netfokus > Blog o SEO i Content marketingu > Biznes w Internecie > Jak dodać stronę do Google?
Jak dodać stronę do Google

Jak dodać stronę do Google?

Dodanie strony do Google jest ważnym krokiem w celu uzyskania widoczności dla potencjalnych odwiedzających. Google będący najpopularniejszą wyszukiwarką na świecie, umożliwia dotarcie do szerokiej publiczności i zwiększenie ruchu na stronie. W tym artykule pokażę Ci, jak dodać stronę do Google krok po kroku, aby Twoja witryna mogła osiągnąć lepszą widoczność i przyciągnąć więcej użytkowników.

Dlaczego należy dodać stronę do Google?

Zastanawiasz się, dlaczego tak ważne jest, aby Twoja strona była widoczna w Google? Dodanie strony do wyszukiwarki Google to jeden z najważniejszych kroków, który może przynieść liczne korzyści dla Twojej witryny i działalności online.

Zwiększenie widoczności strony

Dodanie strony do Google sprawia, że Twoja witryna staje się widoczna dla miliardów użytkowników korzystających z tej wyszukiwarki. Wyobraź sobie, że Twoja strona to sklep umiejscowiony na ruchliwej ulicy – im więcej osób ją zobaczy, tym większe masz szanse na przyciągnięcie klientów. Dodanie strony do Google sprawia, że Twoja witryna może pojawić się w wynikach wyszukiwania, a to oczywiście zwiększa jej widoczność.

Przyciągnięcie większego ruchu organicznego

Ruch organiczny to niezwykle cenna forma ruchu na stronie internetowej, ponieważ jest wynikiem naturalnych wyszukiwań użytkowników, co oznacza, że jest ona uznawana za wartościową i odpowiednią dla ich zapytań. Ponadto wysoki poziom ruchu organicznego może prowadzić do zwiększenia zaangażowania i lojalności użytkowników, a także do wzrostu konwersji bez bezpośrednich kosztów związanych z reklamą.

Użytkownicy, którzy znajdują Twoją stronę przez wyszukiwarkę Google, często poszukują konkretnych informacji, produktów lub usług, które oferujesz. Dodanie strony do Google pozwala przyciągnąć tych użytkowników, co może prowadzić do większej liczby odwiedzin, zapytań ofertowych i konwersji. Im wyżej Twoja strona pojawia się w wynikach wyszukiwania, tym większe prawdopodobieństwo, że użytkownicy klikną właśnie w Twój link.

Poprawa rankingu w wynikach wyszukiwania

Google korzysta z zaawansowanego algorytmu, aby oceniać i klasyfikować strony internetowe. Tak więc, dodanie jej do wyszukiwarki, to pierwszy krok, aby mogła być ona analizowana i indeksowana. Regularne monitorowanie i optymalizacja witryny zgodnie z wytycznymi Google może poprawić jej ranking w wynikach wyszukiwania.

Dodanie strony do Google pozwala również na korzystanie z narzędzi, takich jak Google Search Console, które pomagają w monitorowaniu wydajności strony i identyfikowaniu obszarów wymagających poprawy. Dzięki temu możesz stale ulepszać swoją witrynę, co pozytywnie wpłynie na jej ranking i widoczność w wynikach wyszukiwania.

Jak dodać stronę do Google – krok po kroku

Jak już wiesz, dodanie strony do Google jest kluczowym krokiem, aby Twoja witryna mogła zostać zaindeksowana i widoczna w wynikach wyszukiwania. W tej sekcji znajdziesz przewodnik, dzięki któremu zobaczysz, jak zrobić to krok po kroku.

Krok 1 – utwórz konto Google Search Console

Google Search Console to darmowe narzędzie oferowane przez Google, które umożliwia monitorowanie i zarządzanie widocznością Twojej strony w wynikach wyszukiwania. Aby dodać swoją stronę do Google, musisz najpierw założyć konto w Google Search Console.
Oto jak to zrobić:

 1. Zaloguj się na swoje konto Google. Jeśli nie masz konta Google, najpierw musisz je założyć. Jeśli już posiadasz konto, zaloguj się na https://search.google.com/search-console/.
 2. Przejdź do Google Search Console. Po zalogowaniu się, kliknij przycisk „Rozpocznij teraz” na stronie głównej Google Search Console.
 3. Dodaj nową stronę. W panelu nawigacyjnym po lewej stronie kliknij przycisk „Dodaj stronę”.

Proces dodawania strony do Google Search Console:

 • Wybierz typ usługi. Google Search Console oferuje dwa typy usługi: “Domena” i “Prefiks adresu URL”. Wybierz typ „Domena”, jeśli chcesz monitorować całą domenę (w tym subdomeny), lub „Prefiks adresu URL”, jeśli chcesz monitorować tylko określony adres URL.
 • Wprowadź URL swojej strony. W polu tekstowym wprowadź pełny adres URL swojej strony (np.https://netfokus.pl/ ). Upewnij się, że adres jest poprawny i zawiera protokół (http lub https).
 • Zweryfikuj swoją stronę. Google Search Console będzie wymagać weryfikacji, aby potwierdzić, że jesteś właścicielem dodawanej strony. Istnieje kilka metod weryfikacji, które omówię w następnym kroku.

Krok 2 – zweryfikuj swoją stronę

Weryfikacja strony jest niezbędna, aby Google mogło potwierdzić, że masz prawo do zarządzania witryną. Metody weryfikacji są następujące:

 1. Plik HTML. Pobierz plik weryfikacyjny HTML dostarczony przez Google i prześlij go do głównego katalogu swojej strony. Po przesłaniu pliku, kliknij „Zweryfikuj” w Google Search Console.
 2. Tag HTML. Dodaj specjalny tag HTML do sekcjina stronie głównej swojej witryny. Skopiuj dostarczony tag i wklej go w kodzie HTML swojej strony, a następnie kliknij „Zweryfikuj”.
 3. Google Analytics. Jeśli już używasz Google Analytics na swojej stronie, możesz do weryfikacji użyć tego narzędzia. Upewnij się, że masz zainstalowany kod śledzenia Google Analytics, a następnie wybierz tę metodę w Google Search Console i kliknij „Zweryfikuj”.
 4. Google Tag Manager. Podobnie jak w przypadku Google Analytics, jeśli korzystasz z Google Tag Manager, możesz do weryfikacji użyć tego narzędzia. Upewnij się, że kod Google Tag Manager jest prawidłowo zainstalowany na Twojej stronie, a następnie wybierz tę metodę i kliknij „Zweryfikuj”.

Krok 3 – prześlij mapę witryny (Sitemap)

Mapa witryny (Sitemap) to plik XML zawierający listę wszystkich stron na Twojej witrynie, które chcesz, aby Google zaindeksowało. Mapę witryny możesz stworzyć za pomocą narzędzi takich jak np. Yoast SEO (dla WordPress) lub XML Sitemaps. Narzędzia te automatycznie generują plik XML, który zawiera linki do wszystkich stron Twojej witryny. Przesłać mapę witryny w Google Search Console możesz w następujący sposób:

 • Przejdź do sekcji „Mapy witryn”. W Google Search Console kliknij „Mapy witryn” w menu po lewej stronie.
 • Dodaj nową mapę witryny. W polu „Dodaj nową mapę witryny” wpisz URL mapy witryny (np. https://www.example.com/sitemap.xml) i kliknij „Prześlij”.
Źródło: Materiały własne

Krok 4 – poproś o indeksowanie nowych stron

Jeśli dodasz nowe strony lub wprowadzasz istotne zmiany, możesz poprosić Google o ponowne zaindeksowanie tych stron w następujący sposób:

1.Zaloguj się do Google Search Console. Przejdź na stronę Google Search Console (https://search.google.com/search-console/) i zaloguj się na swoje konto Google.

2. Z menu po lewej stronie wybierz witrynę, dla której chcesz zaindeksować nowe strony lub wprowadzone zmiany.

3. W menu po lewej stronie kliknij „Sprawdzenie adresu URL”. To narzędzie pozwala sprawdzić stan zaindeksowania konkretnej strony oraz poprosić o jej ponowne zaindeksowanie.

sprawdzanie adresu jak to zrobić
Źródło: Materiały własne

4. W polu wyszukiwania na górze strony wprowadź pełny URL strony, którą chcesz zaindeksować i naciśnij Enter. Google Search Console sprawdzi, czy strona jest zaindeksowana.

5. Sprawdź stan zaindeksowania. Jeśli strona nie jest zaindeksowana lub chcesz ją ponownie zaindeksować, kliknij przycisk „Poproś o zaindeksowanie”. Google przeprowadzi kontrolę strony i wprowadzi ją do kolejki indeksowania. Proces ten może potrwać od kilku godzin do kilku dni, w zależności od aktywności na serwerach Google.

Krok 5 – monitoruj wyniki

Monitorowanie wyników jest ważne po to, aby zrozumieć, jak Google widzi Twoją stronę i jakie działania można podjąć, aby poprawić jej widoczność. Google Search Console oferuje szereg narzędzi i raportów, które pomogą Ci w tym zadaniu. Monitorować indeksowanie stron w Google Search Console można w następujący sposób:

1. Przejdź do Google Search Console. Zaloguj się na swoje konto Google i wybierz witrynę, którą chcesz monitorować.

2. Przegląd indeksowania. W menu po lewej stronie kliknij „Strony”. Znajdziesz tam szczegółowy przegląd statusu indeksowania Twojej witryny, w tym liczbę zaindeksowanych stron, błędy oraz wykluczenia.

strony indeksowanie
Źródło: Materiały własne

3. Sprawdź raporty dotyczące indeksowania. Google Search Console dostarcza raporty, które pomogą Ci zrozumieć, jakie strony zostały zaindeksowane, jakie mają problemy i co należy poprawić. Zawierają one: strony zaindeksowane, błędy indeksowania (informacje o stronach, które nie zostały zaindeksowane z powodu błędów, np. błąd 404), wykluczenia (strony, które zostały wykluczone z indeksowania z różnych powodów, np. przez plik robots.txt).

4. Analiza danych w Google Search Console. Aby zobaczyć, jak Twoja witryna radzi sobie w wynikach wyszukiwania przejdź do sekcji „Skuteczność”. Znajdziesz tam dane dotyczące liczby kliknięć, wyświetleń, średniej pozycji i CTR (współczynnik klikalności). Regularnie sprawdzaj stan witryny, aby zidentyfikować i naprawić problemy, które mogą wpływać na indeksowanie i ranking Twojej strony.

przegląd
Źródło: Materiały własne

Jak sprawdzić, czy strona jest zaindeksowana?

Jeśli dodałeś swoją stronę do Google, ale chcesz upewnić się, że została ona prawidłowo zaindeksowana, istnieje kilka sposobów, aby to sprawdzić.

Zaindeksowanie strony oznacza, że Google dodał Twoją stronę do swojej bazy danych i może ją wyświetlać w wynikach wyszukiwania.

Sprawdzanie zaindeksowania za pomocą Google Search Console

Aby sprawdzić, czy Twoja strona jest zaindeksowana, wykonaj poniższe kroki:

 1. Zaloguj się do Google Search Console. Przejdź na stronę Google Search Console (https://search.google.com/search-console/) i zaloguj się na swoje konto Google.
 2. Wybierz z listy swoją witrynę w panelu nawigacyjnym po lewej stronie.
 3. Sprawdź status indeksowania. Przejdź do sekcji „Przegląd” w menu po lewej stronie. Tutaj znajdziesz raporty dotyczące statusu indeksowania Twojej witryny. Raport ten pokazuje, ile stron zostało zaindeksowanych, ile ma błędy oraz które strony zostały wykluczone z indeksowania.
 4. Szczegółowe informacje o stronach. Kliknij na konkretne raporty, aby zobaczyć szczegółowe informacje o stronach, które zostały zaindeksowane lub mają problemy z indeksowaniem. Możesz również zobaczyć przyczyny, dla których niektóre strony nie zostały zaindeksowane.
 5. Sprawdzenie pojedynczej strony. Aby sprawdzić, czy konkretna strona jest zaindeksowana, możesz użyć narzędzia „Sprawdź indeksowanie URL” w Google Search Console. Wprowadź URL strony w pasku wyszukiwania u góry strony i naciśnij Enter. Narzędzie pokaże, czy strona jest zaindeksowana, oraz wszelkie problemy związane z jej indeksowaniem.
Google Search Console indeksowanie
Źródło: Materiały własne

Używanie komendy site: w wyszukiwarce Google

Kolejnym szybkim sposobem na sprawdzenie, czy Twoja strona jest zaindeksowana, jest użycie komnedy site: w wyszukiwarce Google. Jest to prosty, ale skuteczny sposób na sprawdzenie, które strony Twojej witryny są obecne w indeksie Google. Żeby to zrobić:

1.Otwórz Google. Przejdź na stronę główną Google.

2. Wprowadź operator site: W pasku wyszukiwania wpisz „site:” oraz URL swojej witryny (np. site:example.com). Naciśnij Enter.

Site Netfokus
Źródło: Materiały własne

3. Przejrzyj wyniki wyszukiwania. Google wyświetli listę wszystkich stron z Twojej witryny, które zostały zaindeksowane. Jeśli nie widzisz żadnych wyników, oznacza to, że Google nie zaindeksował jeszcze Twojej witryny.

4. Sprawdzenie konkretnych stron. Możesz również użyć komendy site:, aby sprawdzić, czy konkretna strona jest zaindeksowana. Wprowadź pełny URL strony po operatorze site: (np. site:example.com/podstrona).

Dlaczego mojej strony nie ma w wynikach wyszukiwania? – najczęstsze przyczyny

Istnieje kilka głównych powodów, dla których Twoja witryna może nie pojawiać się w wynikach wyszukiwania Google. Poniżej omówię najczęstsze przyczyny i pokażę, jak je naprawić.

Blokada meta tagiem robots

Meta tag robots to jeden ze sposobów, w jaki możesz poinformować wyszukiwarki, jak mają traktować poszczególne strony na Twojej witrynie. Jeśli Twoja strona jest zablokowana przez meta tag robots, Google nie będzie jej indeksować. Oto jak to działa i jak możesz to naprawić:

Jak meta tag robots może zablokować indeksowanie strony?

Meta tag robots znajduje się w sekcjikodu HTML strony. Jeśli ustawisz wartość „noindex”, Google zignoruje tę stronę podczas indeksowania. Na przykład, poniższy kod zablokuje stronę przed indeksowaniem:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">

Jak sprawdzić i zmienić ustawienia meta tagu robots? Otóż:

 1. Otwórz kod HTML swojej strony i znajdź sekcję.
 2. Poszukaj meta tagu robots.
 3. Jeśli znajdziesz tag z wartością „noindex”, zmień ją na „index” lub całkowicie usuń ten tag, jeśli chcesz, aby strona była indeksowana.

Oto poprawiony tag:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">

Po wprowadzeniu tych zmian poproś Google o ponowne zaindeksowanie strony w Google Search Console.

Blokada w pliku robots.txt

Plik robots.txt to kolejny sposób, w jaki możesz kontrolować dostęp wyszukiwarek do Twojej witryny. Jeśli plik robots.txt blokuje dostęp do strony, Google nie będzie jej indeksować.

Plik robots.txt znajduje się w głównym katalogu Twojej witryny i zawiera instrukcje dla robotów wyszukiwarek, które strony mają indeksować, a które ignorować. Jeśli w pliku robots.txt znajduje się instrukcja blokująca dostęp do Twojej strony, wygląda to mniej więcej tak:

User-agent: *
Disallow: /

Powyższa instrukcja mówi wszystkim robotom wyszukiwarek, aby nie indeksowały żadnej strony na Twojej witrynie. Jak edytować plik robots.txt, aby umożliwić indeksowanie? Otóż:

 1. Otwórz plik robots.txt, który znajduje się w głównym katalogu Twojej witryny. Możesz to zrobić za pomocą klienta FTP lub menedżera plików w panelu administracyjnym hostingu.
 2. Sprawdź, czy nie ma tam instrukcji blokujących dostęp do Twojej strony. Jeśli znajdziesz taką instrukcję, usuń ją lub zmodyfikuj. Aby zezwolić na indeksowanie całej witryny, plik robots.txt powinien wyglądać tak:

User-agent: *
Disallow:

Zapisz zmiany i prześlij zaktualizowany plik na serwer. Następnie przejdź do Google Search Console i poproś o ponowne zindeksowanie witryny, aby upewnić się, że Google ma teraz dostęp do wszystkich stron.

Blokada nagłówkiem HTTP

Nagłówki HTTP to kluczowe elementy komunikacji między przeglądarką, a serwerem. Czasami nagłówki HTTP mogą zawierać instrukcje, które blokują indeksowanie Twojej strony przez Google.

Nagłówki HTTP, takie jak „X-Robots-Tag”, mogą informować wyszukiwarki, czy mają indeksować daną stronę. Jeśli nagłówek „X-Robots-Tag” zawiera wartość „noindex”, oznacza to, że strona nie powinna być indeksowana. Jak zidentyfikować i usunąć takie blokady? Otóż:

 1. Sprawdź nagłówki HTTP swojej strony. Możesz użyć narzędzi takich jak Web Sniffer lub funkcji „Inspect” w przeglądarce (zakładka Network), aby zobaczyć nagłówki HTTP.
 2. Znajdź nagłówki „X-Robots-Tag”. Sprawdź, czy którykolwiek z nagłówków zawiera wartość „noindex”.
 3. Usuń lub zmień wartość nagłówka. Jeśli znajdziesz nagłówek „X-Robots-Tag” z wartością „noindex”, zmień ją na „index” lub usuń nagłówek, jeśli chcesz, aby strona była indeksowana.

Po dokonaniu tych zmian, upewnij się, że nagłówki HTTP są poprawnie skonfigurowane, aby pozwolić Google na indeksowanie Twojej strony.

Google wybrał inny adres kanoniczny niż użytkownik

Adres kanoniczny pomaga Google zrozumieć, która wersja strony jest tą główną, szczególnie w przypadku, gdy dostępne są różne wersje tej samej strony (np. z www i bez www). Jeśli Google wybierze inny adres kanoniczny niż ten, który wskazałeś, może to prowadzić do problemów z indeksowaniem.

Adres kanoniczny to preferowany URL strony, który chcesz, aby Google traktował jako główny. Określa się go za pomocą tagu w kodzie HTML strony.

Jak sprawdzić i poprawić adresy kanoniczne, aby Google wybrał właściwy URL? Koniecznie:

 1. Sprawdź tagi kanoniczne. Otwórz kod HTML swojej strony i znajdź sekcję. Sprawdź, czy tag kanoniczny jest poprawnie ustawiony.
 2. Użyj narzędzi do sprawdzania adresów kanonicznych. Narzędzia takie jak Google Search Console mogą pomóc w identyfikacji problemów z adresami kanonicznymi. W Google Search Console przejdź do sekcji „Indeksowanie” i wybierz “Strony” i sprawdź, czy są zgłoszenia dotyczące błędnych adresów kanonicznych.
 3. Popraw tag kanoniczny. Jeśli tag kanoniczny wskazuje na niewłaściwy URL, zmień go na poprawny. Na przykład, jeśli chcesz, aby URL bez „www” był kanoniczny, upewnij się, że tag kanoniczny to:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">

Po wprowadzeniu zmian poproś Google o ponowne zindeksowanie strony w Google Search Console.

Adres kanoniczny wskazuje na inny URL

Problem z adresem kanonicznym, który wskazuje na inny URL, może prowadzić do zamieszania i problemów z indeksowaniem przez Google.

Adres kanoniczny powinien wskazywać na główną wersję strony. Jeśli wskazuje na inny URL, Google może zignorować aktualną stronę i indeksować tylko tę, która jest wskazana jako kanoniczna.

Jak poprawić adres kanoniczny, aby wskazywał na prawidłowy URL? Otóż:

 1. Sprawdź aktualne ustawienia kanoniczne. Otwórz kod HTML strony i znajdź tag . Upewnij się, że URL w tagu kanonicznym jest poprawny.
 2. Koryguj błędne ustawienia. Jeśli adres kanoniczny wskazuje na niewłaściwy URL, zmień go na właściwy. Na przykład, jeśli strona powinna być indeksowana z „www”, popraw tag na:

<a h​ref="https​://​www.przykladowa-strona.com">
Po dokonaniu zmian, prześlij stronę do Google Search Console, aby upewnić się, że zmiany zostały zarejestrowane i Google indeksuje właściwy URL.

Dodanie strony do Google to ważny krok do tego, aby zwiększyć jej widoczność i przyciągnąć więcej użytkowników. Pamiętaj jednak, że proces ten wymaga czasu i cierpliwości, ale z odpowiednią strategią SEO i regularnym monitorowaniem wyników, możesz osiągnąć znakomite rezultaty.

Jeśli masz pytania lub potrzebujesz pomocy w optymalizacji swojej strony, nie wahaj się skontaktować z naszą agencją SEO.

Zostaw komentarz
Wszystkie pola oznaczone gwiazdką (*) są wymagane