresu prac oraz ich efektów. Nie tylko pozwala to na zrozumienie, jakie działania przynoszą najlepsze wyniki i gdzie należy wprowadzić zmiany, ale również umożliwia dobrą współpracę i wzajemne zrozumienie celów pomiędzy firmą a agencją SEO.

Raport SEO czym jest?

Raport SEO jest kompleksowym dokumentem, który w przystępny sposób podsumowuje wszystkie działania przeprowadzone na stronie internetowej i poza nią, mające na celu poprawę jej widoczności w wyszukiwarkach. Jest to narzędzie analityczne i strategiczne, które jest nie tylko jednym z punktów wyjścia dalszych prac SEO, ale również dla właścicieli stron jest dowodem na to, jakie prace zostały wykonane.

Zasadniczo, raport SEO dostarcza ważnych informacji na temat:

 • Aktualnego stanu strony w wynikach wyszukiwania – znajdziesz tu analizę pozycji Twojej witryny dla wybranych fraz kluczowych, co pozwoli Ci zrozumieć, jak strona jest postrzegana przez algorytmy wyszukiwarek.
 • Skuteczności strategii pozycjonowania – dzięki raportowi łatwo ocenisz, które działania SEO przyniosły oczekiwane efekty, a które wymagają dodatkowej pracy lub zmiany podejścia.
 • Identyfikowanie trendów i monitorowanie zmian – raport pozwala również na śledzenie zmian w algorytmach wyszukiwarek i adaptowanie się do nich.
 • Obszarów wymagających uwagi lub poprawy – niezwykle cenna część raportu, wskazuje ona na elementy, które mogą hamować wzrost Twojej strony w wyszukiwarkach lub na potencjalne problemy.
 • Planowanie dalszych działań – na podstawie zebranych danych i analiz, raport SEO umożliwia planowanie skutecznych strategii na przyszłość, które będą wspierały wzrost Twojej strony.

Raporty SEO są niezwykle cenne nie tylko dla specjalistów SEO, którzy na co dzień zajmują się optymalizacją stron, ale również dla właścicieli stron i menedżerów. Dzięki nim możesz nie tylko śledzić postępy działań w Internecie, ale także efektywnie zweryfikować inwestycje w działania marketingowe online. To dzięki regularnym raportom masz pewność, że każda zainwestowana złotówka w SEO, przynosi realne korzyści dla Twojego biznesu.

Pamiętaj również, że dobry raport SEO to taki, który jest nie tylko bogaty w dane, ale także jasny i zrozumiały, umożliwiający łatwą interpretację wyników oraz szybkie podejmowanie decyzji. Warto więc poświęcić mu odpowiednią uwagę i w pełni korzystać z jego możliwości.

Co powinien zawierać raport SEO?

Sukces w pozycjonowaniu strony internetowej zaczyna się od zrozumienia jej obecnej pozycji w wynikach wyszukiwania. To właśnie wysoka widoczność stanowi fundament skutecznego SEO, przekładający się bezpośrednio na wzrost ruchu na stronie i, co za tym idzie, zwiększenie konwersji oraz sprzedaży. Dlatego też, w naszej agencji, co miesiąc, każdy z naszych klientów otrzymuje raport SEO, który nie tylko odzwierciedla bieżący stan ich witryny, ale również zawiera przegląd wykonanych działań w danym miesiącu. Raport SEO powinien zawierać m.in. takie istotne elementy jak:

Informacje o widoczności w wynikach wyszukiwania

Podstawą każdego raportu jest ocena widoczności strony w wynikach wyszukiwania, z naciskiem na pozycje w TOP3, TOP10 i TOP50. To istotne wskaźniki, które pozwalają zrozumieć, jak radzi sobie ona na tle konkurencji i czy osiąga lepszą widoczność. W naszym raporcie prezentujemy aktualny ranking strony oraz obserwowane zmiany w pozycjach dla wybranych fraz kluczowych. Umożliwia to szybką reakcję na ewentualne spadki i wykorzystanie potencjału wzrostowego.

Wykresy, które dołączamy do raportu, pozwalają łatwo zorientować się w ogólnym trendzie wzrostów lub spadków strony w określonym przedziale czasowym. Dzięki temu możemy wspólnie z klientem analizować efekty naszych działań i dostosowywać strategię SEO do aktualnych potrzeb.

Widoczność na konkretne słowa kluczowe

Podczas każdego audytu SEO, który przeprowadzamy w naszej agencji, skrupulatnie badamy to, na jakie słowa kluczowe Twoja strona internetowa jest wyświetlana w wynikach wyszukiwania. To ważny etap, który pozwala nam na dokładny wybór fraz kluczowych, mających największy potencjał w przyciąganiu do serwisu odpowiedniej grupy odbiorców.

Naszym głównym celem jest zapewnienie tego, aby Twoja witryna osiągnęła jak najwyższą pozycję w organicznych wynikach wyszukiwania Google dla wyselekcjonowanych słów kluczowych. W raporcie SEO, który otrzymujesz od nas co miesiąc, znajdziesz dane obrazujące widoczność serwisu na najważniejsze z nich.

Bieżące śledzenie statystyk wejść na stronę z różnych urządzeń

W naszej agencji SEO dużo uwagi poświęcamy na bieżące śledzenie statystyk wejść na Twoją stronę z różnych urządzeń. Dzisiejsi użytkownicy korzystają bowiem nie tylko z komputerów, ale również smartfonów i tabletów, a zrozumienie ich preferencji staje się niezwykle istotne dla sukcesu każdej witryny internetowej.

Pozwala to nie tylko na techniczną optymalizację strony pod kątem różnych urządzeń, ale także na precyzyjne dostosowanie strategii treści marketingowych. Naszym celem jest nieustanne poprawianie doświadczeń użytkowników i zwiększanie ich zaangażowania.

Ruch organiczny na stronie internetowej w raporcie SEO

Kolejnym ważnym elementem naszej pracy jest analiza ruchu organicznego. Informacje o tym, ile osób odwiedza Twoją stronę dzięki naturalnym, niepłatnym wynikom wyszukiwania, są dla nas bezcenne. Wzrost widoczności w organicznych wynikach wyszukiwania to bowiem większa liczba wizyt i szansa na zwiększenie konwersji.

Dzięki analizie danych z raportu SEO obserwujemy zmiany w liczbie odwiedzin w różnych przedziałach czasowych, identyfikujemy trendy oraz sezonowe wzorce w ruchu organicznym. Daje to możliwość lepszego zrozumienia zachowań Twoich użytkowników i dostosowania strategii SEO, aby jeszcze lepiej odpowiadać na ich potrzeby.

Link building, czyli zdobywanie linków zwrotnych

Link building, czyli proces pozyskiwania linków z zewnętrznych stron do witryny, to jedna z podstawowych strategii w SEO. Dobrej jakości linki zwrotne nie tylko zwiększają autorytet Twojej strony w oczach Google, ale także przyczyniają się do poprawy jej pozycji w wynikach wyszukiwania. W naszych raportach szczegółowo analizujemy profile linków zwrotnych, identyfikując nowo pozyskane linki, oceniając ich wartość i wpływ na pozycję strony:

 • Analiza jakości linków – oceniamy, czy linki pochodzą z zaufanych, tematycznie powiązanych z Twoją branżą źródeł.
 • Monitorowanie profilu linków – śledzimy zmiany w profilu linków zwrotnych, wychwytując wszelkie niepożądane działania konkurencji mogące wpłynąć negatywnie na Twoją witrynę.

Publikacje wewnętrzne w raporcie SEO

Kolejnym kluczowym aspektem, na który zwracamy uwagę, są publikacje wewnętrzne. Regularne publikowanie wartościowych, unikalnych i dobrze zoptymalizowanych treści pod SEO pomoże znacząco wpłynąć na widoczność strony w sieci. Przy czym, kiedy mówimy o publikacjach wewnętrznych, mamy na myśli coś więcej niż tylko tworzenie treści zoptymalizowanych pod kątem wyszukiwarek.

Oczywiście, dążymy do tego, aby były one przyjazne dla SEO, ale równie ważne jest dla nas, aby były one cenne i angażujące dla użytkowników odwiedzających Twoją stronę. Oznacza to, że każdy artykuł, wpis na blogu firmowym, czy opis produktu jest tworzony z myślą o tym, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby i zapytania odwiedzających, jednocześnie wspierając pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania.

Optymalizacje strony w raporcie SEO

Kolejnym ważnym elementem raportu SEO jest również optymalizacja strony. Sekcja ta jest nie tylko odzwierciedleniem wykonanej pracy, ale także drogowskazem na przyszłość, wskazującym, jakie kroki należy podjąć, aby dalej rozwijać obecność online. Należy podkreślić, że optymalizacja strony to proces ciągły, który wymaga regularnych przeglądów i aktualizacji, aby dostosować ją do zmieniających się algorytmów wyszukiwarek oraz preferencji użytkowników.

W tej sekcji raportu SEO koncentrujemy się na wszystkich technicznych i treściowych aspektach optymalizacji, które zostały zrealizowane w danym okresie. Wśród nich znajdują się m.in.:

 • Poprawki techniczne – takie jak usprawnienie szybkości ładowania strony, poprawa responsywności, czy eliminacja błędów 404.
 • Optymalizacja treści – w tym aktualizacja istniejących treści pod kątem SEO, dodawanie wartościowych treści z odpowiednio dobranymi słowami kluczowymi, oraz optymalizacja metadanych.
 • Struktura strony – ulepszanie hierarchii i nawigacji strony, aby ułatwić zarówno użytkownikom, jak i robotom wyszukiwarek przeglądanie i indeksowanie strony.

Komentarze specjalistów – ważny element raportu SEO

To, co wyróżnia nasze raporty, to nie tylko prezentacja surowych danych i wykonanych działań, ale także profesjonalna analiza i rekomendacje naszych specjalistów SEO. W tej części raportu dzielimy się naszymi spostrzeżeniami i wskazówkami, które są wynikiem głębokiej analizy Twojej strony i rynku. Znajdziesz tu m.in.:

 • Analizę efektywności – ocena, jak zrealizowane optymalizacje wpłynęły na widoczność strony i ruch organiczny.
 • Rekomendacje strategiczne – praktyczne wskazówki, jakie dalsze działania można podjąć, aby poprawić pozycjonowanie strony, zwiększyć ruch i poprawić konwersję.
 • Trendy i nowości – informacje o najnowszych trendach w SEO oraz zmianach w algorytmach wyszukiwarek, które mogą wpłynąć na strategię SEO Waszej strony.

Co jeszcze może znaleźć się w raporcie SEO?

Oprócz standardowych elementów, w rozszerzonych raportach SEO mogą znaleźć się również inne dodatkowe elementy, takie, jak m.in.

 • Analiza ruchu z podziałem na kanały – jest to szczegółowa analiza źródeł ruchu na stronę, w tym ruch z wyszukiwarek, mediów społecznościowych i bezpośrednich odwiedzin. Daje to wiedzę, pozwalającą zrozumieć, jakie kanały przynoszą najwięcej wartości i na których należy się skupić w przyszłych strategiach.
 • Analiza konkurencji – poprzez dokładne badanie działań konkurentów na rynku, można zidentyfikować mocne i słabe strony ich strategii SEO. Pozwala to na lepsze zrozumienie pozycji strony w branży i wskazuje na potencjalne obszary, które można rozwinąć.
 • Średni czas spędzony na stronie przez użytkowników – jest to analiza tego, jak długo użytkownicy pozostają na stronie, jakie jest ich zaangażowanie, jest to odzwierciedlenie m.in. jakości dostarczanych treści czy struktury strony.

Dlaczego raport SEO jest tak ważny?

W naszej agencji SEO rozumiemy, że transparentność i precyzyjne raportowanie są kluczowymi elementami budującymi zaufanie i efektywność działań SEO. Co istotne, ich dostarczanie nie jest tylko formalnością – to podstawa dla zrozumienia i oceny efektywności strategii, które wdrażamy. Jest to ważne, ponieważ:

 • Regularne raporty SEO pozwalają zobaczyć, jakie postępy zostały poczynione w określonym czasie, w kontekście pozycjonowania strony w wyszukiwarkach.
 • Dzięki analizie wyników możemy ocenić, które działania SEO przynoszą oczekiwane efekty, a które wymagają korekty.
 • Na podstawie danych z raportów możemy wspólnie decydować o dalszych krokach w strategii SEO, aby zmaksymalizować jej skuteczność.
 • Regularne raportowanie pokazuje Ci, jakie działania zostały podjęte w Twoim imieniu, budując transparentność i zaufanie.
 • W przypadku wykrycia niepożądanych zmian w rankingu, raporty umożliwiają szybką interwencję i dostosowanie strategii.

Jak często należy tworzyć raporty SEO?

Częstotliwość tworzenia raportów SEO może różnić się w zależności od konkretnych celów biznesowych, dynamiki branży oraz zakresu podjętych działań SEO. W naszej agencji zalecamy jednak comiesięczne raporty, które umożliwiają bieżące monitorowanie efektów pracy i dostosowywanie strategii w odpowiednim czasie. Natomiast dla bardziej strategicznego spojrzenia na efekty SEO, warto dokonywać również głębszych analiz na poziomie kwartalnym. Jest to wówczas czas na ocenę długoterminowego wpływu naszych działań na Twoją widoczność online.

Dlaczego wiele firm nadal nie daje raportu SEO?

Jak już wspomniałam wcześniej, transparentność w relacji między klientem a wykonawcą powinna stanowić fundament współpracy. W netfokus zawsze dbamy o to, by nasi klienci otrzymywali regularne raporty SEO, pozwalające na pełne zrozumienie podejmowanych działań oraz ich efektów. Niemniej jednak często spotykamy się z sytuacjami, w których klienci, obsługiwani wcześniej przez inne firmy, nie otrzymywali takich raportów. Jako przyczyny tego stanu rzeczy, firmy często zasłaniają się mało przekonującymi argumentami, takimi jak np.:

 • Tajemnica przedsiębiorstwa – część agencji może zasłaniać się „tajemnicą przedsiębiorstwa”, sugerując, że metody i strategie, których używają, są unikalne i nie mogą zostać ujawnione klientom. Jest to jednak często pretekst do ukrywania braku efektywnych działań.
 • Brak standardowych procedur – niektóre agencje SEO nie mają wdrożonych standardowych procedur dotyczących raportowania, co sprawia, że proces ten jest pomijany lub traktowany jako mniej istotny.
 • Obawy przed oceną – może bowiem istnieć obawa, że klient nie będzie zadowolony z wyników prezentowanych w raporcie, szczególnie jeśli krótkoterminowe cele nie zostały osiągnięte. W efekcie firmy wolą nie dzielić się raportami, aby uniknąć trudnych pytań.
 • Niedostateczna wiedza lub zasoby – w niektórych przypadkach, brak raportów może wynikać z niedostatecznej wiedzy lub zasobów potrzebnych do ich stworzenia. Przygotowanie szczegółowego raportu SEO wymaga czasu, umiejętności i odpowiednich narzędzi.
 • Unikanie odpowiedzialności – brak regularnych raportów może być również próbą uniknięcia odpowiedzialności za nieskuteczne działania SEO. Bez raportu trudniej ocenić postępy i efektywność wdrożonych strategii.

W naszej agencji, wiemy, jak ważna jest transparentność i otwarta komunikacja. Dlatego regularne raportowanie jest dla nas nie tylko obowiązkiem, ale także sposobem na budowanie zaufania i długotrwałych relacji z naszymi klientami. Wierzymy, że tylko poprzez wspólną pracę, otwartość na sugestie i gotowość do dostosowań, można osiągnąć najlepsze rezultaty w SEO. Dostarczanie szczegółowych raportów jest zatem nieodzownym elementem naszej pracy, umożliwiającym klientom pełne zrozumienie podejmowanych działań oraz ich wpływu na widoczność i efektywność strony internetowej w wyszukiwarkach.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane