netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Pozycja w Google – jak sprawdzić pozycję strony?
Pozycja w Google jak sprawdzić pozycję strony

Pozycja w Google – jak sprawdzić pozycję strony?

Wysokie miejsce w rankingu nie tylko zwiększa widoczność Twojej marki, ale także przyciąga więcej odwiedzających, co może wpływać na większe zyski. Ale jak możesz skutecznie monitorować pozycję strony w Google? W tym artykule omówię różne metody i narzędzia, które pomogą Ci efektywnie śledzić i analizować pozycję Twojej strony, dzięki czemu dostosujesz strategię SEO tak, aby osiągać jak najlepsze wyniki.

Jak działa wyszukiwarka Google?

Jeśli chcesz skutecznie poprawić pozycję swojej strony w Google, musisz na początku zrozumieć, w jaki sposób działa ta wyszukiwarka. W tym przypadku wszystko zaczyna się od algorytmu Google zaawansowanego, matematycznego i informatycznego systemu, który decyduje, jakie strony pojawią się w wynikach wyszukiwania i w jakiej kolejności. Algorytm ten jest stale aktualizowany i dopracowywany, aby zapewnić jak najlepsze wyniki dla użytkowników.

Google skanuje (indeksuje) i analizuje miliardy stron internetowych, uwzględniając setki czynników rankingowych, takich jak m.in. słowa kluczowe, jakość i aktualność treści, czas ładowania strony, linki zwrotne, oraz wiele innych. Wszystkie te elementy są ważone i oceniane, aby określić, gdzie dana strona powinna znajdować się w wynikach wyszukiwania dla danej frazy. Dla właścicieli stron kluczowe jest zrozumienie, że optymalizacja pod kątem tych czynników (SEO) może znacząco wpłynąć na „pozycję strony w Google”, co z kolei ma bezpośredni wpływ na sukces ich biznesu online.

Co daje wysoka pozycja strony w Google?

Utrzymywanie wysokiej pozycji strony w wynikach wyszukiwania Google jest jednym z najważniejszych celów każdego przedsiębiorcy prowadzącego działalność online. Dlaczego? Ponieważ wysokie pozycje przekładają się bezpośrednio na:

 • Większy ruch organiczny, a to z kolei oznacza więcej potencjalnych klientów odwiedzających Twoją stronę. Statystycznie bowiem, strony pojawiające się na pierwszej stronie wyników Google otrzymują ok. 92% całego ruchu, który dramatycznie spada wraz z każdą kolejną stroną. To pokazuje, jak ważne jest bycie w TOP 10, szczególnie w TOP 3, przyciągających najwięcej kliknięć.
 • Większą widoczność marki – im wyższa pozycja, tym więcej osób zobaczy Twoją markę przy wyszukiwaniu kluczowych dla Ciebie fraz. To zwiększa jej rozpoznawalność i buduje zaufanie wśród konsumentów (jest to ważne w budowaniu długoterminowych relacji z klientami).
  Lepszą jakość ruchu – wysokie pozycje często oznaczają, że Twoja strona jest uważana za ważniejszą i bardziej godną zaufania w oczach Google oraz użytkowników. To przyciąga ruch o wyższej jakości, czyli użytkowników, którzy są bardziej zainteresowani Twoimi produktami lub usługami.
 • Przewagę konkurencyjną – jeżeli Twoja strona wyświetla się wyżej niż konkurenci, masz większą szansę na przyciągnięcie uwagi i zainteresowania potencjalnych klientów. To jest szczególnie ważne w branżach, gdzie rywalizacja o klienta jest zacięta.

Dlaczego monitoring pozycji jest ważny?

Monitoring pozycji strony w Google jest jednym z najważniejszych elementów strategii SEO. Śledzenie tego, na jakie słowa kluczowe Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania i ile ruchu one generują, pozwala nie tylko zrozumieć efektywność Twoich działań SEO, ale również reagować na zmiany, które mogą wpłynąć na Twoją widoczność w Internecie. Dlaczego stałe monitorowanie pozycji strony w Google jest tak ważne?

Zrozumienie Twojej obecnej pozycji

Zrozumienie, gdzie obecnie znajduje się Twoja strona w wyszukiwarce Google, jest niezbędne do oceny skuteczności obecnych działań SEO. Twoja aktualna pozycja daje Ci bezpośredni wgląd w to, jak efektywne są Twoje słowa kluczowe, optymalizacja treści, strategia linkowania wewnętrznego i zewnętrznego, oraz inne elementy SEO. Jeśli Twoje kluczowe strony rankują wysoko, jest to znak, że działania są prowadzone w prawidłowy sposób. Jeśli jednak zauważysz spadek, może to być sygnał, że wymagane są dodatkowe optymalizacje lub strategiczne zmiany.

Monitoring pozwala też na benchmarking (analizę porównawczą) względem konkurencji. Możesz obserwować, jak pozycje Twojej strony zmieniają się w odpowiedzi na działania konkurentów, co jest ważne w dynamicznie zmieniających się branżach. To daje Ci możliwość dostosowania swoich strategii SEO w czasie rzeczywistym, aby utrzymać lub nawet zwiększyć swoją przewagę rynkową.

Reagowanie na zmiany algorytmu Google

Google od lat, regularnie aktualizuje swój algorytm, a każda zmiana może mieć duży wpływ na to, jak oceniana jest Twoja strona i gdzie pojawia się w wynikach wyszukiwania. Na przykład, wprowadzenie przez Google algorytmu „Mobile First” znacząco zmieniło priorytety rankingowe stron, premiujące te, które są lepiej przystosowane do urządzeń mobilnych.

Dlatego, śledząc swoje pozycje strony w Google, jesteś w stanie szybko zidentyfikować potencjalne problemy wynikające z aktualizacji algorytmu. Jeżeli zauważysz nagle spadek pozycji, może to być wskazówka, że ostatnia aktualizacja negatywnie wpłynęła na Twoją stronę i wymagane są zmiany w optymalizacji. W szybkim odzyskaniu utraconych pozycji mogą wówczas pomóc natychmiastowe działanie, takie jak poprawa szybkości ładowania strony, zwiększenie dostępności mobilnej, lub aktualizacja treści.

Monitoring pozycji umożliwia również identyfikację trendów SEO, które mogą być wykorzystane do przewidywania przyszłych zmian w algorytmach. Dzięki temu jesteś w stanie proaktywnie dostosowywać swoje strategie i unikać potencjalnych strat spowodowanych przez tego rodzaju zmiany.

Czemu warto analizować pozycję fraz kluczowych w Google?

Zarówno podstawą skutecznej strategii SEO, jak i niezbędnym elementem prowadzenia biznesu online jest też analiza pozycji fraz kluczowych w Google. Pozwala to nie tylko zrozumieć, jak widoczna jest Twoja strona w Internecie, ale również wpływa na strategiczne decyzje, które mogą przekształcić sposób, w jaki prowadzisz działania marketingowe i sprzedażowe. Oto dlaczego powinieneś regularnie analizować pozycje strony w Google, względem kluczowych fraz, które są istotne dla Twojego biznesu.

Poznasz efektywność słów kluczowych

Pierwszym i podstawowym powodem, dla którego warto analizować pozycje kluczowych fraz, jest ocena efektywności Twojej obecnej strategii słów kluczowych. Zrozumienie, które z nich przynoszą wysoką pozycję, a które wymagają dodatkowej pracy, jest istotne w pisaniu tekstów pod SEO na Twojej stronie. Pozycje te mogą Ci powiedzieć, czy Twoje słowa kluczowe są dobrze dobrane do intencji i potrzeb Twoich użytkowników, czy też może powinieneś przemyśleć i zmienić swoje podejście.

Wpływ na ruch na stronie i ROI

Wysokie rankingi dla odpowiednich fraz kluczowych przekładają się bezpośrednio na większy ruch organiczny. Im wyżej Twoja strona jest widoczna w wynikach wyszukiwania, tym więcej potencjalnych klientów może trafić na Twoje produkty czy usługi. To z kolei może znacząco zwiększyć Twój zwrot z inwestycji (ROI) w SEO, ponieważ organiczny ruch jest zazwyczaj mniej kosztowny niż płatne kampanie reklamowe, a jednocześnie może przynosić równie dobre lub nawet lepsze wyniki.

Optymalizacja strategii marketingowej

Analiza pozycji kluczowych fraz daje również wgląd do informacji, które mogą pomóc w optymalizacji Twojej ogólnej strategii marketingowej. Możesz zidentyfikować, które frazy przynoszą najwięcej konwersji i skupić na nich swoje działania, zwiększając efektywność swoich kampanii. Ponadto wiedza o tym, jakie frazy są popularne i jak zmieniają się ich pozycje w czasie, pozwala na szybkie reagowanie na zmieniające się trendy i zachowania użytkowników.

Informacja o konkurencji

Monitoring pozycji kluczowych fraz, to także doskonały sposób na śledzenie działań konkurencji. Możesz w ten sposób zobaczyć, które frazy są zoptymalizowane przez Twoich konkurentów i jak to wpływa na ich widoczność w Google. Dzięki temu jesteś w stanie lepiej zrozumieć swoją pozycję rynkową i dostosować swoje strategie, aby skutecznie rywalizować w swojej branży.

Długoterminowa wartość i rozwój

Regularna analiza pozycji fraz kluczowych w Google umożliwia także planowanie długoterminowych strategii rozwoju. Poprzez monitorowanie trendów i przewidywanie zmian możesz lepiej przygotować się na przyszłość i rozwijać swoje działania w taki sposób, by maksymalizować potencjalne korzyści. Rozwój i optymalizacja SEO to bowiem proces ciągły, który wymaga stałego dostosowywania, a analiza kluczowych fraz stanowi w tym przypadku nieocenione narzędzie.

Jak sprawdzić, czy moja strona jest widoczna w Google?

Zastanawiasz się może nad tym, czy Twoja strona internetowa jest widoczna w wyszukiwarce Google? Pytanie to często pojawia się w kontekście prowadzenia działalności w Internecie. Aby bowiem Twoja strona przyciągała ruch, musi być najpierw zaindeksowana przez Google. Poniżej wyjaśniam, co to znaczy i jak możesz to sprawdzić, korzystając z Google Search Console.

Co to jest indeksowanie?

Indeksowanie to proces, w którym Google zbiera i przechowuje informacje o Twojej stronie w swojej bazie danych – indeksie. Kiedy roboty Google (zwanymi również „pająkami” lub „crawlerami”) odwiedzają Twoją stronę, skanują jej zawartość, strukturę i linki, by zrozumieć, o czym ona jest, jakie ma zasoby i jak jest skonstruowana. Te informacje są następnie używane do wyświetlania Twojej strony w odpowiednich wynikach wyszukiwania.

Indeksowanie jest zatem dla każdej strony internetowej kluczowe, ponieważ decyduje o tym, czy i jak Twoja strona pojawi się w wynikach wyszukiwania! Bez indeksowania, niezależnie od tego, jak doskonała i wartościowa jest jej treść, nie zostanie ona zauważona przez użytkowników wyszukiwarki Google.

Jak sprawdzić, czy Twoja strona została zaindeksowana?

Aby zweryfikować, czy Twoja strona została zaindeksowana przez Google, można skorzystać z dwóch sprawdzonych metod. Pierwsza z nich polega na użyciu prostej komendy w wyszukiwarce Google. Wystarczy wpisać „site:nazwamojejstrony.pl”. Jeżeli w odpowiedzi na takie zapytanie wyszukiwarka wyświetli linki do Twojej witryny, możesz być pewien, że strona została skutecznie zindeksowana i jest widoczna w Google.

Netfokus pozycja strony w Google
Źródło: Materiały własne

Drugą równie prostą metodą jest skorzystanie z narzędzia, jakim jest Google Search Console. Aby weryfikacja ta była możliwa, należy wykonać następujące kroki:

 1. Zaloguj się do Google Search Console – jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, musisz najpierw dodać i zweryfikować swoją stronę w Google Search Console. Narzędzie to jest bezpłatne i dostarcza bogatego zestawu informacji na temat tego, jak Google widzi Twoją stronę.
 2. Wybierz swoją stronę – po zalogowaniu wybierz stronę, którą chcesz sprawdzić z listy dostępnych stron, które dodałeś do swojego konta.
 3. Skorzystaj z funkcji „Sprawdź indeksowanie URL” – w Google Search Console znajdziesz narzędzie o nazwie „Sprawdzanie adresu URL”, które pozwala sprawdzić status indeksacji dowolnego URL-a na Twojej stronie. Wystarczy, że wpiszesz URL strony, którą chcesz sprawdzić, a Google poinformuje Cię, czy strona jest zaindeksowana.
pozycja w Google Netfokus
Źródło: Materiały własne
 1. Analiza wyników – jeśli URL jest zindeksowany, oznacza to, że jest on widoczny w Google. Jeżeli nie, narzędzie pokaże, jakie problemy blokują indeksowanie strony i co można zrobić, aby sytuację poprawić.

Jak sprawdzić pozycję w Google? Skuteczne metody!

Jak już wiesz, aby skutecznie zoptymalizować swoją stronę internetową i zwiększyć jej widoczność w wynikach wyszukiwania Google, ważne jest zrozumienie, na jakiej pozycji obecnie się ona znajduje. Można to zrobić zaczynając od jednej z najprostszych metod – ręcznego sprawdzania pozycji, lub też korzystając ze specjalistycznych narzędzi.

1. Metody sprawdzania pozycji w Google – ręczne sprawdzanie pozycji

Ręczne sprawdzanie pozycji w Google jest stosunkowo proste i można je przeprowadzić na kilka sposobów. Najprostszym z nich jest po prostu wpisanie interesujących Cię fraz kluczowych w Google i przejrzenie wyników, aby zobaczyć, gdzie Twoja strona się pojawia. Ważne jest jednak, aby przeprowadzać te wyszukiwania w trybie incognito, w celu uniknięcia personalizacji wyników, która mogłaby wpłynąć na to, co widzisz na podstawie Twojej historii przeglądania i lokalizacji.

Jakie są ograniczenia?

Choć ręczne sprawdzanie pozycji jest proste i nie wymaga użycia specjalistycznych narzędzi, posiada kilka istotnych ograniczeń, takich jak:

 1. Skalowalność – ręczne sprawdzanie pozycji jest czasochłonne, zwłaszcza jeśli śledzisz wiele fraz kluczowych lub konkurujesz w różnych lokalizacjach geograficznych.
 2. Dokładność – wyniki wyszukiwania mogą być silnie spersonalizowane nawet w trybie incognito, na podstawie takich czynników jak chociażby lokalizacja. Oznacza to, że widzisz tylko przybliżenie rzeczywistej pozycji.
 3. Częstotliwość aktualizacji – Google stale aktualizuje swoje wyniki, więc pozycja strony może zmieniać się z dnia na dzień, a nawet z godziny na godzinę. Ręczne śledzenie wymaga ciągłego i systematycznego powtarzania procesu, aby uzyskać aktualny obraz pozycji.

Mimo tych ograniczeń ręczne sprawdzanie może być przydatne, jeśli potrzebujesz szybkiego snapshotu tego, gdzie Twoja strona pojawia się w wynikach dla kilku kluczowych fraz. Jest to użyteczne w mniejszych kampaniach SEO lub w przypadkach, gdy chcesz zrobić szybką weryfikację efektów wprowadzonych zmian na stronie.

2. Metody sprawdzania pozycji w Google – darmowe specjalistyczne narzędzia SEO

Ręczne sprawdzanie pozycji w Google to tylko jedna z metod, która może dać Ci ogólny zarys pozycji Twojej strony. Jednakże, dla bardziej kompleksowego i dokładnego monitorowania, warto rozważyć użycie specjalistycznych narzędzi SEO, które mogą automatycznie i regularnie śledzić Twoje pozycje dla wielu fraz kluczowych i w różnych lokalizacjach, zapewniając Ci bogatszy i bardziej precyzyjny zbiór danych do analizy.

1. Google Search Console

Pierwszym i najważniejszym bezpłatnym narzędziem, które każdy właściciel strony internetowej powinien wykorzystać, jest Google Search Console. Choć wspomniałam już o nim wcześniej, warto podkreślić, że to narzędzie nie tylko umożliwia monitoring indeksowania strony przez Google, ale również dostarcza szczegółowych danych na temat pozycji poszczególnych fraz kluczowych. Dzięki temu możesz zobaczyć, które słowa kluczowe przyciągają na Twoją stronę najwięcej uwagi i jakie mają pozycje w wynikach wyszukiwania. Za chwilę wrócimy jeszcze do możliwości tego narzędzia 🙂.

2. Ubersuggest

Ubersuggest to kolejne fantastyczne narzędzie, którego podstawowa wersja jest dostępna bezpłatnie. Opracowany przez znanego specjalistę SEO, Neila Patela, oferuje ono bogaty zestaw funkcji, w tym analizę pozycji słów kluczowych. Ubersuggest pozwala nie tylko na śledzenie pozycji dla określonych fraz, ale również dostarcza sugestii słów kluczowych i pomaga w analizie backlinków, co jest ważne dla każdej skutecznej strategii SEO.

3. SERP Checker

Aby monitorować pozycje swojej strony w Google, możesz także wykorzystać darmowe SERP checkery. Aplikacje te, takie jak SERPROBOT, Gspot.intensys czy Webpozycja, pozwalają na analizę fraz kluczowych dla konkretnej domeny. Większość z tych narzędzi umożliwia analizę do pięciu lub dziesięciu fraz jednocześnie i zazwyczaj nie oferują dostępu do danych historycznych.

Użytkownik sam musi określić, które frazy kluczowe chce zbadać, gdyż narzędzia te nie oferują automatycznych podpowiedzi. Mimo pewnych ograniczeń, SERP checkery to przydatne narzędzia do weryfikacji pozycji własnej strony oraz konkurencji w wynikach wyszukiwania.

4. SEOquake

SEOquake, to rozszerzenie przeglądarki, które oferuje szybki dostęp do szeregu parametrów SEO na każdej odwiedzanej stronie. Możesz użyć tego narzędzia do sprawdzenia podstawowych metryk SEO bezpośrednio w swojej przeglądarce, jest to wygodne podczas przeglądania konkurencji lub szybkiego analizowania swojej własnej strony.

3. Metody sprawdzania pozycji w Google – specjalistyczne, płatne narzędzia oferujące więcej funkcjonalności

Płatne narzędzia oferują bardziej zaawansowane funkcje, które mogą pomóc w głębszej analizie i lepszym zrozumieniu skuteczności Twojej strategii SEO. Oto kilka z najbardziej popularnych narzędzi, które mogą dostarczyć Ci cenny wgląd w pozycje Twojej strony w Google:

1. SEMrush – charakterystyka i możliwości

SEMrush to jedno z najbardziej wszechstronnych narzędzi SEO dostępnych na rynku. Oferuje ono nie tylko funkcje śledzenia pozycji słów kluczowych, ale również kompleksową analizę konkurencji, audyt SEO, analizę backlinków oraz narzędzia do zarządzania treścią i reklamami.

2. Ahrefs – charakterystyka i możliwości

Ahrefs jest kolejnym płatnym narzędziem, cenionym za dokładność danych i szeroki zakres funkcji analitycznych. Pozwala na szczegółową analizę profilu linków zwrotnych każdej strony oraz śledzenie pozycji słów kluczowych. Umożliwia również znalezienie najbardziej popularnych treści dla określonych tematów lub słów kluczowych i oferuje szczegółowe analizy dotyczące potencjału fraz, w tym szacunkowy ruch i trudność pozycjonowania.

3. Senuto – charakterystyka i możliwości

Kolejnym najpopularniejszym i polskim narzędziem SEO jest Senuto. Zyskało ono popularność dzięki funkcjom specjalnie dostosowanym do potrzeb lokalnego rynku. Jest to użyteczna aplikacja dla właścicieli stron internetowych pragnących samodzielnie monitorować pozycje kluczowych fraz w Google. Senuto oferuje nie tylko wgląd w bieżącą widoczność strony, ale także dostarcza szczegółowych danych historycznych.

Pozycja strony w Google przykład
Źródło: Materiały własne

Informacje te są nieocenione przy planowaniu skutecznych strategii SEO. Mimo że narzędzie jest płatne, jego podstawowa oferta jest dostępna w atrakcyjnej cenie. Analiza widoczności w Senuto, w tym możliwość pobrania raportów w formacie PDF, umożliwia dogłębne zrozumienie historii i sezonowości pozycji wybranych słów kluczowych.

4. SemStorm – charakterystyka i możliwości

SemStorm to kolejne narzędzie rozwijane z myślą o polskim rynku, oferujące szeroki zakres funkcji od monitorowania pozycji, przez analizę konkurencji, aż po zaawansowane raportowanie.

Narzędzie dla administratorów stron Google Search Console

Google Search Console (GSC) to niezastąpione narzędzie dla każdego, kto zajmuje się SEO, zarządzaniem stroną internetową lub po prostu chce zrozumieć, jak Google widzi jego stronę. Dzięki temu narzędziu możesz nie tylko monitorować swoją widoczność w Google, ale również otrzymywać cenne wskazówki, jak poprawić wyniki wyszukiwania.

Jak sprawdzić widoczność w Google Search Console?

Sprawdzanie widoczności Twojej strony w Google Search Console jest stosunkowo proste, ale wymaga zrozumienia kilku kluczowych funkcji. Oto krok po kroku, jak możesz to zrobić:

 1. Logowanie do Google Search Console. Jeśli jeszcze nie masz dodanej swojej strony, musisz ją dodać i zweryfikować. Google oferuje kilka metod weryfikacji, w tym przez plik HTML, tag meta, Google Analytics, czy też przez dostawcę domeny.
 2. Wybranie po zalogowaniu odpowiednią strony z listy dostępnych stron, które dodałeś do swojego konta GSC. Przy czym upewnij się, że pracujesz na właściwej wersji strony (np. http vs https, www vs bez www).
 3. W panelu bocznym znajdź i kliknij na „Wyniki wyszukiwania”. Ten raport pokazuje, jak Twoja strona radzi sobie w wynikach wyszukiwania. Możesz zobaczyć, ile razy Twoje strony pojawiły się w wynikach wyszukiwania, jak często użytkownicy na nie klikali, jaka jest średnia pozycja Twoich stron dla różnych zapytań, oraz jaki jest średni CTR (click-through rate).
pozyzja w Google Google Search Console
Źródło: Materiały własne
 1. W “Wynikach wyszukiwania” możesz filtrować dane na podstawie zapytań, stron, krajów, urządzeń i okresów czasu. Możesz sprawdzić, które frazy kluczowe przynoszą najwięcej ruchu na Twoją stronę, jakie strony są najczęściej wyświetlane, oraz jak zmienia się pozycja stron w czasie. To pozwala na dogłębną analizę tego, co działa na Twojej stronie, a co może wymagać optymalizacji.
 2. Zrozumienie trendów i reagowanie na błędy. Google Search Console pozwala również na monitoring błędów indeksowania, bezpieczeństwa oraz innych problemów technicznych, które mogą wpłynąć na widoczność Twojej strony. Regularne sprawdzanie i reagowanie na te problemy jest ważne, aby utrzymać dobrą widoczność w wyszukiwarce.

Czego dowiesz się dzięki Google Analytics?

Dokładnego wglądu w zachowania użytkowników na Twojej stronie internetowej może dostarczyć także Google Analytics. Dzięki temu, jakże ważnemu narzędziu nie sprawdzisz pozycji strony w Google, ale możesz m.in.

Śledzić ruch na stronie

Google Analytics pozwala na monitorowanie ilości odwiedzin na stronie, co jest podstawowym elementem każdej analizy. Dowiesz się, skąd przychodzą Twoi użytkownicy – czy to z wyszukiwarki Google, mediów społecznościowych, czy bezpośrednio. Analiza źródeł ruchu może pomóc Ci zrozumieć, które kanały marketingowe są najbardziej efektywne i gdzie warto zainwestować więcej środków.

Analizować zachowanie użytkowników

Za pomocą Google Analytics możesz dokładnie obserwować, co użytkownicy robią na Twojej stronie. Narzędzie to dostarcza informacji o tym, które z nich są najczęściej odwiedzane, jak długo użytkownicy na nich przebywają, oraz jakie działania wykonują. Możesz również śledzić ścieżki, które użytkownicy przebywają na Twojej stronie, co pomoże zidentyfikować, w których miejscach tracisz potencjalnych klientów.

pozycja w Google w GA
Źródło: Materiały własne

Monitorować wskaźniki konwersji

Jednym z najważniejszych aspektów, które możesz monitorować za pomocą Google Analytics, są wskaźniki konwersji. Czy użytkownicy wykonują zamierzone działania, takie jak wypełnienie formularza, zapisanie się na newsletter, czy dokonanie zakupu? Analizując te dane, możesz lepiej zrozumieć, jakie elementy na Twojej stronie działają, a które wymagają poprawy.

Optymalizować treści

Google Analytics umożliwia również analizę tego, które treści na Twojej stronie cieszą się największym zainteresowaniem. Możesz sprawdzić, które artykuły czy posty przyciągają najwięcej uwagi i generują zaangażowanie. Te informacje są niezwykle cenne, gdyż pozwalają na optymalizację treści pod kątem zainteresowań i potrzeb Twojej grupy docelowej.

Segmentować użytkowników

Zaawansowane funkcje segmentacji w Google Analytics pozwalają na głębsze zrozumienie różnych grup użytkowników. Możesz tworzyć segmenty na podstawie demografii, zachowań czy kanałów ruchu, co umożliwia bardziej precyzyjne dostosowanie strategii marketingowych i treści na stronie.

GA pozycje stron w w Google
Źródło: Materiały własne

Uzyskać informacje na potrzeb użytkowników mobilnych

W dobie dominacji urządzeń mobilnych, ważne jest również, aby zrozumieć, jak użytkownicy korzystają z Twojej strony na smartfonach i tabletach. Google Analytics dostarcza szczegółowych danych na temat ruchu mobilnego, co pozwala dostosować design i funkcjonalności strony do potrzeb użytkowników mobilnych.

Liczba fraz w Google – TOP3 i TOP10 – jak sprawdzić?

Śledzenie pozycji Twoich fraz kluczowych w TOP3 i TOP10 wyników wyszukiwania jest nie tylko wskaźnikiem Twojej obecnej wydajności, ale także służy jako istotny punkt odniesienia dla optymalizacji SEO. Narzędzia, które umożliwiają monitoring tych kluczowych pozycji w Google to m.in.

 • Ahrefs, dzięki które możesz łatwo sprawdzić, które frazy znajdują się w TOP3 czy TOP10 wyników wyszukiwania Google. Narzędzie to pozwala również monitorować dynamikę zmian pozycji, co jest nieocenione przy długoterminowej strategii
 • SEMrush, dzięki któremu możesz nie tylko śledzić swoje pozycje, ale także analizować pozycje konkurencji, co daje Ci lepsze zrozumienie jak duża jest rywalizacja
 • Google Search Console, choć narzędzie to nie oferuje bezpośredniego raportowania pozycji TOP3 i TOP10, to jednak możesz użyć go do analizowania ogólnych trendów pozycji dla Twoich kluczowych fraz.
 • Senuto, które dzięki swojej zaawansowanej funkcjonalności, umożliwia szczegółową analizę pozycji kluczowych fraz TOP3, TOP10 i TOP50. Narzędzie to nie tylko pokazuje bieżącą pozycję każdej z fraz w wynikach wyszukiwania, ale również pozwala na obserwowanie trendów i zmian w czasie (Senuto zapewnia też dostęp do dokładnych danych historycznych).

Jak poprawić pozycję strony w Google?

Poprawienie pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google może wydawać się wyzwaniem, ale z odpowiednią strategią SEO i content marketingu, możesz znacząco zwiększyć swoje szanse na osiągnięcie wyższych miejsc w rankingu. Oto sprawdzone praktyki, które pomogą Ci zoptymalizować Twoją stronę i poprawić jej widoczność w wyszukiwarkach.

Optymalizacja techniczna strony

W tym przypadku należy m.in.:

 • Poprawić szybkość ładowania strony – użytkownicy i wyszukiwarki preferują strony, które szybko się ładują. Użyj narzędzi takich jak Google PageSpeed Insights, aby zdiagnozować i poprawić czasy ładowania swojej strony.
 • Upewnij się, że Twoja strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych. W przypadku bowiem wykryciu rozbieżności w optymalizacji wersji strony dla komputerów i urządzeń mobilnych, algorytm Mobile First Index, priorytetowo traktuje wersję mobilną, decydując na jej podstawie o ogólnej wartości strony. Responsywny design to już standard, nie opcja.
 • Wyeliminuj błędy techniczne – ważne jest regularnie przeprowadzanie audytów SEO, aby wykrywać i naprawiać problemy takie jak np. brak przekierowań lub błędne przekierowania, błędy 404 czy problemy z duplikacją treści.

Optymalizacja treści

Tutaj należy m.in.

 • Zoptymalizować treści pod kątem odpowiednich słów kluczowych. Znajdź i wykorzystaj takie frazy kluczowe, które są istotne dla Twojej branży i które realnie mają szansę przyciągnąć ruch na Twoją stronę. Użyj ich naturalnie i strategicznie w tytułach, nagłówkach i w całej treści.
 • Tworzyć wartościowe treści. Google premiuje bowiem treści, które są unikalne, angażujące i dostarczają wartość użytkownikom. Regularne publikowanie takich treści zwiększa Twoje szanse na uzyskanie wyższych pozycji.
 • Optymalizować metadane. Tytuły i opisy meta powinny być atrakcyjne i zawierać główne słowo kluczowe dla danej strony. Pamiętaj, aby zachęcić użytkowników do kliknięcia w Twoje linki w wynikach wyszukiwania.

Budowanie linków

W tym przypadku należy:

 • Stworzyć strategię link buildingu. Linki zwrotne z innych stron do Twojej strony są nadal jednym z najważniejszych czynników rankingowych w Google. Skup się na budowaniu naturalnych linków z autorytatywnych stron w Twojej branży.
 • Używać content marketingu do budowania linków. Publikowanie wartościowych treści, takich jak artykuły blogowe, infografiki czy badania przypadków (case study), może skutecznie przyciągać linki zwrotne i poprawiać widoczność Twojej strony.
 • Współpracować z innymi branżami i influencerami. Współpraca z innymi firmami i wpływowymi osobami może przynieść dodatkowe linki i zwiększyć autorytet Twojej strony.

Jeśli zastanawiasz się, jak skutecznie poprawić pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania Google, to idealnym rozwiązaniem będzie współpraca z naszą agencją SEO. Nasi specjaliści z wieloletnim doświadczeniem opracują dla Ciebie indywidualną strategię, która pomoże Ci osiągnąć topowe wyniki i zwiększyć widoczność Twojej marki w Internecie.

Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi już wiesz, jak sprawdzić pozycję strony. Pamiętaj, że monitoring i analiza pozycji strony w Google to niezbędne elementy każdej skutecznej strategii SEO. Dzięki odpowiednim narzędziom i technikom możesz nie tylko monitorować swoje postępy, ale także skutecznie reagować na zmiany w algorytmie Google, co z kolei przyczyni się do lepszego rankingu i większej widoczności Twojej strony.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane