netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Poradniki > Pozycjonowanie i optymalizacja grafik. Jak robić to dobrze?
Pozycjonowanie i optymalizacja grafik. Jak robić to dobrze?

Pozycjonowanie i optymalizacja grafik. Jak robić to dobrze?

Optymalizacja grafik pod kątem SEO to istotny element strategii pozycjonowania, który często jest pomijany. Dobrze zoptymalizowane obrazy mogą znacząco zwiększyć widoczność strony w wynikach wyszukiwania, zarówno w ogólnych wynikach Google, jak i w sekcji Grafika. Dzięki odpowiedniej optymalizacji obrazów, możesz przyciągnąć nowych użytkowników, zwiększyć ruch na stronie oraz poprawić ogólną wydajność witryny.

Dlaczego grafiki są istotne dla widoczności w Internecie?

Grafiki odgrywają kluczową rolę w zwiększaniu widoczności w Internecie, wpływając na wiele aspektów doświadczenia użytkownika i optymalizacji strony. Oto kilka powodów, dla których są tak istotne:

 • Poprawiają wrażenia użytkownika – estetyczne i angażujące obrazy przyciągają uwagę odwiedzających, sprawiając, że treść staje się bardziej przystępna i interesująca. To skutkuje dłuższym czasem spędzonym na stronie i mniejszym wskaźnikiem odrzuceń, co z kolei pozytywnie wpływa na pozycjonowanie w wyszukiwarkach.
 • Podnoszą konwersję – w sektorze e-commerce, gdzie kluczowe jest prezentowanie produktów w jak najlepszym świetle, wysokiej jakości grafiki mają bezpośredni wpływ na decyzje zakupowe klientów. Dobrze zoptymalizowane zdjęcia produktów pomagają w szybszym podejmowaniu decyzji i zmniejszają niepewność kupujących.
 • Budują identyfikację marki – spójne, estetyczne i unikalne grafiki mogą tworzyć wizualny język marki, który klienci szybko rozpoznają. To z kolei pomaga w budowaniu lojalności klientów i powiększaniu świadomości marki w Internecie.
 • Wspierają strategię SEO – optymalizacja obrazów pod kątem wyszukiwarek to sposób na zdobycie dodatkowego ruchu. Dobrze opisane i zoptymalizowane obrazy pojawiają się nie tylko w Google Grafika, ale także w wynikach ogólnych, gdzie wzbogacają wyniki wyszukiwania (rich snippets). To prowadzi do zwiększenia widoczności, co może być kluczowe w wielu branżach.
 • Zwiększają zasięg w mediach społecznościowych – grafiki są często udostępniane w mediach społecznościowych, gdzie wizualna zawartość szybko rozprzestrzenia się wśród użytkowników. Dzięki temu marka może dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, zwiększając zaangażowanie i generując potencjalnie więcej linkowań zewnętrznych prowadzących do witryny.

Podsumowując, grafiki są istotne dla widoczności w Internecie, ponieważ nie tylko poprawiają wrażenia użytkownika i konwersje, ale również wzmacniają strategię SEO oraz pomagają w kreowaniu tożsamości marki w przestrzeni cyfrowej.

Optymalizacja grafik – jak się do tego zabrać?

Optymalizacja grafik jest niezbędna do zapewnienia efektywnego działania strony internetowej lub sklepu online. Odpowiednio zoptymalizowane obrazy nie tylko poprawiają jakość doświadczenia użytkownika, ale również wpływają na szybkość ładowania strony, pozycjonowanie w wyszukiwarkach i konwersję. Poprawne przygotowanie zdjęć i ilustracji wymaga starannego planowania i zastosowania kilku kluczowych zasad optymalizacji. Poniżej znajdziesz opis kroków do skutecznego zoptymalizowania grafik na stronie.

Optymalizacja grafik krok po kroku

 • Wybierz odpowiedni format – wybierz najlepszy format graficzny dla swoich obrazów. JPEG jest doskonały dla fotografii, PNG sprawdza się dla grafik z przezroczystością, a SVG dla elementów wektorowych, które muszą zachować skalowalność.
 • Zmniejsz rozmiar pliku – użyj narzędzi do kompresji, aby zmniejszyć rozmiar pliku bez utraty jakości. Narzędzia takie jak TinyPNG, ImageOptim czy inne mogą pomóc w optymalizacji.
 • Twórz opisowe nazwy plików – nadaj plikom odpowiednie, opisowe nazwy zawierające kluczowe słowa odnoszące się do treści grafiki, np. „czarna-sukienka-koktajlowa.jpg”.
 • Stosuj atrybuty alt – każdy obraz powinien mieć wypełniony atrybut alt, który zawiera opis z odpowiednimi słowami kluczowymi. Atrybut alt pomaga wyszukiwarkom zrozumieć zawartość grafiki, a także zapewnia dostępność dla osób korzystających z czytników ekranów.
Optymalizacja grafik - tekst alternatywny (przykład)
Optymalizacja grafik – tekst alternatywny (przykład)
 • Użyj danych strukturalnych – dodaj dane strukturalne (np. Schema.org) do obrazów, aby dostarczyć wyszukiwarkom więcej informacji na temat zawartości grafik.
 • Upewnij się, że obrazy są responsywne – zastosuj technikę „srcset”, aby dostosować rozdzielczość obrazów do różnych rozmiarów ekranu i urządzeń. Pozwoli to na szybsze ładowanie się strony i dostosowanie jej do potrzeb użytkowników mobilnych.
 • Dodaj obrazy do mapy strony – upewnij się, że obrazy są zawarte w mapie strony (sitemap.xml), co ułatwi ich indeksowanie przez wyszukiwarki.
 • Unikaj duplikatów – jeśli ten sam obraz musi być użyty w wielu miejscach, upewnij się, że każda kopia jest odpowiednio zoptymalizowana i opisana.
 • Monitoruj wyniki – regularnie monitoruj wyniki optymalizacji za pomocą narzędzi takich jak Google Analytics i Search Console, aby ocenić wpływ zmian na ruch i pozycję strony.

Stosując te kroki, zoptymalizujesz grafiki na swojej stronie lub w sklepie internetowym w sposób, który poprawi szybkość ładowania, SEO oraz ogólną atrakcyjność wizualną dla odwiedzających.

Zasady pozycjonowania grafik – o czym pamiętać?

Pozycjonowanie grafik to bardzo istotny element strategii SEO, który pomaga zwiększyć widoczność obrazów w wynikach wyszukiwania. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu obrazów możesz poprawić ich widoczność zarówno w Google Grafika, jak i w standardowych wynikach wyszukiwania. Jednak skuteczne pozycjonowanie wymaga znajomości i stosowania kilku ważnych zasad, aby obrazy stały się potężnym narzędziem wspierającym ogólną strategię SEO.

1. Unikaj nieopisanych obrazów

Wypełnienie atrybutów alt jest kluczowe dla zrozumienia treści obrazu przez wyszukiwarki. Bez odpowiednich opisów Google nie będzie w stanie zidentyfikować, co przedstawia grafika, przez co obrazy mogą nie pojawiać się w wynikach wyszukiwania. Atrybut alt dostarcza również informacji osobom korzystającym z czytników ekranów, umożliwiając dostępność wizualną dla osób z niepełnosprawnościami. Tworząc atrybut alt, zadbaj o krótki, lecz dokładny opis zawartości obrazu, zawierający słowa kluczowe.

2. Zadbaj o kompresję

Duże pliki graficzne są często głównym powodem wydłużonego czasu ładowania się strony, co wpływa negatywnie na SEO. Kompresja plików pozwala na skrócenie tego czasu bez znacznego wpływu na jakość obrazu. Narzędzia takie jak TinyPNG czy ImageOptim mogą pomóc w automatycznym kompresowaniu plików przed ich dodaniem do witryny. Kompresuj wszystkie obrazy, zachowując równowagę między jakością a rozmiarem.

3. Uważaj na prawa autorskie

Nieprawidłowe wykorzystanie obrazów chronionych prawami autorskimi może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych. Upewnij się, że masz prawo do użycia każdej grafiki na swojej stronie. Korzystaj z własnych zdjęć, banków zdjęć z licencją Creative Commons lub kupuj obrazy z legalnych źródeł. Zawsze czytaj warunki licencji, aby zrozumieć, jakie są ograniczenia w użyciu.

4. Twórz spójną strategię

Wszystkie obrazy na stronie powinny być zintegrowane ze strategią SEO i komunikacją marki. Upewnij się, że grafiki są tematycznie zgodne z content marketingiem na stronie i wspierają ogólne cele SEO, takie jak budowanie autorytetu w danej branży czy zwiększanie rozpoznawalności marki. Spójność wizualna grafiki z treścią wpływa również na odbiór strony przez użytkowników, którzy łatwiej rozpoznają markę i zrozumieją, co oferujesz.

Moje obrazy w Google Grafika – jak to zrobić?

Aby obrazy z Twojej strony lub sklepu internetowego znalazły się w wyszukiwarce Google Grafika i przyciągały ruch, kluczowe jest skupienie się na wymienionych już wyżej aspektach optymalizacji SEO. Systematyzując wcześniejsze wskazówki, pierwszym krokiem jest zatem użycie odpowiednich, opisowych nazw plików, które zawierają adekwatne słowa kluczowe odnoszące się do obrazu, np. „eleganckie-srebrne-zegarki.jpg” zamiast „IMG00123.jpg”.

Ważne jest również dodanie opisowego tekstu w atrybutach alt, które pomagają Google zrozumieć kontekst i zawartość obrazu, co jest szczególnie istotne dla obrazów, które nie zawierają czytelnego tekstu. Dodatkowo powinieneś zadbać o kompresję obrazów, by były jak najmniejsze bez utraty jakości, co wpływa na szybkość ładowania się strony, będąc ważnym czynnikiem w rankingu SEO i optymalizacji technicznej strony.

Google Grafika- przykład
Google Grafika- przykład

Kolejnym ważnym elementem jest utworzenie i zaktualizowanie mapy strony zawierającej odnośniki do obrazów (sitemap z grafikami), co ułatwia wyszukiwarkom indeksowanie zdjęć. Możesz również zastosować odpowiednie oznaczenia Schema.org dla obrazów, by wzbogacić informacje o nich, które są dostępne dla wyszukiwarek. Zawsze upewnij się, że obrazy są umieszczone na stronach z odpowiednimi, kontekstowymi opisami, które wspierają ich znaczenie i wyszukiwalność. Dzięki przestrzeganiu tych zasad, obrazy na Twojej stronie nie tylko będą lepiej widoczne w Google Grafika, ale również mogą przyczynić się do poprawy ogólnej widoczności strony w wyszukiwarce.

Nie optymalizujesz zdjęć i obrazów? Uważaj!

Niezoptymalizowane grafiki mogą znacząco wpływać na efektywność działania strony internetowej lub sklepu online. Zaniedbanie odpowiedniej optymalizacji obrazów może prowadzić do poważnych problemów, które wpłyną zarówno na doświadczenie użytkownika, jak i ogólną skuteczność SEO. W konsekwencji może to skutkować spadkiem ruchu, niższymi pozycjami w wynikach wyszukiwania, a nawet konsekwencjami prawnymi. Poniżej omówimy najważniejsze zagrożenia związane z niezoptymalizowanymi grafikami:

 • Wolne ładowanie strony – zbyt duże pliki graficzne znacznie spowalniają czas ładowania strony. Dłuższy czas ładowania prowadzi do zwiększenia wskaźnika odrzuceń, gdyż użytkownicy szybko opuszczają stronę, która ładuje się za wolno. Wpływa to również negatywnie na pozycjonowanie, gdyż szybkość ładowania jest ważnym czynnikiem rankingowym i oddziałuje na aspekt UX w SEO.
 • Niższe pozycje w wyszukiwarkach – brak optymalizacji atrybutów alt i opisów prowadzi do sytuacji, w której wyszukiwarki nie są w stanie prawidłowo zidentyfikować zawartości obrazów. W rezultacie obrazy mają niższą widoczność w Google Grafika, co przekłada się na mniejszy ruch na stronie.
 • Problemy z dostępnością – brak atrybutów alt lub nieodpowiednie ich użycie utrudnia dostępność treści dla osób korzystających z czytników ekranów, wpływając na dostępność strony dla osób z niepełnosprawnościami.
 • Zagrożenia prawne – korzystanie z obrazów bez odpowiednich praw autorskich lub licencji może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych, takich jak grzywny czy usuwanie obrazów ze strony. W przypadku sklepu internetowego może to nawet skutkować utratą zaufania klientów.
 • Nieaktualne grafiki – zaniedbanie regularnej aktualizacji grafik może prowadzić do wykorzystania przestarzałych obrazów, które już nie odzwierciedlają oferty. To myli użytkowników i zmniejsza ich zaufanie do marki.
 • Brak spójności z marką – niezoptymalizowane grafiki często nie wpisują się w spójną strategię wizualną marki, co prowadzi do zamieszania i utrudnia budowanie rozpoznawalności.

Podsumowując, niezoptymalizowane grafiki na stronie mogą prowadzić do licznych problemów wpływających na wydajność, dostępność i reputację. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać i optymalizować obrazy na stronie, zapewniając ich najlepszą jakość i funkcjonalność.

Optymalizacja grafik? Zapytaj specjalistę

Optymalizacja grafik to istotny element strategii SEO, który wpływa na widoczność strony w wyszukiwarkach, czas ładowania oraz ogólne wrażenia użytkownika. Dbałość o szczegóły, takie jak odpowiednie nazwy plików, atrybuty alt czy kompresja, pozwala zwiększyć widoczność strony w wynikach Google i zapewnić lepsze doświadczenie użytkownikom. Skorzystanie z pomocy specjalistów SEO może być niezbędne, by grafiki na Twojej stronie działały na korzyść Twojego biznesu, przynosząc więcej ruchu i konwersji:

 • Głębsze zrozumienie wyszukiwarekspecjalista SEO ma pełne zrozumienie aktualnych algorytmów wyszukiwarek i wie, jak dostosować strategie optymalizacji obrazów, by były one bardziej przyjazne dla wyszukiwarek. Może pomóc w dobraniu właściwych nazw plików, atrybutów alt i danych strukturalnych.
 • Techniczne kompetencje – ekspert jest zaznajomiony z różnymi technicznymi aspektami optymalizacji, takimi jak kompresja obrazów, formatowanie pod kątem różnych urządzeń czy tworzenie mapy strony z grafikami. Dzięki temu obrazy będą ładować się szybciej, poprawiając ogólne wrażenia użytkownika.
 • Śledzenie trendów – specjalista SEO jest na bieżąco z najnowszymi trendami i zmianami w algorytmach wyszukiwarek, dzięki czemu potrafi szybko dostosować strategię optymalizacji. To zapewnia, że grafiki pozostaną zoptymalizowane zgodnie z najnowszymi wymaganiami.
 • Unikanie zagrożeń prawnych – ekspert pomoże zidentyfikować obrazy narażone na problemy związane z prawami autorskimi, doradzi w wyborze legalnych źródeł lub podpowie, jak właściwie oznaczyć licencje.
 • Spójna strategia – dzięki konsultacji ze specjalistą, obrazy zostaną odpowiednio wpasowane w strategię SEO całej witryny. To zapewnia spójność z tożsamością marki, wspierając skuteczne pozycjonowanie i budowanie rozpoznawalności.
 • Regularna analiza – specjalista SEO pomoże w monitorowaniu skuteczności optymalizacji grafik, dostarczając szczegółowych raportów i wskazówek dotyczących dalszych ulepszeń.

Współpraca ze specjalistą SEO w tak ważnym zakresie, jakim jest optymalizacja grafik pozwala uniknąć powszechnych błędów, zapewnia techniczną i strategiczną precyzję oraz zwiększa szanse na skuteczne pozycjonowanie zarówno obrazów, jak i całej witryny w wynikach wyszukiwania.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane